Ses tekniği,hecelerden kelime oluşturma nasıl yapılır, nasıl anlaşılır?

Başlatan Andromeda, 09 Haziran 2014, 10:12:14

Andromeda

Herhangi bir konuşmadaki kelimelerden hece seçerek o kişiye ait kusursuz bir konuşma ortaya nasıl çıkarılıyor..
tekniği nedir bunun,bu şekilde ortaya çıkmış bir konuşmanın sahte olduğunun teknik ayrıntıları nedir?
böyle bir konuşma hemen anlaşılır mı yoksa anlamak için yüksek teknoloji mi gerekir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Kabil ATICI

Ses üzerinde kes kopyala programları var. Bunları kullanarak yapılabilir. Yeterince uzun bir konuşma ise. Konuşma uzunsa zaten hecelerle uğraşmaya gerek yok doğrudan kelimelerle yapılabilir. Bu iş daha kolay.

Eğer konuşmalar farklı zaman ve ortamlarda ise çoğunlukla arka plan gürültülerinin veya farklı cihazlar yapılmışsa cihazlara özgü imzalarla (izlerle) ayrıştırılabilir.

Montajı yapan işinin ehli ise evet anlamak için yüksek teknoloji gerekir.

Bu konu ile ilgili Amerikada bir mahkemede bir ses kaydının delil olarak kullanılamayacağı konusunda çıkan tartışmada bazı uzmanlar getiriyorlar, mahkemede bulunan köpeğin (artık kiminse) bir havlamasını alıyorlar bunu birkaç dakikalık (bu kısım değişken olabilir) bir çalışma sonunda sistemden bir arya çalınmaya başlar.

Siz ses kayıtları ile ne yapılabileceği konusunda filmlerdeki ses effektleri yeterince açık.

Kaldı ki bu işi adamlar bantlar üzerinde bile rahatlıkla yapabiliyorlardı. Pek emin değilsemde, bu işi doğrudan yapabilecek programlar var. Sonuçta şu anda okunan metni yazıya çevirebilecek program var diye biliyorum. Tersi pek ala olabilir. Hatta sese heyecan, korku, endişe gibi duygusal titreşimlerin eklenmesi mümkün.

ambar7

muuzoo

Alıntı yapılan: ambar7 - 09 Haziran 2014, 10:27:32
Ses üzerinde kes kopyala programları var. Bunları kullanarak yapılabilir. Yeterince uzun bir konuşma ise. Konuşma uzunsa zaten hecelerle uğraşmaya gerek yok doğrudan kelimelerle yapılabilir. Bu iş daha kolay.

Eğer konuşmalar farklı zaman ve ortamlarda ise çoğunlukla arka plan gürültülerinin veya farklı cihazlar yapılmışsa cihazlara özgü imzalarla (izlerle) ayrıştırılabilir.

Montajı yapan işinin ehli ise evet anlamak için yüksek teknoloji gerekir.

Bu konu ile ilgili Amerikada bir mahkemede bir ses kaydının delil olarak kullanılamayacağı konusunda çıkan tartışmada bazı uzmanlar getiriyorlar, mahkemede bulunan köpeğin (artık kiminse) bir havlamasını alıyorlar bunu birkaç dakikalık (bu kısım değişken olabilir) bir çalışma sonunda sistemden bir arya çalınmaya başlar.

Siz ses kayıtları ile ne yapılabileceği konusunda filmlerdeki ses effektleri yeterince açık.

Kaldı ki bu işi adamlar bantlar üzerinde bile rahatlıkla yapabiliyorlardı. Pek emin değilsemde, bu işi doğrudan yapabilecek programlar var. Sonuçta şu anda okunan metni yazıya çevirebilecek program var diye biliyorum. Tersi pek ala olabilir. Hatta sese heyecan, korku, endişe gibi duygusal titreşimlerin eklenmesi mümkün.

Hocam sesten metin olayı sıkıntı değil fakat konuşma sentezleme o kadar kolay değil. Yapaylığı hemen anlaşılıyor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

ogy

Sanatçıların albüm kayıtları vs yani tüm ses edit işleri (hatalı okumaları düzeltme hatta hiç okuyamayana okutma :D bakınız=piyasa) profesyonel anlamda mac bilgisayarlarda yapılıyor.Tabi ekstra dış donanımlarda mevcut.Bahsettiğiniz işi yapan Melodyne isimli bir program var.Bu işin yapıldığı teknik ortamlarda bulundum ama derinlemesine bilgim yok.Ama işin boyutunu şöyle anlatabilirim.Siz düz bir şekilde 'aaaaaaaaaa' diye ses kaydı alın.Adamlar bunu hicaz makamıyla okuyormuşsunuz gibi tertemiz bir hale getirebiliyor.(Canlı şahidiyim)Dolayısıyla bu ses tekniklerinin ehli olan adamlar bahsettiğiniz heceleri seçerek konuşma hazırlama işini gayette profesyonel olarak yapabilirler.Bantlı kayıt dönemlerinden beri yapılan işler bunlar ve gerçek mi değil mi anlamak ciddi uzmanlık ister.

MC_Skywalker

Ses ileme işimde yazlım kadar donanımda önemli. Eş zamanlı DSP ilemi yapam pro ses kartları var. Ev için birzamanlar creativenin soundblaster Audigy kartları profesyonele miş gibi davranış sergileye biliyorlar. 

En basitinden adobenim Adobe Audition yazılım ile birçok kesme biçme SFX işlemleri yapa bilirsiniz.  http://www.adobe.com/tr/products/audition.html

metaltrrocker

Hecelerden insan sesi turetilir , oynamalar da yapilir ama vurgu ve tonlamalar nasil olacak? Moledyn bildigim kadariyla autotune yapiyor.

t2

Kelimeler hazırda yoksa nasıl üretilir orasını bilmem. fakat kelime hazırsa, ayrı ortamdaki sesleri önce arka plan gürültüsünden ayıklarız. konuşma olmayan bir yerden arka plan gürültüsü kopyalanıyor sonra konuşmanın tümünden bu gürültü çıkarılır. ses işleme programlarında bu özellik var.

Daha sonra mümkün olabilirse kelimelerden ekleyip cümleleri yaparız. Bütün bu sesin aynı ortamda kaydedilmiş izlenimini vermek için tüm konuşmaya arka plan sesi eklenir. kalite biraz azaltılır. mikrofon uzakta kalmış, iyi kaydedememiş izlenimi verilir. halbuki amaç montajın anlaşılmasını zorlaştırmaktır

Dinleyen uzman olmayan vatandaş  hmm arkadan sürekli ... sesi geliyor, demek ki montaj değil. arkadaki ses süreklilik arzetmiş. kesme yapıştırma yok  diyeibilsin diye bu takla atılır. Bu fon tvden duyulan bir şarkı sesi de olabilir. halbuki fonu istediğimiz oranda mix edip karışım yaptırabiliyoruz.

Andromeda

Alıntı yapılan: gerbay - 09 Haziran 2014, 11:32:16
kayıtların hepsini dinledim, kayıtların gerçek olduğundan zerre kadar şüphe etmiyorum.

zaten gerçek kayıtlara montaj raporu vermeyen Tübitak personelini de "paralel" diye şutladılar..

belki sizin de başınıza gelebilir; bazen mühendislik açısından hiç uygun olmayan birşeyi sizin yapmanızı isterler, bazen bunu kayıt altına alarak, şerh düşerek, mühendislik açısından uygun olmadığını belirterek yapmak zorunda kalırsınız..
İşin o yönü öyle, ilginç olan taraflardan biri "bakara makarayı" itiraf etmişken, tubitak "hayır sen hayal gördün aslında böyle bir konuşma yapmadın " demiş olması ;D
neyse.. , işin teknik yönüne ne diyorsunuz , olabilir mi..teknoloji ilerledi..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

kudretuzuner

Merhaba,
"KRİPTOLU TELEFONLARI BİLE DİNLEMİŞLER" açıklamaları,ister istemez kayıtların doğruluğunu gösteriyor.Ben şahsen böyle düşünmekteyim.
Amatör

Kabil ATICI

Amatörce de olsa bir filmin bir sahnesinde türkçe konuşmada bir bölüm eksikti (Ne yazık ki başka bir bölümünde o noktadaki ses yoktu), oturdum 2-3 saatimi ayırıp bir ses programı yardımı ile oradan kırp, buradan kırp aldım 3-5 kelime bile olsa o konuşmayı tamamladım.
Şimdi bu kadarcık bilgim ve bilgisayarımla bunu yapabiliyorsam, bu işten ekmek yiyen birisi pek ala burada sözü edilen işi hakkı ile yapabilir.
ambar7

Salih

Türkiye gibi ülkelerde bu tip şüpheli olaylar hiç bir zaman tam net olarak aydınlığa kavuşmaz.
Söylediğimin ispatı bütün ünlü isimlerin ölümü, Eşref Bitlis Paşa, Muhsin Yazıcıoğlu gibi...

t2

MT

En basit ve kullanışlı kayıt programı audacity, bunun yanında profesyonel olarak Ableton live, Cubase , FL studio, Avid protools, Presonus... ve bunların plug-in leriyle birlikte oluşturulamayacak birleştirilemeyecek ses yok. Kendimde kayıtlar yapıyorum eğitimsiz olduğum halde bişeyler ortaya çıkarabiliyorum. Bu işin üstadları neler neler yapar... Montaj olduğunu daha çok frekans spektrumlarını inceleyerek ortaya çıkarıyorlar. 

Aynen adamın özür dilediği konuşmayı, tübitak'ın yok sen yapmadın öyle bi konuşma deyip belgelemesi resmen komedi...

kudretuzuner

Amatör

muhittin_kaplan