AC-DC Dönüştürme Hatası

Başlatan bordo40, 10 Haziran 2014, 03:37:06

bordo40

Herkese Merhaba,
PIC16F877 ile Elektrik gittiğinde saatin geri kalmaması için DS1307 Entegresi ile saati devam ettiriyorum ve elektrik geldiğinde ise zamanı okuyarak butonla ayarlamış oldugum peryota göre işlem yapıyor. Fakat bu devrenin beslemesini ilk olarak adaptörden yaptım sorunsuz çalıştı. Ama benim 220V ile beslemem gerektiği için 220V Tam dalga doğrultma yaparak 5V elde ettim. Böyle yapınca devre 1 saniye doğru saati gösteriyor 1 saniye kendi olusturmus oldugu değeri gösteriyor -kendi olusturmus oldugu deger hep aynı- Bir de  220V tan olusturdugum 5V ile besleyince  DS1307 ısınıyor ama adaptörden besleyince devrede hiçbir sorun yok. Çizmiş oldugum devre şematiği aşağıda baskı devre yaparak denedim.. sorunu çözemedim.. Yardımcı olursanız sevinirim..

Kabil ATICI

Adaptörle besleyipte normal çalışan bir sistemi kendi beslemenizi takınca sorun çıkması sizin besleme sisteminizde bir sorun olduğunu gösterir. Muhtemelen sorun 7805'de. Ya entegreyi ters taktınız, yada entegre bozuk veya bir yerleri tam temas etmiyor.
ambar7

bordo40

7805 in çıkışında 5V görüyorum ama osiloskopla bakma imkanım olmadı dediğiniz gibi GND temas etmiyor olabilir.

bordo40

DS1307 Isınma sorununu hallettim 7805 in çıkışındanda 5V alıyorum pice enerji geliyor fakat LCD nin sadece ışığı yanıyor yani program çalışmıyor bu seferde. Acaba kullandığım trafodan dolayı olabilir mi? 2W lık 2x12V luk trafo kullanıyorum. Orta ve diğer bacaktan 12V alıyorum.

Melih1802

bordo40

Hocam trafo bağlantısını yanlış yaptığım için program düzgün çalışmıyormuş bağlantıyı düzeltince devre düzgün çalışmaya başladı fakat şimdi tek ve en büyük bir sorunum kaldı. DS1307 her 220V açıp kapattığımda geç kalıyor 3 günde 6-7 saniyelik bir gecikme yaşadım. Bu 5V ile beslenirken elektrik gittiğinde 3V pile geçerken kristalin çalışmasının gecikmesinden mi kaynaklanıyor? ne gibi bir çözüm önerirsiniz? saniyesi saniyesine tutturmam lazım. Şimdiden teşekkürler...

bordo40

@Melih1802 Hocam kodlar sadece hex olarak var elimde.

Kabil ATICI

Transformatörü 4W'dan aşağı kullanmayın. İlle de köprü kullanman gerekmez. Orta bacak GND olacak şekilde kollardan diyotlar yapılan devre
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcScK8GkkbB-0dYa6QXQur_zw6OJx3jJPQNnIhIIMbyl5Slj5g2K
köprü devresi kadar iyidir.
ambar7

Melih1802

Alıntı yapılan: emrahterzi - 12 Haziran 2014, 01:05:12
Hocam trafo bağlantısını yanlış yaptığım için program düzgün çalışmıyormuş bağlantıyı düzeltince devre düzgün çalışmaya başladı fakat şimdi tek ve en büyük bir sorunum kaldı. DS1307 her 220V açıp kapattığımda geç kalıyor 3 günde 6-7 saniyelik bir gecikme yaşadım. Bu 5V ile beslenirken elektrik gittiğinde 3V pile geçerken kristalin çalışmasının gecikmesinden mi kaynaklanıyor? ne gibi bir çözüm önerirsiniz? saniyesi saniyesine tutturmam lazım. Şimdiden teşekkürler...

Devren ilk enerjilendiğinde kristal üçgen dalga rampası dişi misali bir toparlanma süreci yaşar.
DS1307 bilgisini okurken bir kaç saniye sonra okut.
16F877 içinde bir süre bekle başına kısa bir delay ekle. ETE Hocanın tavsiyesi.

bordo40

Anladım hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Denicem tek tek. DS1307 5V'a bir kondanstör atsam ve kristalede datasheet teki gibi 12.5pF atsam olur mu? Son olarak kristal gövdesini GND ye yatırmayı unutmusum onu yapıp tekrar denicem.

bordo40

@ambar7 Evet hocam orta uçtan GND aldım diğer iki ucuda birer diyotla doğrulttum 7805 çıkışında gayet güzel DC Voltaj alıyorum. Tek yapmam gereken Trafoyu 4W ile değiştirmek. Teşekkür ederim.

kimlenbu

DS1307'yi ben de bir "düzgün" çalıştıramadım, super kapasitör denen 470Farad ve 1Farad'lık kondansatörler kullandım her gün bir kaç saniye hata oluştu, CR2032 pil kullandım, değişen bir şey olmadı, PCB'de kristali yan yatırıp ground plane koydum altına gene düzelmedi. Ben de artık bu çipi olduğu gibi kabul ettim :)

Ekleme : DS1307'ye eğer kondansatör bağlayacaksanız "trickle charge" özelliğini komutla açmanız gerekiyor.

Erol YILMAZ

Eğer mutlak doğru birşeye göre ölçüp günde 2 sn hataya ulaşabiliyorsanız bu hiç te FENA değil.

Zira, toplam hata 23 ppm yapıyor.

Sizin kullandığınız xtal'in datasheetinde bulunduğunuz şartlar için kaç ppm hata yapar diyor ?

Melih1802

Alıntı yapılan: kimlenbu - 12 Haziran 2014, 16:44:27
DS1307'yi ben de bir "düzgün" çalıştıramadım, super kapasitör denen 470Farad ve 1Farad'lık kondansatörler kullandım her gün bir kaç saniye hata oluştu, CR2032 pil kullandım, değişen bir şey olmadı, PCB'de kristali yan yatırıp ground plane koydum altına gene düzelmedi. Ben de artık bu çipi olduğu gibi kabul ettim :)

Ekleme : DS1307'ye eğer kondansatör bağlayacaksanız "trickle charge" özelliğini komutla açmanız gerekiyor.

Bir yanlışlık olmasın 470farad yazmışsın.

Kristal ve kondansatörü mutlaka çok çok iyi kalite seçilmeli yoksa bu kaymalar kaçınılmaz.

mehmet

Öncelikle rtc kristalini sabit sıcaklıkta tutmalısınız. Bir de
kalibrasyon yazmacı bulunan (bq32000, vs) bir rtc kullanmalısınız.

Ayrıca; hassasiyeti önemli bir saat olmasını istiyorsanız, ağ üzerinden
devamlı güncel saati alacak bir sistem oluşturmalısınız.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr