bulut nedir?

Başlatan speak48, 12 Haziran 2014, 12:01:22

speak48

cloud ve cloud computing nedir.
normal serverden farkı nedir.
hangi donanımları kullanmaktadır.

Melih1802

Sorduğun DropBox veya OneDrive gibi depolama sistemlerimi.

Eğer böyle ise bir donanıma ihtiyacın yok sadece yazılımları indirip kuruyor ardından hesap açıyorsun.
Böylece Hizmeti veren firmanın Server ında bilgilerin yedekleniyor. İstediğin yerden giriş yaparak bu bilgilerine erişiyorsun.

Tabii bu erişim sadece senin değil  ;) server i kiralayan istediği kişiye veya kuruma bunu açabilir.

Birde kişisel bulut var. Bu cihaz bir harddisk kablosuz ( internet ) erişimi var sana özel.

gumush

Cloud'u sadece storage seklinde dusunmeyin. Bir islemci yada uygulama sunucusuda olabilir.

AWS ( Amazon Web Services ) incenebilir. Bu aralar ucretsiz paketide var sanirim.

http://aws.amazon.com/

Hikmet Gumus  izmir

Tesla.25

Cloud Computing, yerel makinede yapılan bir işlemi, uzaktaki bir bilgisayar üzerinde yapmak diye biliyorum. İşlemler sunucu üzerinde yapılıyor.

Bu bulut depolama servislerinin FTP 'den çok farkı yok.

barisertekin

Cloud Computing ile Cloud Storage birbirine karıştırılmaktadır.

Cloud Computing, @Tesla.25'in de belirttiği gibi işlemleri farklı bir sunucuda koşturmak olarak düşünülebilir.

Örnek: Ben bilgisayarıma Office programlarını kurmadan Microsoft'un server işletim sisteminin özel bir versiyonu olan Windows Azure işletim sistemine sahip sunucuda kurulu olan Office programını direk olarak kullanacağım.

Bkz: Windows Azure Nedir?

kralsam

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 12 Haziran 2014, 20:36:46
Cloud Computing, yerel makinede yapılan bir işlemi, uzaktaki bir bilgisayar üzerinde yapmak diye biliyorum. İşlemler sunucu üzerinde yapılıyor.

Bu bulut depolama servislerinin FTP 'den çok farkı yok.
Bu iş yıllardır pek çok farklı şekilde yapılıyordu. Bunun tam olarak diğerlerinden farkı ne ? Gerçekten bilen birisi varsa bende çok merak ediyorum detaylarını?

Nasıl kurulur? Nasıl işler? Data kontrolü nasıl yapılır? vs.

CoşkuN

Bulut bilişim denilince benim aklıma hep bu konuşma geliyor:
Binali Yıldırım - Bulut Bilişim

MC_Skywalker

cloud computing sanalaştırma teknolojisi ile başlayarak gelişti ve gelişmekte.

basitçe önceleri web sayfalarının barındırdığımız hosting alanları vardı. şimdi artık donanım olarak sunucu almadan bu cloud servislerinden faydalanıyoruz.

2k tl para verip photoshop programını alıp bilgisayatımıza kurmuyoruz, onun yerine bir GUI kuruyoruz ve tüm işlemleri adobe firmasının sunucuları üzerinde yapıyoruz.  yada artık microsoftan office programını satın almıyoruz GUI üzerinden yapıyoruz.  bir nevi kiralama

photoshop cc
office365

yada cloud üzerinden server alıp kendi DNS, VPN altyapımızı kurabiliyoruz.

kralsam

Hocam benimde bu benzeri geliyor ve utanıyorum.. :-\

http://youtu.be/DD6VeZU4bCI

barisertekin

Çok güzel bir video serisine rastladım. Bu konu aklıma geldi. Hepsini izlemedim ama detaylı bir anlatıma benziyor. Tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=z5NmMcko-eA#