UPS akü deşarj süresi hesaplama

Başlatan Mr.Java, 19 Haziran 2014, 16:07:10

Mr.Java

Elimde 3000VA Online çıkış tam sinüs olan bir güç kaynağı var.Akü adeti 8 adet.Şimdi bunun deşarj süresini matematiksel olarak nasıl hesaplarım ?

İnternette bulduğum şöyle.

Cihaz gücü x cos0 : 3000x 0,8(aslında güç faktörü online cihazda 1'e çok yakın fakat 0.8 alalım) = 2,4kW yapıyor.

2700 / 0.90 = 2666W evirici tarafından çekilen güç yapıyor.

8 adet akü olduğu için 2666 / 8 = 333.3W akü başına çekilen güç yapıyor.

Ben vision marka 12V 7ah akü bağlamak istiyorum fakat pdf'inde bu değeri tabloda göremedim ? Nerede yanlış yapıyorum acaba ?

ferit06

aküler kaç amper verebiliyor?

(7AH  kapasite)

Sizin hesaplamanızda Cos fak 0.8 alıp süreyi uzatan bir yaklaşım var tam tersi bir yaklaşım ile hesap yapılmalı.

remzi

Akü gücü/çekilen güç
aküler mesela 12V 7A 8adet ise 672W
mesela TV bağladın 100W'lık.  672W/100= 6 buçuk saat civarı. Aküler tam şarjlı ve sağlam iken...

Kabil ATICI

Akü açısından bu hesabı yine 3000VA üzerinden yapmalısın. Aküden çekilen gücün bir bölümü güç kaynağı üzerinde kaybolacak. (ısı, manyetik alan vs.)

Sanırım kullanacağın akünün veri kağıdı bunun gibi bir şey.
http://www.acdc.com.tr/tr/pdf/cp1270-vision-aku.pdf

İkinci sayfada Discharge characteristic (25 C) hemen altında çeşitli akım harcamalarında ne kadar süre ile ne  kadar gerilim verebileceğini gösteren bir grafik var.

Deşarj sürelerinin doğrudan verilememesinin sebebi göreceğin üzere lineer değil.

Maksimum deşarj akımı 105A  Yanna (5s) yazılmış.

Ayrıca 1 sayfada hücre bazında harcanacak akım ve hücrenin son değerini gösteren bir tablo var (ortalama)
ambar7

Mr.Java

Tam anlayamadım.Sıcaklık ne kadar etkiliyor olabilir deşarj süresini ? Ayrıca manyetik alan etkiler mi süreyi ? ne kadar etkiler ?

Kabil ATICI

Kayıplar !
Siz çıkış gücü bazında hesapladınız, ama aküden çekilen gücün bir kısmı kayıplar nedeniyle kullanılamaz.. Kablolar, elektronik elemanlar, trafo gibi elemanlar üzerinde mutlaka ısı kayıpları ve manyetik alan kayıpları olacaktır. (Dolayısı ile aküden çekilen gücün bir kısmı).  Switch mod tipi trafo bile olsa hesaplamalarında manyetik alan kayıpları ele alınıyor.

1-2A değerde fazla göze batmayan iletken kayıpları 20-30 A ve üzerine çıktığı zaman göze batmaya başlar.

Haliyle yarıiletken malzemeler sıcaklıkla bazı değerlerinde değişecektir. (parametrelerde)

Sıcaklıkta etkileyecektir, sonuçta akü kimyasal reaksiyon sonucu elektrik üretiyor. Sıcaklık değişince kimyasal reaksiyon hızı da değişecektir. (Anlatmaya çalıştığım bu değildi.)

Ama tüm bunların sistem üzerinde ne kadar etkisi olur sorusuna bir şey diyemem. Ancak bileşen bazında birşeyler söyleyebiliyorum.

Konun başında belirttiğiniz Güç faktörü olarak ele aldığınız değeri 1'e tamamlayan değer kadar kaybınız var. (ısı, manyetik alan vs olarak)

Dolayısı ile 3KVA'lık bir sistemde tam yükte yük olarak  3KVA ulaşmasanız bile aküden 3KVA güç çekersiniz.(anlatmaya çalıştığım buydu)
ambar7

necati

Aku nun pdf ini inceleyin
akunun uzerinde 10HR veya 20HR yazıyordur
10HR  10saatte desarj ederseniz maksimum enerji alabilirsiniz
100ah 12v kuru akuden 10A x 12V =120W alırsanız  sorun yok 1200wh alabilirsiniz
100ah 12v kuru akuden 100A x 12V =1200W alırsanız akunun omru kısalır 
ancak 600  700wh enerji alabilirsiniz
http://batteryuniversity.com/learn/article/calculating_the_battery_runtime
http://batteryuniversity.com/learn/article/lead_based_batteries
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ErsinErce

beslediğiniz cihazın akım ve voltajını ölçün
sonra aküden çekilen akım ve voltajı ölçün

bunlardan elde ettiğiniz güçleri(V*I olarak) oranladığınızda verimi elde edersiniz

verimi çıkış gücünüzle çarptığınızda hesap yapabileceğiniz ortalama bir çıkış gücü elde edebilirsiniz

sabetayist

Ups aku sure hesaplama
Akuden cekilen  max akim bize sure hesabinda yardimci olur

Online cihazlar her aku adetine gore 10 volta dusene kadar cihaz cikis verir.

Demek oluyor ki 8 adet akuden toplamda 80 volt degerine kadar cihaz 230 volt cikis verecektir. 80 volt aku degerinde 230 volt cikis 2400 watt ta akuden cekilen akim

230/80=2.875 cevrim orani.
230 voltta max akim

2400/230=10.43 amper.
80 volt akude cekilecek akim degeri 10.43×2.875= 30 amper civari akim degeri elde ediyoruz.

10 amper saatli akuler ile. 20 derece ortamda. Akulerde yeni olacak son kulllanma tarihi gecmesin. 10 ah/30= 100 luk birimden 33 birim dakika

60×33/100= 20 dakika kadar ;) buna gore diger akulerde hesaplanabilir
2400 watt dedim cos degerini 0.8 aldim