GPS sorunu!

Başlatan ArifAhmet, 19 Haziran 2014, 17:23:40

ArifAhmet

Merhabalar. Stm32f4 kitim ile GPS'ten veri okumaya çalışıyorum ama garip bir çıktı alıyorum; $GPGGA 47454.765,,,,,,,,0,0,,,M,,M,,*44

Tüm bağlantılar doğru.

Kodumda şöyle;
sbit LCD_RS at GPIOC_ODR.B0;
sbit LCD_EN at GPIOC_ODR.B1;
sbit LCD_D4 at GPIOD_ODR.B0;
sbit LCD_D5 at GPIOD_ODR.B1;
sbit LCD_D6 at GPIOD_ODR.B2;
sbit LCD_D7 at GPIOD_ODR.B3;

void main() {
char output[200];
 int i =0;
         Lcd_Init();
 UART3_Init_Advanced(9600,_UART_8_BIT_DATA,_UART_NOPARITY,_UART_ONE_STOPBIT,&_GPIO_MODULE_USART3_PD89);
 while(1){
 for(;i<200;i++)output[i]= UART3_Read();
i=0;
  while(i!=200){
  Lcd_Chr_CP(output[i]);
  Delay_ms(200);
  i++;
  if(output[i] == '$') Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);
  }

Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);
              }

}

Sorunu gören arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Yaşasın Open Source!

MrDarK

Daha önceki konundan devam etsen bence daha iyi olurdu,

https://www.picproje.org/index.php/topic,53905.msg410309.html

Bağlantın doğru olabilir ama gps'in çekmiyor. Burada kodsal birşey yok. orada 0'lar olmayıp değer görmeye başladığın zamanlarda sıkıntın çözülmüş olacak. Ayrıca tabi virgüllerinde içlerinin dolması gerekiyor. Eski konunun içindeki önerileri tekrarlıyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ArifAhmet

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Haziran 2014, 17:35:06
Daha önceki konundan devam etsen bence daha iyi olurdu,

https://www.picproje.org/index.php/topic,53905.msg410309.html

Bağlantın doğru olabilir ama gps'in çekmiyor. Burada kodsal birşey yok. orada 0'lar olmayıp değer görmeye başladığın zamanlarda sıkıntın çözülmüş olacak. Ayrıca tabi virgüllerinde içlerinin dolması gerekiyor. Eski konunun içindeki önerileri tekrarlıyorum.
Dışarı çıkarıp denedim fakat yine bir sonuç alamadım
Yaşasın Open Source!

MrDarK

O zaman ya aktif anten kullacaksın , devreli antenlerin kazancları güzel , ya da modülü değiştireceksin.

Modülü değiştireceksen eğer JN3 tavsiye ederim. Telitin ürünü. Türkiye distribütöründen Serdar Bey'e benim nick ve forum isminden söylersen yardımcı da olacaktır.

Aktif antenini de almayı unutma.

Saygılarımla
MrDarK

kimlenbu

Diğer başlıkta $GPGGA verisinde hangi virgülden sonra hangi veri geliyor yazmıştım. Bu verilerin neredeyse hepsi uydulara bağlanınca elde edilen veriler. Eğer senin modülün bağlanamazsa o veriler görünmez, sadece virgülleri görünür.

Dahili anten yetersiz geliyorsa ki öyle görünüyor, umarım harici anten bağlamak için SMA veya IPEX anten soket girişleri vardır modülde yoksa modülü değiştirmen gerekebilir.

ayrıca gps verisi alabilmek için şu iki komutu arka arkaya göndermen gerekiyor modüle :

AT+CGPSPWR=1
AT+CGPSRST=0

ArifAhmet

Alıntı yapılan: kimlenbu - 19 Haziran 2014, 17:54:17
Diğer başlıkta $GPGGA verisinde hangi virgülden sonra hangi veri geliyor yazmıştım. Bu verilerin neredeyse hepsi uydulara bağlanınca elde edilen veriler. Eğer senin modülün bağlanamazsa o veriler görünmez, sadece virgülleri görünür.

Dahili anten yetersiz geliyorsa ki öyle görünüyor, umarım harici anten bağlamak için SMA veya IPEX anten soket girişleri vardır modülde yoksa modülü değiştirmen gerekebilir.

ayrıca gps verisi alabilmek için şu iki komutu arka arkaya göndermen gerekiyor modüle :

AT+CGPSPWR=1
AT+CGPSRST=0

Bunu direktmi göndereceğim? çünkü bir atama işlemi var.

Böylemi olması gerekiyor?
          UART3_Write_Text("AT+CGPSPWR=1");
          UART3_Write_Text("AT+CGPSRST=0");

mesaj birleştirme:: 20 Haziran 2014, 08:01:27

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Haziran 2014, 17:51:41
O zaman ya aktif anten kullacaksın , devreli antenlerin kazancları güzel , ya da modülü değiştireceksin.

Modülü değiştireceksen eğer JN3 tavsiye ederim. Telitin ürünü. Türkiye distribütöründen Serdar Bey'e benim nick ve forum isminden söylersen yardımcı da olacaktır.

Aktif antenini de almayı unutma.

Saygılarımla
MrDarK
Eğer hiçbir sonuç alamazsam onu deneyeceğim. Teşekkür ederim
Yaşasın Open Source!

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 19 Haziran 2014, 17:23:40
Merhabalar. Stm32f4 kitim ile GPS'ten veri okumaya çalışıyorum ama garip bir çıktı alıyorum; $GPGGA 47454.765,,,,,,,,0,0,,,M,,M,,*44

Tüm bağlantılar doğru.

Sorunu gören arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Bu çıktıyı alıyorsan zaten bağlantıların doğru, kodun veri alıyor demektir.
Sorun GPS in yeterli uyduya bağlanamaması. Havanın açık olduğu bir saatte açık bir alana çık, gps gökyüzünü rahat görsün ve bu şekilde log almayı dene. Bazı gps modüllerinin üzerinde led indicator olur. Kitlendiği zaman yanarlar yada hızlıca yanıp sönerler. Varsa bunu da takip edebilirsin. Açık hava da birkaç dakika içinde bağlanmıyorsa gpste bir problem olma ihtimalini de göz önünde bulundur derim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 19 Haziran 2014, 19:45:38
Bu çıktıyı alıyorsan zaten bağlantıların doğru, kodun veri alıyor demektir.
Sorun GPS in yeterli uyduya bağlanamaması. Havanın açık olduğu bir saatte açık bir alana çık, gps gökyüzünü rahat görsün ve bu şekilde log almayı dene. Bazı gps modüllerinin üzerinde led indicator olur. Kitlendiği zaman yanarlar yada hızlıca yanıp sönerler. Varsa bunu da takip edebilirsin. Açık hava da birkaç dakika içinde bağlanmıyorsa gpste bir problem olma ihtimalini de göz önünde bulundur derim.
Açık havada denedim ama uzun süre değil. İlk çalışırdığımda veri gelmedi ve ondan sonra çalıştırmadım. Yarın uzun süre eneyeceğim
Yaşasın Open Source!

ArifAhmet

Sorun çözüldü. Açık havada 3 dakika bekledikten sonra GPS uydulara bağlandı. Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Yaşasın Open Source!

MrDarK

Sanırım profesyonel bir uygulama değil bu yaptığınız ; yoksa 3 dk çok uzun bir süre. JN3 ile ortalama 20 sn içinde "aktif anten" ile koordinat tespiti yapabilmiştim.

ogy

Geliştirme kiti olarak satılan uygun fiyatlı GPS modüller genelde eski modeller oluyor.Dolayısıyla bağlanma süreleri yüksek ve anten hassasiyetleride düşük.Direk dışarıda denemenizi o yüzden önerdim.İyi çalışmalar.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: MrDarK - 20 Haziran 2014, 09:52:05
Sanırım profesyonel bir uygulama değil bu yaptığınız ; yoksa 3 dk çok uzun bir süre. JN3 ile ortalama 20 sn içinde "aktif anten" ile koordinat tespiti yapabilmiştim.
Bu sadece prototip.
Alıntı yapılan: ogy - 20 Haziran 2014, 11:18:48
Geliştirme kiti olarak satılan uygun fiyatlı GPS modüller genelde eski modeller oluyor.Dolayısıyla bağlanma süreleri yüksek ve anten hassasiyetleride düşük.Direk dışarıda denemenizi o yüzden önerdim.İyi çalışmalar.
Teşekkür ederim.
Yaşasın Open Source!