Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ?

Başlatan unknownperson, 19 Haziran 2014, 20:04:42

AsHeS

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Haziran 2014, 15:15:47
Demek istediğinizi anladım derleyiciye göre kütüphaneler farklılık gösteriyor. O zaman daha genelden özele gideyim Serdar Çiçek CCS C ile Pic Programlama kitabındaki C kısmını kitaptan çalışmak istemiyorum daha doğrusu kitaba bağlı kalmak istemiyorum C'yi internetten daha kapsamlı çalışmak istiyorum ben şimdi internette araştırma yapmam için hangi C yazmam gerekiyor ? (Bu arada kullanacağım derleyici CCS , ikinci bir ihtimal Keil daha tam karar veremedim. )
Derleyiciye göre demeyelim ona bir firma kendi hazırladığı bir derleyiciye göre kod kütüphanesi yayınlıyor("hediye ediyor").
Örneğin MDK-ARM ve GCC gibi ANSI standardında ki ARM derleyicilerinde hem ST'nin yayınladığı hem NXP nin yayınladığı hem de TI'nin yayınladığı kütüphaneler derlenebiliyor hiçbiri bu 2 derleyiciye eklenti yapıp standartlığını bozmuyorlar.

GCC Derleyicisi: Open Source ARM C derleyicisi
MDK-ARM:          ARM firmasının para karşılığı dağıttığı C derleyicisi.

unknownperson

Alıntı yapılan: AsHeS - 27 Haziran 2014, 15:21:17
Derleyiciye göre demeyelim ona bir firma kendi hazırladığı bir derleyiciye göre kod kütüphanesi yayınlıyor("hediye ediyor").
Örneğin MDK-ARM ve GCC gibi ANSI standardında ki ARM derleyicilerinde hem ST'nin yayınladığı hem NXP nin yayınladığı hem de TI'nin yayınladığı kütüphaneler derlenebiliyor hiçbiri bu 2 derleyiciye eklenti yapıp standartlığını bozmuyorlar.

GCC Derleyicisi: Open Source ARM C derleyicisi
MDK-ARM:          ARM firmasının para karşılığı dağıttığı C derleyicisi.

Peki ben bir fonksiyon için hangi derleyicinin hangi ismi verdiğini nasıl anlayacağım ? Mesela x derleyicisi erteleme fonksiyonuna delay demiştir y derleyicisi postpone , o derleyicinin hediye ettiği kütüphaneyi öğrenmek için kitabını flen mi almak gerekiyor ?

AsHeS

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Haziran 2014, 15:45:50
Peki ben bir fonksiyon için hangi derleyicinin hangi ismi verdiğini nasıl anlayacağım ? Mesela x derleyicisi erteleme fonksiyonuna delay demiştir y derleyicisi postpone , o derleyicinin hediye ettiği kütüphaneyi öğrenmek için kitabını flen mi almak gerekiyor ?

Bir defa erteleme fonksiyonu derleyiciye özel değildir. Genelde o derleyici için yazılmış kütüphanenin elemanıdır istisnası mevcuttur ör: Microchip XC8 doğrudan derleyiciye implemente edilmiş delay fonksiyonu vardır.
Bunu öğrenmek için hangi derleyici ile çalışacaksanız onun manueline bakmanız lazım önce delay fonksiyonu default implemente mi diye. Eğer değilse kendiniz yazacaksanız ya da firmanın dağıttığı kütüphanenin nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Başlangıç için kendi izlediğim yolun efektif halini önerebilirim:
1-)Deitel&Deitel C ve C++ alın ve içinde ki alıştırma sorularını atlamadan çözün (Son sorulara doğru acayip algoritma kurduracak soruları vardır genelde).
2-)Kendinize hedef bir proje seçin. Ben önce led blink ardından 2 adet 7 parçalı gösterge ile saniye sayıcı başlamıştım.
3-)Kendinize hedef bir MCU belirleyin. Ben öğrenirken her yerde PIC 16F877A görüyordum onunla başladım. Datasheet okumaktan korkmamak ve hızlıca aradığınız şeyi bulabilmek için sizde PIC16F887 ile başlayabilirsiniz. (STM32F103'ün 1000 sayfa datasheeti ile başlamak kabus olabilir.). Öğrenme amaçlı PIC 16F887 iyidir.
4-)Kendinize tekrar proje seçin fakat bu led blink ya da 7 parçalı gösterge, entegre sürmek vs gibi donanımları hedef edinmesin. Doğrudan bir iş seçin ve gereken donanımları listeleyin deyin ki ben bir ortamda nemi ve sıcaklığı algılayıp klimaya 220 verecem ortamı ferahlatıcam.
5-)Bu döngüyü ARM tabanlı bir kit alarak tekrarlamanız tavsiye olur :).

Ben böyle başlamıştım arada kendim yapıp size önermediğim şey ise PIC-ASM öğrenmiştim ve ilk projeleri onunla yapmıştım. Pek bir yararını görmedim hala vakit kaybı olarak gördüğüm 1 aydır.

Özet:google.com ile bu söylediklerinizi ve daha fazlasını elde edebiliyorsunuz.

unknownperson

Alıntı yapılan: AsHeS - 27 Haziran 2014, 16:12:58
Bir defa erteleme fonksiyonu derleyiciye özel değildir. Genelde o derleyici için yazılmış kütüphanenin elemanıdır istisnası mevcuttur ör: Microchip XC8 doğrudan derleyiciye implemente edilmiş delay fonksiyonu vardır.
Bunu öğrenmek için hangi derleyici ile çalışacaksanız onun manueline bakmanız lazım önce delay fonksiyonu default implemente mi diye. Eğer değilse kendiniz yazacaksanız ya da firmanın dağıttığı kütüphanenin nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Başlangıç için kendi izlediğim yolun efektif halini önerebilirim:
1-)Deitel&Deitel C ve C++ alın ve içinde ki alıştırma sorularını atlamadan çözün (Son sorulara doğru acayip algoritma kurduracak soruları vardır genelde).
2-)Kendinize hedef bir proje seçin. Ben önce led blink ardından 2 adet 7 parçalı gösterge ile saniye sayıcı başlamıştım.
3-)Kendinize hedef bir MCU belirleyin. Ben öğrenirken her yerde PIC 16F877A görüyordum onunla başladım. Datasheet okumaktan korkmamak ve hızlıca aradığınız şeyi bulabilmek için sizde PIC16F887 ile başlayabilirsiniz. (STM32F103'ün 1000 sayfa datasheeti ile başlamak kabus olabilir.). Öğrenme amaçlı PIC 16F887 iyidir.
4-)Kendinize tekrar proje seçin fakat bu led blink ya da 7 parçalı gösterge, entegre sürmek vs gibi donanımları hedef edinmesin. Doğrudan bir iş seçin ve gereken donanımları listeleyin deyin ki ben bir ortamda nemi ve sıcaklığı algılayıp klimaya 220 verecem ortamı ferahlatıcam.
5-)Bu döngüyü ARM tabanlı bir kit alarak tekrarlamanız tavsiye olur :).

Ben böyle başlamıştım arada kendim yapıp size önermediğim şey ise PIC-ASM öğrenmiştim ve ilk projeleri onunla yapmıştım. Pek bir yararını görmedim hala vakit kaybı olarak gördüğüm 1 aydır.

Özet:google.com ile bu söylediklerinizi ve daha fazlasını elde edebiliyorsunuz.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için umarım PIC ASM gibi olmaz benimde , sonuçta ileride nerede hangi şeyleri kullanacağım meçhul :)

AsHeS

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Haziran 2014, 16:23:04
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için umarım PIC ASM gibi olmaz benimde , sonuçta ileride nerede hangi şeyleri kullanacağım meçhul :)

Diyorsanız ki bu ARM gözümü korkutmaz bir programlayıcı ve Çin kiti ile bu adımları ARM ile de başlatabilirsiniz. Ama dediğim gibi 4 haneli sayfalara sahip dokümanlara kendinizi hazırlamanız gerekir.

unknownperson

Alıntı yapılan: AsHeS - 27 Haziran 2014, 16:31:48
Diyorsanız ki bu ARM gözümü korkutmaz bir programlayıcı ve Çin kiti ile bu adımları ARM ile de başlatabilirsiniz. Ama dediğim gibi 4 haneli sayfalara sahip dokümanlara kendinizi hazırlamanız gerekir.

Gözümü korkutmasından çok biraz benim için erken sanırım temel olarak CCS C ile PIC programlama önerildi ben de bu nedenle Serdar Çiçek'in kitabını aldım daha basitten başlamak amacıyla ve kitabın yol gösterici olmasından dolayı. Dediğim gibi aslında benim bir fikrim yok, ki bir fikrim dahi olamaz da sonuçta ben daha ARM,Mitsubishi ,Microchip gibi firmaları bile yeni yeni tanıyorum siz bunlarla uzun süre çalışmış kişilersiniz siz ne önerirseniz ben de o yolda ilerliyorum kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

unknownperson

Arkadaşlar bu gömülü sistemleri detaylı araştırdığımda şunu gördüm ki bir kitap ile hakim olunabilinecek bir konu değil. Elektrik Elektronik Mühendisleri 4 yarıyıl olmak üzere her yarıyıl en az bir dersleri bu konu üzerine ve bu derslerin kredileri oldukça yüksek yani en az 2 yılda öğreniyorlar bizim tek bir kitabı okuyup uygulayarak bu işi öğrenmemiz mantıklı değil. Bir kitabı okuyup uygulayarak sadece bu konu hakkında bilgimiz olduğunu ve ufak tefek projeler tasarlanabileceğini düşünüyorum. Fakat ben gömülü sistemler üzerine uzmanlaşmak istiyorum bu nedenle temelden sağlam başlamak istiyorum. Sizden istediğim kendi kütüphanemi oluşturmam lazım bunun için hangi kitapları almalıyım hangi kitapları mutlaka okumalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Araştırırken bir arkadaşın listesine denk geldim sizce bu listedeki kitaplardan hangilerini tavsiye edersiniz : http://gomsis.blogspot.com.tr/2010/10/cesitli-kitaplar.html

Tagli

Sanırım kendini geliştirmek için bol bol proje yapmalısın. Dediğin gibi, tek kitaptan öğrenilecek bir şey değil. Gerçekten ihtiyaç duymadan bir şeyi öğrenmek pek mümkün olmuyor. İhtiyaç oluşabilmesi için ise bir proje olması şart.

Bağlantısı verdiğin kitap bende var, tavsiye ederim. Ancak sanırım ikinci baskısı çıktı, bulursan onu alman daha iyi olur.
Gökçe Tağlıoğlu

SBTECH

Alıntı yapılan: unknownperson - 21 Temmuz 2014, 21:56:30

..Elektrik Elektronik Mühendisleri 4 yarıyıl olmak üzere her yarıyıl en az bir dersleri bu konu üzerine ve bu derslerin kredileri oldukça yüksek yani en az 2 yılda öğreniyorlar bizim tek bir kitabı okuyup uygulayarak bu işi öğrenmemiz mantıklı değil. ..

bu kısma katılamıyorum Elektrik-elektronik mezunuyum. o bahsettiğiniz dersleri muhtemelen aldım , ama iş gerçek dünyada iş yapmaya geldiğinde o okulda 4 yarıyalda gösterilenler pek bir işe yaramıyor ,tamam bir temel oluşturuyor ama çok da müthiş şeyler öğretmiyorlar, o yüzden içiniz rahat olsun büyük bir kaybınız yok . Okuya okuya yapa yapa deneyimleyerek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz, o noktaya takılmayın diye yazmak istedim.. welcome to hell diyeyim son olarak :)
Elektronik ilimdir..

unknownperson

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Temmuz 2014, 22:36:18
Sanırım kendini geliştirmek için bol bol proje yapmalısın. Dediğin gibi, tek kitaptan öğrenilecek bir şey değil. Gerçekten ihtiyaç duymadan bir şeyi öğrenmek pek mümkün olmuyor. İhtiyaç oluşabilmesi için ise bir proje olması şart.

Bağlantısı verdiğin kitap bende var, tavsiye ederim. Ancak sanırım ikinci baskısı çıktı, bulursan onu alman daha iyi olur.
Aslında yanlış linki koymuşum asıl link bu olmalıydı :) ama diğer kitaba da bakacağım : http://gomsis.blogspot.com.tr/2010/10/cesitli-kitaplar.html

mesaj birleştirme:: 22 Temmuz 2014, 01:45:44

Alıntı yapılan: SBTECH - 22 Temmuz 2014, 00:10:43
bu kısma katılamıyorum Elektrik-elektronik mezunuyum. o bahsettiğiniz dersleri muhtemelen aldım , ama iş gerçek dünyada iş yapmaya geldiğinde o okulda 4 yarıyalda gösterilenler pek bir işe yaramıyor ,tamam bir temel oluşturuyor ama çok da müthiş şeyler öğretmiyorlar, o yüzden içiniz rahat olsun büyük bir kaybınız yok . Okuya okuya yapa yapa deneyimleyerek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz, o noktaya takılmayın diye yazmak istedim.. welcome to hell diyeyim son olarak :)
Dediğiniz mutlaka doğrudur ben de seneye Logic Circuit and Design dersi alacağım dersi biraz araştırdım mesela bu dersi bilmeden o gateler flen bilinmeden sonrasında 3. sınıf mikrocontroller dersi bilinmeden pat bi kitap alıp okuyup iki led yak bir lcd yazdırmakla bu işte uzman olunmaz sonuçta ben bu işi yapacağım ve bu işin en ince ayrıntısını bilmeliyim ve boş vaktim varken kitapları okuyayım diyorum :)