Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ?

Başlatan unknownperson, 19 Haziran 2014, 20:04:42

unknownperson

Merhaba, orta seviye C biliyorum, Serdar Çiçek CCS C ile PIC Programlama kitabı ve LM4F120 Texas Instrument kitine sahibim. Kendimi gömülü sistemler alanında geliştirmek istiyorum, bir şeyler programlayıp çalıştırmak istiyorum. Fakat bunun için ne öğrenmeliyim, nasıl yaparım sırasıyla hangi adımları izlemeliyim bilmiyorum kısacası yol gösterebilecek biri cevap yazarsa sevinirim. Serdar Çiçek'in kitabındaki Prog deka deney setini almadan yapabilir miyim ? 

Kabil ATICI

Donanıma sahip olmadan isis (Proteus) programını kullanarak yaptığın programları deneyebilirsin.
Birkaç püf noktasına dikkat edersen (örneğin sigorta ayarları), yaptığın programlar donanımın üzerinde çalışacaktır.
ambar7

Melih1802

Merhaba,

Bende yakın zamanda CCS c öğrenmek için Serdar ÇİÇEK' in kitabını aldım. Ben "0" dan dil öğrenmeye başladığım için biraz tanıyıncaya kadar epey zorlandım.
Bu süreçte gerçekten arkadaşlar ellerinden geldikçe bana destek oldular. Hepsine buradan bir kez daha Teşekkür ediyorum.

Sana çok daha kolay gelecektir. Nasıl olsa "c" tabanın var.

Deney setini bende almayı düşündüm fakat şu ana kadar Proteus ile gayet iyi idare ettim.

Benim izlediğim yol şu oldu;

- Kitaptaki devreleri kurdum ve tüm programı elle yazdım. Amelece gelebilir ama daha akıldı kalıcı oldu benim için.
- Programlarda bazı şeyleri değiştirerek neler olduğunu gözlemledim. Bu çok öğretici oldu.
- Bazı çıkamadığım yerleri de forumda sorarak cevap aldım.

Bende işin çok başındayım fakat elimden geldiğince bildiğim 1-2 şeyi aktarabilirim.
Zaten bir süre sonra sen bana öğretecek seviye gelirsin.

Kolay Gelsin.

mesaj birleştirme:: 19 Haziran 2014, 20:44:47

- Bu arada kendine bir proje yarat ve onu bitirmeye çalış. Onun dışında dikkatini başka noktalara yöneltme.

unknownperson

Alıntı yapılan: Melih1802 - 19 Haziran 2014, 20:23:07
Merhaba,

Bende yakın zamanda CCS c öğrenmek için Serdar ÇİÇEK' in kitabını aldım. Ben "0" dan dil öğrenmeye başladığım için biraz tanıyıncaya kadar epey zorlandım.
Bu süreçte gerçekten arkadaşlar ellerinden geldikçe bana destek oldular. Hepsine buradan bir kez daha Teşekkür ediyorum.

Sana çok daha kolay gelecektir. Nasıl olsa "c" tabanın var.

Deney setini bende almayı düşündüm fakat şu ana kadar Proteus ile gayet iyi idare ettim.

Benim izlediğim yol şu oldu;

- Kitaptaki devreleri kurdum ve tüm programı elle yazdım. Amelece gelebilir ama daha akıldı kalıcı oldu benim için.
- Programlarda bazı şeyleri değiştirerek neler olduğunu gözlemledim. Bu çok öğretici oldu.
- Bazı çıkamadığım yerleri de forumda sorarak cevap aldım.

Bende işin çok başındayım fakat elimden geldiğince bildiğim 1-2 şeyi aktarabilirim.
Zaten bir süre sonra sen bana öğretecek seviye gelirsin.

Kolay Gelsin.

mesaj birleştirme:: 19 Haziran 2014, 20:44:47

- Bu arada kendine bir proje yarat ve onu bitirmeye çalış. Onun dışında dikkatini başka noktalara yöneltme.
Aslında sizden yararlanmak çok iyi olur, çok iyi ilerlemişsiniz amelece değil bence ben de C öğrenirken kendim sıfırdan başlamıştım bir küçük programı bir yerden bakmak yerine sizin amelece tabir ettiğiniz gibi kendim tek tek kafama uyduğu şekilde yazdım böyle böyle öğrendim. Gerçi kitabı inceledim benim bildiğim C ile CCS C arasında farklar var sadece döngü yapıları flen benzer.Proteusu da az biliyorum deneyimim yok bunalrı kendim çabaladığım kadar öğrendim pic'ler hakkında hiçbir bilgim yok. Adım şeklinde planlarsak su şekilde mi yaptınız :
1. Kitabı oku örneklere gel
2.Örnek devreyi Proteusta çiz.
3.Programı yaz.
Bu arada programı neyde yazıcam ve nasıl Proteus'a aktarıcam ? Proteus yerine bu programı breadboard da yapamaz mıyız ? Yapmak istesek nasıl ilişki kurucağız, aktaracağız ?
Bu gibi sorular geldi aklıma şuanda. Bu arada beraber yardımlaşırsak bu işin altından kalkabiliriz diye düşünüyorum.

Kabil ATICI

breadboard  basit devreler için iyidir ama kablo miktarı arttıkça ve elemanları söküp taktıkça bazı temas sorunları çıkmaya başlar. Ama yine de denemek serbest.
ambar7

unknownperson

Alıntı yapılan: ambar7 - 19 Haziran 2014, 21:26:43
breadboard  basit devreler için iyidir ama kablo miktarı arttıkça ve elemanları söküp taktıkça bazı temas sorunları çıkmaya başlar. Ama yine de denemek serbest.
Anladım peki bu gömülü sistemlerle ilgili ders anlatımı olan bir site yok mu ? Texas'ın katıldım fakat o pek ders anlatmıyor gibime geldi. Benim istediğim konuyu anlatıp sonra bir boardda flen denemeyi göstermesi vs.

Melih1802

Üstad benin naçizane tavsiyem şu olur;

- İlk önce tabii ki deney bordu üzerinde çalışmak daha öğretici olacaktır örn: tuş sıçramasını Proteusta göremezsin ve tuş olan her projende bu sorun çıkacak.

- Proteusta bir devreyi kurmak ve değiştirmek çok daha pratik kısa zamanda bitiriliyor.
- Programı CCS c compiler programı kullanıyorum ( öneriler doğrultusunda ) son sürümü sanırım 5.xx olmalı. link atarım.
- Programı yazıp derledikten sonra proteusa yüklemek çok basit anlatırım. 2-3 adımlık bir iş.
- Kurcalamak bana epey bir deneyim kattı. Basit şeyleri değiştirmek sonucu gözlemek bana yaradı.

Okuyan diğer arkadaşlarda fikirlerini belirtecektir.

CCS C ve Proteusu seçersen zaten bendeki bilgi 10 günlük. Ama destek olmayı istememin sebebi Nasrettin Hoca misali Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diyebilirim.

mesaj birleştirme:: 19 Haziran 2014, 21:45:27

CCS C  link:  http://www.sonsivri.to/forum/index.php?topic=52924.0 sayfa içinde indirme link i var.

picusta

Alıntı yapılan: unknownperson - 19 Haziran 2014, 21:36:31
Anladım peki bu gömülü sistemlerle ilgili ders anlatımı olan bir site yok mu ? Texas'ın katıldım fakat o pek ders anlatmıyor gibime geldi. Benim istediğim konuyu anlatıp sonra bir boardda flen denemeyi göstermesi vs.
Senin aradigin burada :

https://www.picproje.org/index.php/topic,50061.0.html
Bedava ARM ve gömülü sistem kursu : teori + pratik deneyli, her ilde

Ingilizcen yoksa bu kurslar türkçe tercume ediliyor, çizgi tagem'in sitesinden bulabilirsin.

Olmadi ArifAhmet nickli arkadas blogunda anlatiyor, makaleleri burada paylasiyor.

O da olmadi Arduino ile programla, hazir ve açik kutuphaneler, C++ destegi, mis gibi en kisa yoldan buyuk projeler yaparsin.

http://energia.nu/

CCS C, Pic bunlari bosver. Senin kitin bin basar.

AsHeS

Mr.Java

Herşeyden önce elektronik bilmen lazım.Sonra MCU bacağı 5V ben bununla 220VAC lamba nasıl yakarım diye başlık açmaman ümidi ile.

Melih1802

Alıntı yapılan: Mr.Java - 19 Haziran 2014, 23:46:40
Herşeyden önce elektronik bilmen lazım.Sonra MCU bacağı 5V ben bununla 220VAC lamba nasıl yakarım diye başlık açmaman ümidi ile.

Yok hocam eğer CCS C de karar verirse sözüm var 1. elden destek vereceğim. Zaten uzun sürmez boynuz kulağı geçecek.

vitruvius

Ahaha biraz dolmuş gördüm sizi hocam :D

unknownperson

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyerek söze başlıyayım :) Daha elektrik elektronik mühendisliği 2. sınıfa yeni geçicem fakat elektronik araştırıp öğrenebilirim sizde de bununla ilgili kaynak pdf varsa yollarsanız yardımcı olmuş olursunuz o tür sorular sormamada gerek kalmaz :)
Alıntı yapılan: AsHeS - 19 Haziran 2014, 23:29:41
İngilizcen ne seviyede teknik açıdan.
Bölümüm %100 ama dediğim gibi gelecek sene asıl teknik olarak ingilizcem oluşucak ama Fizik , Mat, C prog. vs terimleri bilirim orta seviyeyim diyebilirim.
Alıntı yapılan: picusta - 19 Haziran 2014, 22:11:58

Senin aradigin burada :

https://www.picproje.org/index.php/topic,50061.0.html
Bedava ARM ve gömülü sistem kursu : teori + pratik deneyli, her ilde

Ingilizcen yoksa bu kurslar türkçe tercume ediliyor, çizgi tagem'in sitesinden bulabilirsin.

Olmadi ArifAhmet nickli arkadas blogunda anlatiyor, makaleleri burada paylasiyor.

O da olmadi Arduino ile programla, hazir ve açik kutuphaneler, C++ destegi, mis gibi en kisa yoldan buyuk projeler yaparsin.

http://energia.nu/

CCS C, Pic bunlari bosver. Senin kitin bin basar.
Ben o kursun amacına ulaştığını düşünmüyorum. Başta lise Fiziği ve C bilmek yeterli dediler temel seviye ANLATILACAK dendi fakat ilk 5 üniteye geldim bildiğiniz vikipediadan copy paste yapmış gibi koymuşlar oraya en önemsiz kısımlarda kısa videolar var. Hani nerede videolu anlatım ? bir de kitap çıkarmışlar. Burada kaç kişi o kiti alıp hevesle başladı fakat dersler umduğu gibi olmayıp satışa çıkardı. Bana biraz hem kiti satmak hem kitapları satmak amacıyla ayarlanmış gibime geldi.
Alıntı yapılan: Melih1802 - 20 Haziran 2014, 00:05:16
Yok hocam eğer CCS C de karar verirse sözüm var 1. elden destek vereceğim. Zaten uzun sürmez boynuz kulağı geçecek.
Öncelikle şimdiden çok teşekkür ederim Melih bana bir hafta ver geniş çaplı bir bu konuyu araştırayım kafamda bir plan bir taslak oluşturayım sonrasında fikirlerimi senle de paylaşacağım sonrasında duruma göre ilerleriz.

Melih1802

Üstad istediğin zaman istediğini sor. Bildiğim ne varsa seve seve anlatırım.
Zaten en fazla benle işin 5 gün sürer sonra sen kaptırıp gidersin ben sana sorarım.  ;D