ARM Verilog-HDL kullanıyormuş

Başlatan gerbay, 22 Haziran 2014, 12:24:23

speak48

acaba hangisi

fpga meraklılarımı
kendi işlemcimizi yapma meraklılarımı

ya tutarsa
;)

ilhan_mkp

z hocam arm olayina başlarken cok tepki oldu zor diye hatiri sayilir bir kullanim var artik.
Digerlerinide bir macera yapip halka arz eden biri olsa hoş olur.

z

Kesinlikle cok guzel bir calisma olur.

Yeterki FPGA icine yerlestirilecek MCU core'u kendiniz tasarlayin.

Sagdan soldan hazir lib alinirsa degeri olmaz. O zaman verdigim video da anlamli olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

galenga

elle tutulur birşey yapmışlığım yok ama bir ara fpga sarmıştım biraz vhdl e başlamıştım , hep merak ettiğim birşey var fpga de şu anki mips ,risc veya arm  işlemci mimarilerinin yanı sıra farklı bir mimari tasarımı yapabilirmiyiz acaba ?

mesela atıyorum bugün 10 liraya aldığımız bir işlemci yerine 5 lira aldığımız bir fpga de daha yüksek performans sağlayan bir mimari geliştirmek imkansız mı acaba ?

Icarus

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Haziran 2014, 12:40:32
ya da MCU yapacaz..  bir de "milli işlemci yaptık" diye pompalamanın bir yolunu bulursak tübitak/devlet desteği de alırız. milli işlemci pompalaması yerse bir çok devlet ihalesinde ille de o olacak diye şartnameye koyarlar zaten.. savunma sanayi projeleri direk cepte zaten..
Muahahhaha :D

z

Alıntı yapılan: galenga - 22 Haziran 2014, 15:57:05
        elle tutulur birşey yapmışlığım yok ama bir ara fpga sarmıştım biraz vhdl e başlamıştım , hep merak ettiğim birşey var fpga de şu anki mips ,risc veya arm  işlemci mimarilerinin yanı sıra farklı bir mimari tasarımı yapabilirmiyiz acaba ?

mesela atıyorum bugün 10 liraya aldığımız bir işlemci yerine 5 lira aldığımız bir fpga de daha yüksek performans sağlayan bir mimari geliştirmek imkansız mı acaba ?

Islemcinin gercek fiyati X TL ise bu islemciyi X TL den daha ucuz bir FPGA ile gerceklestiremezsin. Bu gun gibi acik.

Fakat islemci + diger cipler + buyuk pcb + konnektor ivir zivir parasindan daha az paraya belki tum donanim FPGA icine atilabilir. (?)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

farklı derken ne kastediyorsun.

bugün yaygın olarak kullanılan işlemciler
pipelined load-store register machine mimarisindedir.

fpga ile yapılan tasarım  hiç bir  zaman asic olarak üretilen bir tasarımdan daha hızlı ve ucuz olamaz

galenga

Alıntı yapılan: speak48 - 22 Haziran 2014, 16:03:10
farklı derken ne kastediyorsun.

bugün yaygın olarak kullanılan işlemciler
pipelined load-store register machine mimarisindedir.

fpga ile yapılan tasarım  hiç bir  zaman asic olarak üretilen bir tasarımdan daha hızlı ve ucuz olamaz

hocam pek bir bilgim yok bir ara araştırmıştım ve aklıma en basit gelen fikir böyle birşey oldu madem işlemci mimarisi tasarlayabiliyoruz ve tasarlanan mimariler fpga üzerinde deneniyor neden daha iyi bir mimari ucuz bir fpga in kapasitesine göre tasarımı yapılmasın diye bir fikir gelmişti aklıma ama anladığım kadarıyla imkansız heralde .

kralsam

Alıntı yapılan: speak48 - 22 Haziran 2014, 15:28:14
softcore nios2 var 100mhz de çalışan ,dediğiniz çevre birimleride bedava veriyorlar zaten.
ihtiyaca göre değişir ama
zaten gömülü arm ile çalışmak bile karma karışıkken
dışaradaki atomla çalışmak hobi için tam bir çorba olur.

gerçi elimizde olsada bi denesek armli fpgayı hiç fena olmazdı :D
Hocam varda FPGA de yer kalmıyor... :D ASIC hali varken neden içine gömelim ne gerek var? Gereksiz Lojik sarfiyatı.. İsraf israf.. :D  Aynı işi yapacak zaten.. :))

speak48

@galenga
eğer işlemcini asic olarak üretmiyeceksen
fpga üzerinde çalışsın diye işlemci yapmak pek mantıklı değil.
fpga lar biraz pahalı.

fpga da  işlemci yerine daha çok her birim kendi kontrolcüsü tasarlanır.
işlemcinin yapacağı işler ihtiyaç olduğundada her fpga üreticisinin fpgasına uygun işlemcisi var.

kralsam

Alıntı yapılan: speak48 - 22 Haziran 2014, 16:25:37
fpga lar biraz pahalı.

işlemcinin yapacağı işler ihtiyaç olduğundada her fpga üreticisinin fpgasına uygun işlemcisi var.

Hocam bana diyorsan ben hazır olanı için yaptım o yorumu Nios, microbla... falan. (Diğerinin ismini tam hatırlamadım.) Amaç öğrenmek yada deliştirmekse zaten yapılmalı.

speak48

hazır olanlarda zaten az yer kaplaması için tasarlanmış
max 2k, 3k les

galenga

Alıntı yapılan: speak48 - 22 Haziran 2014, 16:25:37
@galenga
fpga lar biraz pahalı.

anladım hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim .

E_Kk

Peki tasarladık bir işlemci diyelim. 32-bit Cortex m0+ boyutlarında bir işlemciyi ASIC olarak ürettirmek ne kadara patlar?
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

kralsam

Alıntı yapılan: E_Kk - 22 Haziran 2014, 18:21:06
Peki tasarladık bir işlemci diyelim. 32-bit Cortex m0+ boyutlarında bir işlemciyi ASIC olarak ürettirmek ne kadara patlar?
bir kaç M $