Pwm sinyali ile Transistör yada triyak sürüp Ses sinyalini kısma

Başlatan Elektrik2012, 24 Haziran 2014, 13:07:26

t2

Daha ucuz ve güzel yolu var. ben icat ettim.
resimdeki gibi işlemci, direnç uçlarını ya 0V yapar veya yüksek empedans yapar.
Giriş olarak ayarladık mı yüksek empedans olur. 0V yaparsak gerilim bölücü gibi çalışır.

15 kademeli dijital volum kontrol !

Elektrik2012

Allah razı olsun hepnizden şu en son yolanan şemayı incelyeip anlamaya çalışayım bir :)
Birde biraz fazla oldum ama sorucam Ben bu anfiye Kablosuz olarak ses sinyali girebilirmiyim :) Biraz lüks bir sistem olucak :)  tatilde yapıcak iş güç yok iş arıyorum  Yapacak :)

parametre

Alıntı yapılan: t2 - 24 Haziran 2014, 23:36:14
Daha ucuz ve güzel yolu var. ben icat ettim.
resimdeki gibi işlemci, direnç uçlarını ya 0V yapar veya yüksek empedans yapar.
Giriş olarak ayarladık mı yüksek empedans olur. 0V yaparsak gerilim bölücü gibi çalışır.

15 kademeli dijital volum kontrol !
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu semanın kodlarını koymamışın bu işi nasıl gerçekleştirecek aceba

t2

http://s27.postimg.cc/wrs8md6bn/sim1.jpg

Az önce simülasyon olarak denedim çalışıyor
Buyrun kodu da bu:
Device 16F628A

Dim say As Byte

Clear

Low PORTA
dur:
    TRISA = say

say= say+1
      DelayMS 2000
      If say =16 Then say =0

GoTo dur

Elektrik2012

Tamam ben işin mantıgını anladım işlem şöyle gerçekleşiyor.Şimdi biz sesinasılaçıp kısıyoruz potumuz var 3 bacaklı orta bacağı anfininin girişine birbacağı gnd diğeride ses sinyalninin girişi pot gnd geldikçe sinyal topraklanıyor ses azalıyo.Bu böyleyse pic 4 tane seri bağlı dirençler gnd olunca pot gibidavranıyor dirençler. Saolun Allah hepinizden razı olsun bir ccevap yerne bir sürü çözüm geldi Hepsini kullanabilir ama en basitibu dirençli olan ama ne kadar iyi çalışıyor bilmiyorum. :) deniycem

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2014, 01:02:26

Gerçekten çok mantıklı bir yöntem denedim gayet hoş çalışıyor,Birde gerçekte denemk lazımgirişlere 100nf değilde 1uf elektrolitik atmak daha faydalı olacaktır.Ama forum olarak çok başarılı çalışıyoruz canla başla herkesi tebrik ediyorum Saygı ve Sevgiyle Hoşçaklaın

t2

Pice bağlı direnclerin bir uçları ortak diğer uçları  picin portu vasıtasıyla toprağa bağlanıyor.   hepsi toprağa baglansa seri değil paralel bağlanmış olurlar.

Ses tamamen sıfırlanması için 1 pin daha eklenebilir. Bu da direnclerin ortak noktasını topraklarsa mute yerine geçer. Normalde bu pin giriş modunda iken etkisiz olur . Giriş çıkış olması Tris register ile ayarlanıyor.

Elektrik2012

Abladım en son yorumda ekledim ben aten onada stnby modu diyelim tamamen sessiz :) Çok sağolun tekrar aynen dirençler paralel oluyor nerden çıktı seri :) İyi Geceler