Asenkron motorlarda konum kontrolü

Başlatan Mucit23, 24 Haziran 2014, 16:58:00

Mucit23

Umarım başlık doğrudur,

0,37Kw 3 Faz Asenkron bir motor var Bu motorun arkasına bir encoder bağlayıp 3 Faz AC hız kontrol cihazlarıyla "100tur sağa dön dur" gibi işlemleri yaptırtabilirmiyiz?
Schneider Elektriğin hız kontrol cihazlarına baktım. Monofaze girişli olanlarda encoder desteği bulunun bir modelini bulamadım. Bu konuda bilgisi olan varmı?

ilhan_mkp

Hocam deltanin sürücülerinde encoder hatta dahili plc var vfde serisinde diye hatirliyorum. Schneider ürünlerinden ucuzdur.

Mucit23

Galiba Schneider'in sürücülerinde böyle bir özellik yok. Ben en son ABB bir sürücüsünde görmüştüm ama o sürücü hem servo hemde asenkron motor sürebiliyorlardı.

İnternette biraz araştırma yaptım kimileri sadece motor sürücü ile olmaz diyorlar. Birde PLC olması gerekiyormuş.

Birde sürücünün monofaze olması gerekiyor, yazmayı unutmuşum. Motorun çalışacağı yerde trifaze gelirim yok.

ilhan_mkp

PLC Fonksiyonu ile dahili program yazılabilir.
Esnek opsiyonel kartlar (I/O Kartı, Röle Kartı, Encoder Kartı)
size lazım olan modelin kodu VFD004E21A
http://www.deltaotomasyon.com/deltacd/quick_start/ac_surucu/vfde.pdf
http://www.fastltd.net/vfd-e_serisi-440_tr_cd.html
http://www.ancitech.com/admin/Product/uploads/File2_60.pdf

3.linkte 198 sayfadan itibaren modbus örnekleride var.
uzak doğu malı olduklarına bakmayın çok fonksiyonlu cihazlar.
delta forum diye destek sayfaları var oradan destek almak mümkün.

Mucit23

Teşekkürler hocam.  Ben birde deltanin teknik destek hattına telefon açıp bi sorayım. Bakalım onlar ne önerecekler

ilhan_mkp

Encoder karti için konuşursaniz iyi olur. Stokta varmi sormakta fayda var.

Tagli

Bildiğim kadarıyla asenkron motorlar, kapalı çevrim kontrol uygulamalarında pek kullanılmıyorlar. İlgili uygulamalar genelde açık çevrim hız kontrolünden ibaret kalıyor. Sebebini hatırlamıyorum ama galiba kontrol edilmelerinin zor olmasından kaynaklanıyordu.
Gökçe Tağlıoğlu

z

TI DSPlerle AC asenkron motorun milyonda bir derece hata ile konum kontrolu konusunda bir uygulama notu var.

(Daha doğrusu TI'ın 90 lı yıllarda çıkardığı bir kitabında var. Çip: İlk kontrol amaçlı 16 bit DSPlerden TMS320E14 dü galiba.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Ben Deltaya'da telefon açıp sordum. Oradaki teknik destekdeki arkadaşla bayağı bi konuştuk.

Ufak sürücülerde bu özellikler yok dedi. En sağlamı bir PLC + Motor sürücü ile çalışmayı düşünüyorum.

Yapılmak isteneni biraz açıklayayım. Bu motorla bir kapı açılıp kapanacak. Normaldeki uygulamalarda Kapı sona yaklaştığında birinci switch'e dokunuyor ve motor yavaşlıyor en sondaki sınır anahtarına dokununca motor duruyor. Diğer yöndede bu işlem yapılıyor. Fakat sınır anahtarları çalıştıkları ortama göre çabuk bozulabiliyorlar. Encoder belki daha hassas bir çözüm olur diye düşüyoruz.

Bu işte PLC kullanılacaksa ne tür bir PLC kullanabilirim. Daha önce Siemens'in PLC leri ile uğraşmışlığım var. Siemens benim için kolaylık olur.

kimlenbu

Hocam otomatik kapı için "gereksiz" bir masraf olmaz mı sizce ? plc, motor sürücüsü, encoder. sitemi ayağa kaldırmak için harcanan emeğe değinmiyorum bile.

sınır anahtarlarına güvenmiyorsanız - ki haklısınız - aynı mantıkla çalışan manyetik röleler var, onlardan kullanıp dünyanın masrafından ve uğraşından kaçınabilirsiniz.

z

Mekanik sınır anahtarını yerine optik magnetik vs kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Birden fazla sınır anahtarı kullanılarak hata ihtimali azaltılabilir bence.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Alıntı yapılan: kimlenbu - 25 Haziran 2014, 14:00:09
Hocam otomatik kapı için "gereksiz" bir masraf olmaz mı sizce ? plc, motor sürücüsü, encoder. sitemi ayağa kaldırmak için harcanan emeğe değinmiyorum bile.

sınır anahtarlarına güvenmiyorsanız - ki haklısınız - aynı mantıkla çalışan manyetik röleler var, onlardan kullanıp dünyanın masrafından ve uğraşından kaçınabilirsiniz.

Hocam yok aslında bizim için öyle bir durum yok. Farklı birşey deniyoruz. Hazır bir sistem kullanmak bizim için çok daha maliyetli oluyor.

ilhan_mkp

hocam kapının tipinden bahsederseniz daha fazla yardımcı olunabilir.
kapı için plc bile fazla akıllı röle ile iş çözülür gibime geliyor.
siemens plc kullabildiğin yer için hazır sınır anahtarı olan motor ve kontrol kartı alabilirsin.
hazır sistemler içinde bft ürünlerini incelemelende fayda var.
bft ıcaro diye bir bahçe kapısı motoru var encoderli kapının ağırlığına göre tork için auto tune ile tork belirleyip çarpma sıkışma emniyetleri var siemens plc motor işçilikler daha pahalıya gelmezmi.

Mucit23

Hocam yapmak istediğimiz kapı türü bariyer kapılardan. Bu sistemlerde Asenkron motor kullanmaya çalışıyoruz. Normalde ortalama 1500-2000TL arasına bariyer kapı sistemi kurulabilir fakat bu tür sistemler bizim işimize yaramıyor. Sebebi ise şudur.
bu tür ufak bariyerlerde DC motor kullanılıyor. Dolayısıyla yoğun tempolarda motor aşırı ısınıyor veya yanıyor. Yoğun tempo dediğim ise günde ortalama 3000 civarı açma kapama işleminden ibaret.

Endüstriyel tip bariyerler var. Fakat çok pahalı sistemler.(Ort 8000TL) Kendimiz rahatlıkla yarı fiyatına çözebiliyoruz sistemi

Şuanki durumumu söyliyeyim. Enkoderden vazgeçtik. Yine Açık ve kapalı switchleri olacak. Bunlarla konum kontrol edilecek. Yumuşak duruş için ise sürücünün duruş rampasını kullanacağım.
Bulunduğum memlekette delta sürücülerden bulamadım. Zaten artık enkoderle işimiz olmadığı için Schneider'in ALTIVAR12 serisi sürücüsünü aldım. Bu sürücünün lojik girişleriyle motorun sağ sol dönüş kontrolünü vs yapabiliyorum. Sınır anahtarlarıyla durmasını sağlayabiliyorum. İşin büyük bir kısmını çözdük zaten.  Geriye diğer kumanda sistemleri güvenlik sensörleri kontrolü gibi işlemler kalıyor. İşin o kısmı içinse kendim bir kart yapmayı planlıyorum.