Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

GSM EVB Kit

Başlatan ArifAhmet, 25 Haziran 2014, 09:21:44

ArifAhmet

Merhabalar,
Elimde 1 tane GSM EVB Kit var.

Şuan COM porttan takıp deneyebileceğim bir bilgisayar yok. Bende yan tarafında bulunan bacaklardan Tx ve Rx'i STM32F4'e bağladım. PWRKEY butonuna basarak açtım. Fakat hiçbir veri alamıyorum. AT komutları yollayınca da cevap gelmiyor. Daha önce bu kit ile çalışmış arakdaşlar varsa, bir şeyleri eksikmi yapımıyorum vs. yazarsa sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.
Yaşasın Open Source!

ercan_t

merhaba,

bence PC bulup denemen daha mantıklı USB2seri cevirici ile;

1. Kit in altında modül(GSM modül SIMCOM SIM900) varmı?
2. seriport donanım akış kontrollü ayarlanmış olabilir sadece seri rx,tx çalışmayabilir.

kolay gelsin...

ArifAhmet

Alıntı yapılan: ercan_t - 25 Haziran 2014, 09:45:20
merhaba,

bence PC bulup denemen daha mantıklı USB2seri cevirici ile;

1. Kit in altında modül(GSM modül SIMCOM SIM900) varmı?
2. seriport donanım akış kontrollü ayarlanmış olabilir sadece seri rx,tx çalışmayabilir.

kolay gelsin...
PC bulup denesem bile sonunda yine STM32'ye bağlamam gerekiyor. 2. kısımda bahsettiğiniz şeyi pek anlamadım.
Yaşasın Open Source!

ercan_t

1. kiti tam çalışıp çalışmadığını bilgisayardan kontrol edebilir ayarlarını değiştirebilirsin.

2. Modemlerdeki seriportta handshake(akış denetimi) denen bir olay var donanım akış kontrollü yani RX,TX dışında RST CTS DTR,DSR uclarınıda kullanıyor.
eğer modeme bu ayar yapıldı ise RST CTS DTR,DSR pinlerini kullanır ve AT  komutlara yanıt vermez.
donanım akış kontrollü kullanıp bu özelliğini kapatman lazım(no flow control) yada direkt handshake ki kapatma komutu gönder bir sonraki komutlara cevap verir.

telitte AT\Q0 , AT&K0 dı hatırladığım kadarı ile

kolay gelsin..

ArifAhmet

Alıntı yapılan: ercan_t - 25 Haziran 2014, 12:44:01
1. kiti tam çalışıp çalışmadığını bilgisayardan kontrol edebilir ayarlarını değiştirebilirsin.

2. Modemlerdeki seriportta handshake(akış denetimi) denen bir olay var donanım akış kontrollü yani RX,TX dışında RST CTS DTR,DSR uclarınıda kullanıyor.
eğer modeme bu ayar yapıldı ise RST CTS DTR,DSR pinlerini kullanır ve AT  komutlara yanıt vermez.
donanım akış kontrollü kullanıp bu özelliğini kapatman lazım(no flow control) yada direkt handshake ki kapatma komutu gönder bir sonraki komutlara cevap verir.

telitte AT\Q0 , AT&K0 dı hatırladığım kadarı ile

kolay gelsin..

Bu özelliği her fişe her taktığımda kapatmak zorundamıyım, yoksa ayarlar kaydediliyormu?
Yaşasın Open Source!

ercan_t

Bu komutlar profil konutları yani tüm ayarlari yaptiktan sonra at&v dersen kayit olur bu komutu kullanmaszan tüm yaptığın ayarlar resete gider

kimlenbu

selamlar,

sanırım bendeki kitin aynısı, aynı sorun yüzünden başlık açmıştım. araya max3232 koy ve kitin groundu ile stm32f4 discovery'nin groundlarını bağla, o zaman gsm main portundan at komutları gönderebiliyorsun (varsayılan olarak 57600bps), gsm debug portundan da gps verilerini alabiliyorsun (varsayılan olarak 115200bps). kolay gelsin.

ayrıca pc'ye bağlarken kullandığın usb-seri dönüştürücü dandikse gene sıkıntı çıkıyor, ben digitus marka dönüştürücü ile çalıştırabildim anca.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: kimlenbu - 25 Haziran 2014, 13:44:08
selamlar,

sanırım bendeki kitin aynısı, aynı sorun yüzünden başlık açmıştım. araya max3232 koy ve kitin groundu ile stm32f4 discovery'nin groundlarını bağla, o zaman gsm main portundan at komutları gönderebiliyorsun (varsayılan olarak 57600bps), gsm debug portundan da gps verilerini alabiliyorsun (varsayılan olarak 115200bps). kolay gelsin.

ayrıca pc'ye bağlarken kullandığın usb-seri dönüştürücü dandikse gene sıkıntı çıkıyor, ben digitus marka dönüştürücü ile çalıştırabildim anca.
Çok teşekkür ederim deneyeceğim. Fakat anlamadığım bikaç nokta var. gnd bacağını stm32f4'ten alacam, peki vcc'yi harici bir kaynaktanmı alayım yoksa yine stm32f4 ile mi? Ayrıca veriler main portundan geliyor diye biliyordum. Yani bütün işimizi main portundan yapamıyormuyuz? STM32'yi bağlarken veri alacağım bacağı DB_Tx ve DBG_Rx bacaklarınamı bağlayayım?
Yaşasın Open Source!

kimlenbu

Bu kitte GSM MAIN portundan AT komutlarını gönderiyorsun, gene aynı porttan sana gönderdiğin komutun aynısı ve cevap geliyor, misal :

GSM main portundan AT+CGPSPWR=1 gönderirsen sana aynı porttan AT+CGPSPWR=1 OK CR(carriage return) LF(line feed) cevabı gelir. Yani komut göndermek için bağlantın şu şekilde olacak :

STM32F4_TX --> GSM_MAIN RX
STM32F4_RX --> GSM_MAIN TX

şeklinde bağlayacaksın. (Araya max3232 koyacaksın)

Besleme için de STM32F4 Discovery'yi usb'den, gsm kitini ise adaptörü ile besleyeceksin. Daha sonra GSM kitinin ground ucunu STM32F4 kitinin ground ucuna bağlayacaksın. STM32F4'de kit üzerinde ground pini var zaten, GSM kitinde de yerini hazırlamışlar, ben erkek soket lehimledim, kabloyla bağlıyorum, istersen DB9 konnektörünün 5. ucu da ground'dur.

Azıcık karışık ama fotoğraf şu şekilde (bilerek küçültmeden tam boyutlu gönderiyorum):

ArifAhmet

Alıntı yapılan: kimlenbu - 25 Haziran 2014, 17:02:07
Bu kitte GSM MAIN portundan AT komutlarını gönderiyorsun, gene aynı porttan sana gönderdiğin komutun aynısı ve cevap geliyor, misal :

GSM main portundan AT+CGPSPWR=1 gönderirsen sana aynı porttan AT+CGPSPWR=1 OK CR(carriage return) LF(line feed) cevabı gelir. Yani komut göndermek için bağlantın şu şekilde olacak :

STM32F4_TX --> GSM_MAIN RX
STM32F4_RX --> GSM_MAIN TX

şeklinde bağlayacaksın. (Araya max3232 koyacaksın)

Besleme için de STM32F4 Discovery'yi usb'den, gsm kitini ise adaptörü ile besleyeceksin. Daha sonra GSM kitinin ground ucunu STM32F4 kitinin ground ucuna bağlayacaksın. STM32F4'de kit üzerinde ground pini var zaten, GSM kitinde de yerini hazırlamışlar, ben erkek soket lehimledim, kabloyla bağlıyorum, istersen DB9 konnektörünün 5. ucu da ground'dur.

Azıcık karışık ama fotoğraf şu şekilde (bilerek küçültmeden tam boyutlu gönderiyorum):

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bayağı resimli anlatmışsınız, teşekkür ederim :) Şimdi ben GPS ile ilgilenmiyorum diyelim, sadece UART1'den At komutunu basacam sonra gelen evriyi yine UART1'den okuyacağım öylemi? ve Birde ilk bağlandığında girilecek at komutlarını söyleyebilirseniz çok memnun olurum. Datasheetler bayağı karışık
Yaşasın Open Source!