Laptop a ubuntu 10.04 lts kurma problemi?

Başlatan mir_as82, 30 Haziran 2014, 04:22:28

mir_as82

Aradaşlar eski model "ibm r50e" model laptopum var ve windows altında baya yavaş çalışıyor. Bu laptopumun harddiski 2 ye bölünmüş durumda. C de windows var ve ben D ye ise ubuntu kurmak istiyorum. Bunun için flash diskime ubuntuyu bootable yapacak şekilde ekledim(ve bilgisayar açılırkende boot olarak açılıyor). Fakat sorun şu: Ana ekranda(dos ortamı ekranı gibi.) "install ubuntu" seçeneğine gelip enter yapıyorum fakat ekranda bir değişme olmuyor. Flash ımın ışığı devamlı yanı sönüyor fakat laptop ekranın da herhangi bir aksiyon yok.(yaklaşık 3 saat bekledi bu şekilde). Bu neden olabilir ve ubuntuyu nasıl yüklerim laptopuma?

metaltrrocker

Wubi ile de kurabilirsin. Sorun belki usb den belki de usb uzerine tam olarak kurulum olmadigi icin kaynaklaniyor olabilir.

mir_as82

Hocam dediginizi yaptim zaten, flash tan ubuntu kurulumu dedim google ye bir program indirdim o program benim ISO dosyami flash a boot edilebilir şekilde açılma imkanı verdi. Program içinde wubi var. Ama tahminime göre işletim sisteminin kernel inin benim laptopumun bir veya birkaç driver sıkıntısi olabilir.(sadece tahmin).

Kabil ATICI

Farklı bir sürümünü kurmayı deneyin.

Birde bir internete bakın sizin bilgisayarınızı kullananlar ne gibi sorunlarla karşılaşmışlar. (Muhemelen yapmışsınızdır!)
ambar7

Tagli

10.04 artık desteklenmeyen çok eski bir sürüm. Son sürüm olan 14.04 kurulumunu öneririm. Eğer makine Ubuntu'yu kaldırma konusunda sorun yaşarsa, Xubuntu veya Lubuntu kurulabilir. Ama 10.04 kurmak bence büyük bir hata.
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

ISO indiriken 32bit 64 bit ayrımına dikkat ettiniz mi? CPU desetlesede RAM miktarı 2Gb altında olan makinlar için 32Bit sürümü tercih etmeniz gerekmekte.

Ubuntunun sitesinde tavsiye edilen Universal USB Installer (http://www.pendrivelinux.com) kullanırken ayarlardan bir atlama yapma durumunuzu gözden geçirin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mir_as82 - 30 Haziran 2014, 04:22:28
Aradaşlar eski model "ibm r50e" model laptopum var ve windows altında baya yavaş çalışıyor. Bu laptopumun harddiski 2 ye bölünmüş durumda. C de windows var ve ben D ye ise ubuntu kurmak istiyorum. Bunun için flash diskime ubuntuyu bootable yapacak şekilde ekledim(ve bilgisayar açılırkende boot olarak açılıyor). Fakat sorun şu: Ana ekranda(dos ortamı ekranı gibi.) "install ubuntu" seçeneğine gelip enter yapıyorum fakat ekranda bir değişme olmuyor. Flash ımın ışığı devamlı yanı sönüyor fakat laptop ekranın da herhangi bir aksiyon yok.(yaklaşık 3 saat bekledi bu şekilde). Bu neden olabilir ve ubuntuyu nasıl yüklerim laptopuma?
Eski model bilgisayarlar yeni tip işletim sistemlerinin komutlarını anlamayacaklardır.
Çoğu linux sürümleri yeni sistem işlemci yapılarına güncellenerek sürülmektedir.
Benim önerim eğer bilgisayarınız P4 serisi işlemcilerden ise UBUNTU STUDIO 10:04 sürümünü kurmanız yönünde olacaktır.
Eğer bilgisayarınız daha eski jenerasyon ise daha eski sürüm linux ya da hafif linux sürümlerine uygun olabilir.

trinity

Flash diskden boot yaparken bir sorun oluşuyor olabilir, iso dosyasını dvd ye yazdırıp bu şekilde kurmanızı tavsiye ederim. Ben daha önce laptopa kurulum yaptım ve hiçbir sorun yaşamadım.

mir_as82

Hocam laptop modelim IBM Thinkpad R50e. Intel 1.8 GHz islemci.
32 bit e dikkat ettim.
Mr_Yamyam senin dediğini yapayım bakalım ne olacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mir_as82 - 30 Haziran 2014, 22:44:57
Hocam laptop modelim IBM Thinkpad R50e. Intel 1.8 GHz islemci.
32 bit e dikkat ettim.
Mr_Yamyam senin dediğini yapayım bakalım ne olacak.
Tam olarak PC'nizin özellikleri bilinmiyorsa da bir önerim daha olacak.
PARDUS2009 sürümü bu tür bilgisayarlarda tam uyumlu çalışmaktadır. Bizzat test etmiştim.
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009/
Bu linkten ilk iso dosyasını indirebilirsiniz.
PARDUS aynı zamanda kurulum ekranında sistem testi yapmaktadır. Biraz bilginiz var ise sistem uyumunu test edebilir ve herhangi bir sorun bulunmazsa rahatlıkla kurabilirsiniz.

Seckin ALAN

debian + openbox veya debian+ i3wm (uzmanlık gerektiriyor)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana