akım kontrolü

Başlatan cann, 02 Temmuz 2014, 13:26:40

cann

İyi günler

acs7.. tipi akım sensörleri görebildiğim kadarıyla en düşük değerlisi +/- 6 Amper.

busa max 1 amperlik motorda 180 mv max çıkış veriyor, 10 bit için hassas olmuyor.

bu tip 1-2 amper değerli bildiğiniz sensör var mı?
teşekkürler

quarko

180mV u uygun şekilde opamp ile kuvvetlendirebilirsen, 10 bit ADC ile işini görecek şekilde ölçüm yapabilirsin.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Erol YILMAZ

Şaseye doğru Şönt kullanabilirsin,

1W, 0.1 ohm direnç,

yalnız çıkışını opampla yükseltmen lazım adc ye girmeden önce.

cann

op-amp ları kullandım, gürültü fazla, olmadı bir türlü.
acs serisi çok kararlı, ama en düşüğü 6 amper, buda 1 volt çıkış demek. 1 amper de 180mv. 10 bitte aralık çok dar oluyor.

hasankara

gürültü fazla derken, filtre yaptığın halinde mi gürültü fazla ? eğer yapmadıysan iki elemanla alçak geçiren filtre yapmayı denemen de fayda var.

LukeSkywalker

10 bitlik dahili ADC içeren mcu kullanmak yerine daha yüksek çözünürülükte harici bir ADC  kullanabilirsiniz.

quarko

Alıntı yapılan: cann - 02 Temmuz 2014, 21:43:13
op-amp ları kullandım, gürültü fazla, olmadı bir türlü.
acs serisi çok kararlı, ama en düşüğü 6 amper, buda 1 volt çıkış demek. 1 amper de 180mv. 10 bitte aralık çok dar oluyor.

Gürültünün fazlalığı muhtemelen filtre devrenizin yetersizliğindendir. Ayrıca opamp ile kuvvetlendirme yaparken diferansiyel giriş yaparsanız daha etkili olacaktır. 180mV un düşük olduğuna bakmayın. 3V3 mcu kullanıyorsanız, maksimum gerilimi 3V civarına, 5V mcu kullanıyorsanız 4.5V civarına yükselttiğinizde 10bit ADC fazla fazla işinizi görecektir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Hic denemedim, linearite nasil olur bilmiyorum.

Cipin ustune 10 turluk bir bobin yaklastir ve akimi bu bobinden gecir.

Dene iste sarim sayisini artir azalt falan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Neden aklıma ilk olarak alınan gerilimi yükseltmek değilde,
ölçülecek akımı yükseltmek geldi bilemiyorum,
ama gerilimi yükselt tavsiyelerini görünce hemen vazgeçtim,
bende gerilimi opampla yükseltmeni tavsiye ediyorum,
veya akım düşük olduğu için şönt dirençte gayet mantıklı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

LukeSkywalker

ACS akım sensörleri ölçülecek akımla ölçüm devresini fiziksel olarak yalıtıyor. Şönt direnç kullanıldığı zaman yalıtım da ayrıca zahmetli olur.

tntgonzales

bana da tam tersine yaklaşık 100 A ölçecek akım sensörü lazım.bilginiz var mı arkadaşlar

hasankara

şönt direnciyle ölçebilirsin. üzerinden akım akacak olan 0.022ohm direncin üzerindeki gerilimi ölçerek akımı ölçebilirsin. veya 100 amper yüksek sayılabilecek bir değer olduğu için kablonun belli bir kesitindeki potansiyel farkı ölçerekte aynı işi yapabilirsin.

mesaj birleştirme:: 08 Temmuz 2014, 23:11:23

kırmızı işaretli yol üzerinden yüksek akım akan yol olduğunda opampın çıkışındaki gerilim, bize geniş bir akım ölçme aralığı sağlayabiliyor. deneme yanılma yaparak kalibrasyon yapılabilir. başka bir akım ölçer bağlı iken aynı anda hem ölçüm aleti sonucu hemde opamp ucunda görülen gerilim karşılaştırarak kalibrasyon işlemi yapılabilinir. veya kırmızı yolun direnci hassas bir şekilde ölçülerek de hesap yapılabilinir ama kalibrasyon daha sağlıklı. genelde multimetrelerimiz kabloların direncini ölçebilecek kadar hassas değildir ve opamp çıkışını etkileyebilecek başka faktörlerde var opamp kısmında kullanılan diğer dirençlerin toleranslarına kadar hesap gerekir, ama kalibrasyonla tek bir katsayı bulunarak bu hesaplardan kurtulunabilinir.

tntgonzales

Alıntı yapılan: hasankara - 08 Temmuz 2014, 22:58:49
şönt direnciyle ölçebilirsin. üzerinden akım akacak olan 0.022ohm direncin üzerindeki gerilimi ölçerek akımı ölçebilirsin. veya 100 amper yüksek sayılabilecek bir değer olduğu için kablonun belli bir kesitindeki potansiyel farkı ölçerekte aynı işi yapabilirsin.

mesaj birleştirme:: 09 Temmuz 2014, 13:11:23

kırmızı işaretli yol üzerinden yüksek akım akan yol olduğunda opampın çıkışındaki gerilim, bize geniş bir akım ölçme aralığı sağlayabiliyor. deneme yanılma yaparak kalibrasyon yapılabilir. başka bir akım ölçer bağlı iken aynı anda hem ölçüm aleti sonucu hemde opamp ucunda görülen gerilim karşılaştırarak kalibrasyon işlemi yapılabilinir. veya kırmızı yolun direnci hassas bir şekilde ölçülerek de hesap yapılabilinir ama kalibrasyon daha sağlıklı. genelde multimetrelerimiz kabloların direncini ölçebilecek kadar hassas değildir ve opamp çıkışını etkileyebilecek başka faktörlerde var opamp kısmında kullanılan diğer dirençlerin toleranslarına kadar hesap gerekir, ama kalibrasyonla tek bir katsayı bulunarak bu hesaplardan kurtulunabilinir.

Hocam emeğiniz için teşekkür ederim. Devrenin verimi açısından direnç kullanmayı pek istemiyordum. Bunu halledebileceğimiz bir sensör yok mu? Benim baktığım en fazla 75a akım ölçülebiliyor

mistek

Alıntı yapılan: tntgonzales - 09 Temmuz 2014, 00:00:28
Hocam emeğiniz için teşekkür ederim. Devrenin verimi açısından direnç kullanmayı pek istemiyordum. Bunu halledebileceğimiz bir sensör yok mu? Benim baktığım en fazla 75a akım ölçülebiliyor

Acs758-100B modeli işinizi görür. 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

quarko

Alıntı yapılan: tntgonzales - 08 Temmuz 2014, 22:51:23
bana da tam tersine yaklaşık 100 A ölçecek akım sensörü lazım.bilginiz var mı arkadaşlar

100/5 akım trafosu kullanarak, 5A i ölçecek herhangi bir akım ölçüm tekniğini kullanabilirsin. Şönt direnç kullansan bile akım trafosu sayesinde devreni, akımı ölçtüğün yerden izole etmiş olursun.