ad9850 sinyal jeneratöründen kare dalga alamıyorum.

Başlatan tekosis, 04 Temmuz 2014, 06:11:21

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. elimde aşağıda resmini verdiğim ad9850 dds modülünden mevcut. modülün sinüs çıkış uçlarından istediğim frekanslarda sinüs sinyal almama rağmen henüz kare dalga çıkışlarından sinyal alamadım. acaba bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu? devrede iki adet kare dalga çıkış ucu var ama birisinden 0V alırken diğerinden dc 2V civarı sabit bir gerilim çıkıyor. sinüs çıkışlar arasında da aşağıdaki mevcut kodlarla 180 derece faz farkı var. dediğim gibi acaba bu kare dalga neden çıkmaz?

1KHz için örnek kod aşağıdadır.

#include "dds3_objects.h"

#define W_CLK GPIOD_ODR.B12
#define FQ_UD GPIOD_ODR.B13
#define DDSData GPIOD_ODR.B14

unsigned long F_data=1000;
unsigned long S_data=10;
unsigned long P_data=0;

void AD9850_Initial()
{
        W_CLK=0;
        delay_us(1);
        FQ_UD=0;
        W_CLK=1;
        W_CLK=0;
        delay_us(1);
        FQ_UD=1;
        FQ_UD=0;
}

void AD9850_Write(float freq,unsigned long d4)
{
        float fw;
        unsigned char i,j,temp;
        unsigned char d[5];
        fw=freq*34.359738368;    

d[0]=(unsigned long)fw;
        d[1]=(unsigned long)fw>>8;
        d[2]=(unsigned long)fw>>16;
        d[3]=(unsigned long)fw>>24;
        d[4]=(unsigned long)(d4/11.25)*8;

for(i=0;i<5;i++)
        {
            temp=d[i];
            for(j=0;j<8;j++)
            {
                W_CLK=0;
                if(temp&1)DDSData=1;
                else DDSData=0;
                W_CLK=1;
                temp=temp>>1;
            }
        }
        FQ_UD=1;
        W_CLK=0;
        FQ_UD=0;
}

//******************************************************************************
void main() {

Start_TP();
  RCC_AHB1ENR.GPIODEN = 1;                                // Enable GPIO D clock
  RCC_APB1ENR.PWREN = 1;
  SYSCFGEN_bit = 1;     
                                    //
  GPIO_Digital_Output(&GPIOD_ODR,_GPIO_PINMASK_12|_GPIO_PINMASK_13|_GPIO_PINMASK_14|_GPIO_CFG_PULL_DOWN);

AD9850_Write(1000,0);

while(1)
       {}
}
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

askuzucu

Donanımsal olarak komparatör kurulu değildir.AD9850 nin datashettini incele.Yazılımla alakalı bir durum yok.Bu modüller genelde sinüs için kullanıldığından kurmamış olabilirler, zira çalıştırdığınızda sinüs dalgasında bol miktarda harmonik oluşuyor.
Birde kare dalga çıkışı 2 MHZ kadar çalışıyordu diye hatırlıyorum.

ipek

öncelikle belirtiyim AD9850 sadece sinüs üretebilir.kare dalga üretme yeteneği yoktur.

fakat üreteci kolaylık olsun diye çipin içine High Speed Comparator yerleştirmiş,sinus komparator girişine uygulandığında çıkışından kare dalga alınabilinir hale gelir.

bordun üzerinde komparatörün Duty ayarı için bir adet trimpot ayarı olması gerekir.buradan ayar imkanı ile kare dalga formuna en yakın ayar yapılır.

birde üretici firma bunu açıp kapayabilmek amacı ile borda jumperler koymuş olabilir.

tekosis

ikinci resmi şimdi ekledim arkadaşlar. cihazda herhangi bir jumper yok ancak yazdığınız cevaplar doğru teşekkür ederim. devredeki trimpotu sinüs dalganın çıkış voltajını ayarlıyor zannediyordum ki değilmiş. bu trimpotla çıkış kare dalgasının görev peryot oranı ayarlanıyor. benimki maksimumda olduğu için çıkışıta sadece dc volt görünüyormuş. trimpotu ayarladım şimdi düzeldi. cevapla için çok teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

trinity

peki bu modülden üçgen dalga nasıl elde edilecek?

tekosis

hocam bunda üçgen yok. sinüs sinyal üretiyor.

mustafa_cmbz

hocam bu modülü kaç paraya ve nereden temin ettiniz acaba ?

türkiye içinde temin edebileceğimiz bir yer varmı ?

ipek

bu modülü Karaköy selanik pasajında Arem elektronikte gördüm 15$ idi yanılmıyorsam.web sayfası olabilir.
üçgen dalga için AD9833'ü kullanabilirsiniz,bilinen klasik tüm wave formları .01hz adımlar ile üretebiliyor.

tekosis

Cevabım gecikti kusura bakmayın. İpek hocamın dediği gibi ben de harem elektronikten aldım.