Mönü'lü, çok alarmlı on-off ayarlı saat

Başlatan inventor, 08 Nisan 2005, 09:41:29

inventor

Bence güzel bir fikir. Bende bu tarz bir düşünceye sahibim ama tıkandığım noktada yine orası. Ben saat bilgisini pic e nasıl ulaştıracağım ve ilgili alarm noktasına gelindiğinde nasıl çıkış vereceğim ?

oziant

probleminin ne oldugunu tam anlıyamadık sanırım
yapıcak oldugun
pic ile saati okuyup picin hafızasındaki saat degerleri ile karşılaştıracaksın
sonrada cıkış olup olmayacagına karar vereceksin

pic ile ilgili herhangi bir programlama dili hakkında bilginiz varmı
arkadaşlar ona göre yardımcı olabilirler sanırım
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

aster

Sorun felan yok, sadece nereden başlanacak o na karar veremedi arkadaşımız, yani şu anda bu proje tasarım aşamasında.
Ben kısaca şöyle özetliyim,
pic içinde saniyeyi normal zamandaki saniye gibi üretecek
lcd de bir menülü sistem olacak burada atıyorum

ÇIKIŞ 1   Girme zamanı  xxxx   Çıkma zamanı xxxx
ÇIKIŞ 2   Girme zamanı  xxxx   Çıkma zamanı xxxx
ÇIKIŞ 3   Girme zamanı  xxxx   Çıkma zamanı xxxx

BÖYle bir görüntü olabilir
biz buradan değerleri gireceğiz ve o değerler oluştuğunda bize o kadarlık süre için çıkış verecek

Buraya kadar doğrumu arkadaşım ? evet ise devam edelim şimdi,
değil ise değişecek yerleri belirt lütfen

SpeedyX

hangi dil ile olacakmış bu?
hiç birşey anlamadım, 5-6 defa yeni gelen mesajları okudum ama hala tam olarak isteneni anlamış değilim.
x gunu y saatte z. çıkış aktif olacak, a günü b saatte c. çıkış aktif olacak falan mıdır nedir?
gereksiz yazı dolmuş burası.

inventor

Ö Z E T L E :

A günü, x saatinde,y dakikasında 1. çıkış aktif olacak.
 "               "                 "            1. çıkış pasif olacak

v.b. şeklinde saati ve günü görüp set noktaları girebileceğimiz elektronik bir düzenek yapacağız. Programlama dili olarak PBP kullancağız. Şöyle düşünün arkadaşlar. Karşınızda 10 adet düğme var. Bu düğmeler x yerleri kontrol ediyor. Bazen bu butonların üçüne aynı anda basmanız bazen birine basmanız gerekiyor. Bunları belli zaman aralıklarında yapmanız lazım. Mesela

pazartesi günü sabah saat 08:16 da birinci ve üçüncü çıkış aktif olsun ve 20 sn sonra pasif konuma geri dönsün

Yine pazartesi günü saat 14:45 de altıncı çıkış aktif olsun 4 dak sonra pasif konuma dönsün.

Bunun gibi 10 adet çıkışın devreye girme ve çıkma zamanlarını set edebilelim. Bunu yaparkende gerçek saat ve gün bilgisini kullanalım. Her çıkış için ayrı gün ve saatte dilediğimiz kadar süre aktif kalabilmesini sağlayalım.Aynı anda bütün çıkışların aktif olabileceği gibi hiç bir çıkışta aktif olmayabilsin.

Dediğim gibi PBP kullanacağız. Umarım çalışmayı anlatabilmişizdir.

Teşekkürler

Saygılarımla

cngz

dostum aradıgını anladım.ben basit ama benzerini  asm de yaptım istersen geliştirebilirsin.sen birnevi okul saatlerlnln gelişmişini istiyorsun. 877 ile rahatca yapılabilir

Veli B.

İstediklerinden anladığıma göre bir kaç önerim olacak.
1. Bu iş için RTC( Real Time Clock) dediğimiz yongaları kullanmana gerek yok.Frekans çok önemli değil.Bu sebeple uygun bir XT kullanarak çok doğru bir zamanlama kontrolü yapabilirsin.
2. 10 ayrı kontrol çıkışın olacak ve bu çıkışlar on/off çalışacak.MCU üzerinde iki portu(tavsiyem RD ve RE portları olacaktır.İleriye dönük olarak paralel port çalışmayıp,RS232 gibi haberleşme protokollerini HW olarak kullanma ihtimalin olabilir.)tahsis edebilirsin.
3.256 byte E2promun var onchip.Sana sabit olarak ise 20çıkış*6değişken li bir kontrol gerekli.Yani 120 byte ile bu değerleri sabitleyebilir ve değerlendirmeye sokabilirsin.
4. Ben 20 tane 6 boyutlu dizi tanımlardım.(20 tane çünki o pin için bir on,bir de off sözkonusu.)

A[0] =dk
A[1]=sa
A[2]=g
A[3]=aa
A[4]=yy
A[5]=on/off

gibi
5.tuş takımını 4*3 kullanırdım. * silme, değer yoksa bir önceki menü ve # ise set olarak çalışırdı.(güzel oluyor) ;)
6.İşlemci saatini ayarlamak için bir alt menü koyardım.
7.Karşılaştırmaları ise dk bazlı çalışacağına göre dakikada bir yapardım ki bu timer0 kesmelerinde oluşacak kayma ve kaçırmaları minimize ederdi.(PBP bu tip kesmeleri kaçırabilir, çünki işleme aldığı komut bitmeden kesme kontrolü yapmıyor.)Karşılaştırmaları ise dizi olarak yapardım.
Şimdilik aklıma gelenler...

inventor

Teşekkür ediyorum arkadaşlar, istediğim bilgiler bu tarz bilgilerdi.  Bis soru: RTC kullanmadan elektrik kesintilerinde zaman bilgisinin kaybolmaması gerekiyor. RTC lerde bunu küçük bir pil ile uzun süre saklayabiliyoruz. Ayrıca şarjlı pilde kullanabiliyoruz. Pic ile bunu nasıl papabiliriz? :cry:

mustafacan

istanbuldan praktikerden bir zamanlayıc saat aldım
özellikleri şöle   1 hafta boyunca 20 program hakkın var. ister tek tek günleri istersen pazartesi cuma arası ister hafta sonu ister pazartesi cumartesi günlere 1 programa yaptırabiliyorsun digital göstergeli hafıza pili var elektirik kesintisiyle alakası yok. elektirik gelince yinede devam ediyor fiyatı  24 YTL idi. 10 programlısı 14 ytl idi. hazır kutulu hihihhhh
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

CaFFeiNe

mustafacan arkadaş 10 tane çıkışı yoktur onun yani 10 adet cihazı kumanda edemiyorsundur herhalde inventor arkadaşın yapmak istediği şey böyle birşey

inventor

Arkadaş haklı, 10 ayrı çıkış ve 10 ayrı gün ay yıl ve saat ayarı  gerekiyor

Teşekkürler

cozturk

10 tanesi 140 ytl eder. sizin yapacağınız bunlardan daha küçük ve ucuz olacak galiba

inventor

mustafacan

detaylı olarak okumayıp yanlış anladığım için özür dilerim.  Kolay Gelsin.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

inventor

Arkadaşlar tekrar merhaba

RTC kontrollü alarm devresinin elektronik kısmını tamaladım. Kartları çıkarıp montaj işlemide bitirldi. Ekte bilginize sunuyorum. Bu PCB tasarımlarında yardımıyla biraz daha bilgi edinmek istiyorum. Çizimler ARES de yapıldı.

Saygılarımla

NOT : dosyaları buraya nasıl ekleyebilirim? :cry:  :cry: