1k:8ohm transformator

Başlatan Cemre., 12 Temmuz 2014, 23:11:58

Cemre.

Şöyle bir devre var, küçük bir elektrikli çit yapmak istiyorum, hem yaz ödevi, deneyim olsun, hem de işimize yarasın diye. Bu konuda EMO'nun bir yazısı var şuradan, http://www.emo.org.tr/ekler/77ecc17109b1b80_ek.pdf?dergi=400

Öncelikle bu devre bu işe yarar mı?

Asıl soruya gelirsek Bu trafoyu nereden bulabilirim? Yorumlarınızı yardımlarınızı bekliyorum, iyi akşamlar, teşekkürler..

Kabil ATICI

Trafoyu omajlarına göre tanımlamayız. Ya gerilimlerine yada sarım sayıları göre tanımlarız.
Bir ihtimal 6V/220V trafo kullanabilirsin. Ama burada 20KV'u nasıl ölçersin onu bilemem.

555'in böyle bağlandığını daha önce görmemiştim.
ambar7

z

Cok kiritik bir devre degil. Bildigin 1...2watt 220/3v sac nuveli besleme transformatorunu kullanabilirsin.

Transistorde isinma olmamasi icin 33K dirence paralel olarak, 1N4148 ve buna seri bagli seri bir trimpot baglayabilirsin. (Diyodun yonunu simdilik cikartamadim)

Boylece transistoru kare dalga ile degil de dar dortgen palslerle surersin ve 3v transformator sekonderine rahatlikla 12v darbeler verebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam EMO'nun yazısında 3kV zararlı olmaması için yeterli olduğunu söylüyor. Birde burada 555 için frekansı nasıl ayarlayabilirim? Hangi direnç değerlerini değiştirmem gerekiyor, çünkü yine aynı yazıda 0,75sn nin üzerinde olması gerektiği söylüyor, bu devrenin aynısı youtube'da izlerseniz çok hızlı çakıyor benim için fazla olur sanırım...
555 Timer Projects - 20,000 Volt Taser/Stun Gun

Kabil ATICI

Çıkış 20 KV olarak  yazılmış ama o kıcvılcım aralığı 2cm'nin altında.
Biliyorsun 1cm hava aralığından elektriksel atlama yapabilmesi için 10kV olması gerekir.
ambar7

Cemre.

Atlama istemiyorum hocam, temas anında ufak bir silkeleme istiyorum :)

Kabil ATICI

O zaman bu devre sana yaramaz. Sen çıkışı gerilimini kontrol edebileceğin bir devre aramalısın. Muhtemelen 100MOhm dirençlerle geri besleme yapılarak gerilimi kontrol cinsten.

Tüplü televizyonlarda ve monitörlerde kullanılan yüksek gerilim trafosu vardır. Bunu nasıl kullanacağını anlarsan işini görebilir. 28KV üretebilir. Gerçi senin bu kadar yükseğe ihtiyacın yok.
ambar7

Elektrik2012

Konuya camdan düşmüş gibi gelipbir şey soracağım burda Çift için yapılmak isteniyor bu çiftin bir ucundan enerji verildğinde diğer uca kadar bu gerilim ve akım düşer mi merak ettim

Kabil ATICI

Akım yüksek olmadığı için hayır. 10KV gerilim; gerçi kullanılan kablo kesiti ve uzunluğuna bağlı olarak düşşede yinede dokunanı ben buradayım dedirtir. Neyseki hep birlikte saldırmıyorlar.
ambar7

Elektrik2012

Peki bir soru daha soracağım çok teşekkürler atıyorum 5 kişi aynı anda değerse direnç gibi gerilim bölerlermi?  ;D yani atıyorum 10kv/5=2Kv hepsine 2Kv gibi mi gelir :) Vücütlarındaki dirençler aynı sayarsak

Kabil ATICI

Gerillimi bölmez ancak akımı bölebilir. Yukarıdaki gibi bir devre ise gerilim biraz düşer.
ambar7

Elektrik2012

Çok saolun bilgilerinizler beni aydınlattınız. Hayırlı Sahurlar

Cemre.

Hocam işimi görememe kısmını anlayamadım, biraz açar mısınız? Yani sonuç olarak iki nokta arasında örn, 1sn aralıkla 3-5kV gerilim üretsem ve bir ucu toprağa diğer ucu çite bağlasam ve çite dokunsam çarpılmaz mıyım?

Kabil ATICI

Çarpılırsın. Ayağını lastik ayakkabı veya çizme giymezsen.
ambar7

mozkan87

Bu elektrikli çitler genelde 6-10 bin volt civarında çalışıyor. Bir ucu kısa bir yerden topraklanıyor ve diğer ucu ip içine yerleştirilmiş iletken veya tel ile istenilen alan çevriliyor. İnekler için kullanılanılan versiyonuna insan ne kadar yalıtılmış olursa olsun çarpılıyor(tabi bunun nedeni giyilen ayakkabıların ve eldivenlerin yüksek voltaj için uygun olmaması). Dikkatli olun. Özellikle kalp rahatsızlığı olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Eğer devreyi topraktan değilde iki ucu arasından tamamlayarak çarpılırsanız insanı bayıltabilir.