Solid State Röle dc gerilim anahtarlayabilir miyim ?

Başlatan marecrisium, 13 Temmuz 2014, 02:47:21

marecrisium

Selamın Aleyküm.

60V  10A DC bir kaynağım var.Bu kaynakla bir yükü anahtarlama istiyorum.
http://www.direnc.net/SSR-25DA-25A-SOLID-STATE-ROLE,PR-17795.html

Linkteki röleyi kullanmak istiyorum .Datasheette DC gerilimle ilgili bir bilgi yok. Bunu kullanmam uygun mudur ?

Salih

Dikkat edersen kontak bilgisinde
24 - 380VAC
Yazmış.
Dolayısı ile DC de kullanamazsın.
DC de sıfır geçiş olmadığı için iletime geçer ama yalıtıma geçemez.

marecrisium

Alıntı yapılan: salih - 13 Temmuz 2014, 03:03:49
Dikkat edersen kontak bilgisinde
24 - 380VAC
Yazmış.
Dolayısı ile DC de kullanamazsın.
DC de sıfır geçiş olmadığı için iletime geçer ama yalıtıma geçemez.

Peki bu rölelerin DC için olanı var mı?

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

marecrisium

Mosfetler üzerinde bir kayıp olacağı için mosfet kullanmak istemiyorum. Normal kontaklı röle kullansam olacak gibi.Ama onların üzerinde de AC gerilim için değerler verilmiş. AC 10 amper için olan röle DC için de kullanılabilir mi ? Ya da nasıl bir kıyaslama yapabilirim?

interrupter

Role lerin AC ve DC için kontağın taşıyabileceği akim değeri belirtiliyor genellikle

marecrisium

Alıntı yapılan: interrupter - 13 Temmuz 2014, 07:22:45
Role lerin AC ve DC için kontağın taşıyabileceği akim değeri belirtiliyor genellikle
Hocam ben göremedim bu DC akım değerini.
http://www.farnell.com/datasheets/1683353.pdf

Maxim

solid state rölelerin DC olanlarıda var

edit:
resim

MrDarK

Evet şahsen birçok uygulamada 5V ile çalışan SSR kullandım.

Bu SSR'nin zaten kendi içinde mosfeti ve optosu var. Optonun otomatik sıfır geçişi algılayıcısı da var @salih
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Salih

Alıntı yapılan: MrDarK - 13 Temmuz 2014, 09:33:17
Evet şahsen birçok uygulamada 5V ile çalışan SSR kullandım.

Bu SSR'nin zaten kendi içinde mosfeti ve optosu var. Optonun otomatik sıfır geçişi algılayıcısı da var @salih

Ben sadece AC yükler için olanı kast etmiştim. İçlerinde triyak kullanıldığı için DC yüklere uygun olmaz diyorum.
Mosfet kullanılan AC yük ssr 'side olmaz diye biliyorum.

muhendisbey

Alıntı YapMosfetler üzerinde bir kayıp olacağı için mosfet kullanmak istemiyorum.
Demek istediğinin bu olmadığını biliyorum ancak arada düz tel dahi kullansan kayıp olur.
SSR'da aslında bir çeşit devre elemanı yani mosfette de kayıp olur, SSR'da da. En minimum kaybı mekanik rölede yaşarsın. Ha SSR kullanmışsın ha iç yapısını kendin oluşturmuşsun çokta fark etmez.

DC gerilimde SSR kullanmak mantıksız kaldığı için pratik uygulamalar haricinde tercih edilmezler. (bozulduğunda hızlı tak çıkar gereken yerlerde) En basiti, optokuplör bile bir yerde SSR'dır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

marecrisium

Mosfetin ya da transistörün üzerinde düşecek olan Vds veya Vce gerilimleri beni sıkıntıya sokar.SSR'de de aynı sorun var anladığım kadarıyla.Bu yüzden sıradan kontaklı bir röle kullanıcam . Fakat hâlâ DC akımda ne olacağını bilmiyorum.

skara1214

16 amperlik dc  röleler var onları kullan sıkıntı yaşamazsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Role uzun vadede sikinti yaratir.

Bir tane SSR ile role kontagini paralelle.

Yuku devreye almak icin once SSR yi calistir. Ardindan roleyi devreye sok.

Yuku devreden cikarmak icin once roleyi devreden cikart sonra SSR yi devreden cikart.

Omurluk bir sistemin olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

marecrisium

Alıntı yapılan: z - 13 Temmuz 2014, 16:37:55
Role uzun vadede sikinti yaratir.

Bir tane SSR ile role kontagini paralelle.

Yuku devreye almak icin once SSR yi calistir. Ardindan roleyi devreye sok.

Yuku devreden cikarmak icin once roleyi devreden cikart sonra SSR yi devreden cikart.

Omurluk bir sistemin olur.

Birkaç kez kullanılacak bir sistem olacak hocam uzun ömüre ihtiyaç yok. Basitlik ve düşük maliyet önemli şu an benim için.

mesaj birleştirme:: 13 Temmuz 2014, 16:46:02

Alıntı yapılan: skara1214 - 13 Temmuz 2014, 16:33:47
16 amperlik dc  röleler var onları kullan sıkıntı yaşamazsın
Bu röle tipini nereden bulabilirim ? Zira elektronik malzeme sitelerinde DC röle diye bir malzeme yok.