Picden ses seda yok

Başlatan yercik, 10 Nisan 2005, 00:53:33

yercik

Seri port ile bağlantıyı deniyodum olmuyo, bide bakıyım pic çalışıyomu dedim daha ben pic i çalıştıramamışım. Kristal mi? Besleme devresi mi? Kapasitorlerde mi?Neden anlamış değilim hepsi şemalardaki gibi kurulu ama olmuyo

VOLT    var portb.3
t       var     word
t=0

loop:  
       t=t+1
       pause 1000
       if t>5 then High volt
       if t<5 then low volt
       if t>10 then t=0
Goto loop  

9. pin ile - arasına voltmetre bağladım sürekli 3.53V veriyo değişme yok.

yercik

Kristalin üstünde 4.0AKSS99GT yazıyo kapasitorlerin üstünde 223 yazıyo sarı ufak bişey kusura bakmayın arkadaşlar elektronikten anlamıyorum diyceksiniz ne işin var pic ile ama öğrenmeye çalışıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. 4 nolu ucuma 10K direnç sonra + verdim 5 nolu uca - 9 ucuna voltmetre 16 ucuna kristal 15 ucuna kristal diğer ucu kristalin uclarına kapasitorlerin birer uclarını, kapasitorlerin kalan diğer uclarını birbirne sonra - verdim birde 14 ucuna + verdim programı göndermiştim ama voltmetrede sabit 3.50V civarı var değişmiyor. Çok sağol un..

Erol YILMAZ

223 dedigin 22 nF tir. Calismaz o sekilde. Sadece 22 yazanini tak.
Veya cikarsan da olur simdilik...

yercik

Kapasitör yalnış olabilir hiç anlamıyorum. Kapasimetre gibi bişeyde yok ki. Ama çok küçük 3mm anca genişliği, böyle diyorum çünkü az önce bi sözlük vardı parçaladım içinden yine 223 yazan ama 6-7mm genişliğinde yani büyük çapta kapasitör gördüm onun için diyorum ama besleme devremde söyle belki ordadır sorun. 470uF sonra 100nF sonra L7805C-V sonra 100nf sonrada 470uF voltaj doğru 4.98-4.95V falan ama belki tam doğrusallaşmıyo bu arada picin besleme uçlarında 100nF kapasitörde var ama yok olmuyo..Yarın başka bi 22pF alıyım belki olur. Kristaldende emin değilim gerçi ama napalım denemeden gol olmaz..

Erol YILMAZ

223 yazani cikart at. Oyle dene.  22 pF olmadan da calisir...

yercik

Pici çalıştırdım 4 tane 56pF kapasitörü 2 2 seri bağladım oldu çalışıyo ama şimdide max232yi http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/PICbook/7_10chapter.htm sayfasındaki gibi aynen bağladım sadece seri port uçlarını bağlamadım pic çalışması durdu yada benzeri bişey bi led yakıp södürüyodu led ışığı azaldı sürekli yanar oldu. Her devre için farklı bi besleme mi olucak sanmıyorum ama yine bi yalnış yapmışımdır. Neden olabilir?

yercik

Seri aldığım içinmiş pic uçlarından paralel çektim çözdüm