Uydu Sinyal kontrol ccihazı yapmak istiyorum

Başlatan Elektrik2012, 14 Temmuz 2014, 13:27:48

ipek

@Elektrik2012

üzülerek belirtiyim bu devre ile bir sinyal ölçemezsin.
nedeni bu tip devreler Analog yayınlar içindi,artık Analog yayınlar kalmadı gibi bir şey.
bu tür devreler LNB'nin çıkışındaki RF sinyalini doğru gerilime çevirirler,prensibi budur.
Fakat yapılan yayınlar artık Digital türde olduğu için bit Stream yani micro paketler halinde gelirler.
süreler o kadar kısadırki bir şarj pompasını doldurabilecek kadar değillerdir.
modern cihazlar bunları FIFORAM'lerde biriktip Bit Error Rate yani BER değerine çevirip ölçerler.
hevesini kırmak istemem fakat gelişen teknoloji bu yönde.

एक होना

@ipek hocam uydu üzerindeki paket frekansını kontrol etmeyecek uydu üzerinde oluşan gürültüyü dinleyecek.

bu tip ürünler uydu anteni yörüngesinde değilse ibre sıfırda yada bazır var ise düşük bir ses verir. uydu antenini yörüngesine yönlendirdiğinde ibre hareket eder yada bazır daha farklı yada seviyesi yükselir. bu ürün profesyonel bir ürün değil.

sadece uydu dan gelen gürültüye yani harmoniye göre hareket ediyor.

kullanılacak uydu üzerindeki sinyallerin hepsi DVB-S2 formatında olsa dahil uydunun gürültüsünü algılar.

Elektrik2012

Hepinizden Allah razı olsun teşekkür ederim ilgileriniz için.Benim amacım aslında şu
Binaya bütün herkese sinyali dağıtan bir santral var diyelim bu santralin çıkışları yanıyor zamanla işte bendde bu cihazı onun için kullanıcam yani çıkış var mı yok mu sinyal kalitesi vs önemli değil :) şuan için yani çanak montajı yada ne biliyimuydu yönü falan bulmak istemiyorum.Ben çatıdan aşağıya kablo ile bir sinyal geliyor mu gelmiyor mu onu öğrenmek istiyorum

kralsam

Alıntı yapılan: BRL - 15 Temmuz 2014, 14:11:23
@ipek hocam uydu üzerindeki paket frekansını kontrol etmeyecek uydu üzerinde oluşan gürültüyü dinleyecek.

bu tip ürünler uydu anteni yörüngesinde değilse ibre sıfırda yada bazır var ise düşük bir ses verir. uydu antenini yörüngesine yönlendirdiğinde ibre hareket eder yada bazır daha farklı yada seviyesi yükselir. bu ürün profesyonel bir ürün değil.

sadece uydu dan gelen gürültüye yani harmoniye göre hareket ediyor.

kullanılacak uydu üzerindeki sinyallerin hepsi DVB-S2 formatında olsa dahil uydunun gürültüsünü algılar.
Kesinlikle. Sonuç olarak biz yayın çözmek istemiyoruz. Zaten tek bir yayın da yok aslına bakarsanız hat epey gürültülü oluyor. 4 sene önce öğrenci evinde balkonda bırakılmış Digitürk antenini bu şekilde ayarlamıştım. O bahaneyle uydu yayını izliyorduk.

एक होना

@Elektrik2012 hocam bahsettiğiniz dağıtım ürünü Multi Switch olarak geçer. bu ürünlerin dairelere çıkan uçları korumalıdır. 50 yada 60 volt a kadar dayanır.

eğer ki böyle sorunlar yaşıyorsanız kullanılan Multi Switch merdiven altı imalatıdır.
sorun yaşamamak için sağlam bir ürün kullanın 5 yada 7 yıl boyunca sorun yaşamayın.

bir defaya mahsus kontrol edeceğinizi düşündüm.

port çıkışı yani daireye çıkışları kontrol etmek için istediğiniz ürün ile kontrol edebilirsiniz. olaki arıza yaptı yapmış olduğunuz cihazla ile kontrol sonucu gürültüyü görüyorsunuz yada duyuyorsunuz. polarite ve switch seçeneklerini kontrol edemezsiniz.

kullanılan multi switch daimi olarak sorun çıkaran bir ürünse @ipek hocanın tavsiyesini dinlemeniz gerekmekte.

transponder kontrolü ve polarite kontrollerini yapmanız gerekmekte. en uygun ürün ise 300 ila 500$ civarı.

Multi switc sorun çıkaran bir ürünse değiştirmenizi tavsiye ederim.

Spaun http://www.spaun.de/?lang=en&modul=home
wisi     http://wisi.de/en/consumers/products/

Elektrik2012

Evet hocam haklısınız sonunda değişim olucak bıktım moneaat mıöylebişey alman malı yazıyor ama hikaye herhalde :) Mütehit işinden ne beklenir  ;D

एक होना

multi switch in resmini paylaşma imkanın var mı? yada tam markasını ve modelini. merak ettim kimin ürünü diye.

Elektrik2012

Cihazın tam ismi hatırladığım şöyle Moonsat diye bir şey

एक होना

moonsat ankara da bir firma güvenlik sistemleri satışı ve montajı yapıyordu arada bir uydu işi de yapıyordu demek kolları sıvayıp kendi adlarına multi switch yaptırmış. yapan firma www.tekniksat.com
tekniksat ın yaptığı multi switch ler pek sorun çıkarmazdı ya kaliteyi düşürdüler yada bir seri sinde hatalı ürün çıkmış.

isterseniz tekniksat firmasından destek alabilirsiniz bu sorun için.

@gerbay hocam paylaşım için teşekkürler o sayfayı görmüştüm daha evvel unutmuşum zamanla.

Elektrik2012

Benim anladığım kadarı ile iyi bir firma piyasaya göre Galiba bunlarında çakmasını çıkarıp piyasa soktular multi switchlerin başka bir açıklaması yok.
:D
Acaba çin şöyle bir taktik mi inceledi?
türkiyeye ajanlarını yolluyorlar en çok satılan ürünleri tespit ettirip onların çakamsını mı piyasay sürüyorlar akıla gelmiyor da değil yani  ;D

एक होना

hocam tekniksat firması ortalama 10 yıldır multi switch üretiyor.
ilk başlarda zorluk çektiler sistem yerine oturunca kendi markası olarak piyasaya ürün vermeye başladı.
diğer firmalar bana şu modelden 50 adet bas üzerinde benim markam olsun diye başladılar. şu an piyasada bir çok ürün tekniksat firmasına ait. next marka hariç başka var mı yok mu bilmiyorum. piyasadan oldukça uzak kaldım.

tavsiyem önceki yazdığım mesajların içerisindeki ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim.