2n3055 ile küçük bir yükselteç denemesi

Başlatan Elektrik2012, 15 Temmuz 2014, 16:53:26

Elektrik2012

Merhaba 2n3055 ile bir test yapmaya çalıştım transsitörleri darlington bağlantı şeklinde çıkıştaki dalga giriştekinden küçük çıktı :) Biraz anlatır mısınız?
bu yükselteç işlerini ben çok basit ve düşük voltajda bile çalışabileek bir anfi yaapmak istiyorum hatta anfibile sayılmaz 1-2W bir yükselteç :) Osilaskop ta A sinyal girişi B sinyalimin çıkışı uygulanan frekans 100Hz

kimlenbu

amacın 1-2W lık bir şeyler yapmaksa istersen TDA serisi hazır yüselteçlerden kullan, istersen intercom şemalarını kullan, ister kaliteli preamp şemalarını kullan.

verdiğin devreyi analiz edesim bile gelmedi :)

ek : şu siteden temel yükselteç tasarımlarına bakabilirsin

http://wiki.analog.com/university/courses/electronics/text/chapter-10

Kabil ATICI

Ben sorayım Q5'in iletime geçmesi için Q17in baz gerilimi ne olması gerekir? (VBE gerilimleri topla)
Belki daha az Q1  baz akımı ile  Q5 iletime geçecek ama önce VBE iletim gerilimine aşması gerekir.

Bir de emiter çıkışı veriyorsun? Birde Q5 emektörden yük bağlıyorsun. Bu sefer birde işin içine yük için gerilim girecek.

V(Q1B)=VBE1+VBE2+VBE3+VBE4+VBE5+VE (yük direncinden dolayı)
Birde sanal osilaskopa bu VE üzerindeki gerilime bakarsın şimdi. Çıkış küçülmeyipte ne yapsın?
ambar7

Elektrik2012

Ses yükselteçleri hakkında hiç bilgim yok aslında devreleri yapıyorum ama teori olarak 0 ım bir deneme yapmak istedim.evet hazır tda serisi entegreler var en son tda2822 bir devre yapmtım baskı çalıştı ama entegre yanıyor ilk kısa devrede o yüzden transisstörlü yapmak istiyorum kendim entegredede transistör var ama ben kendim transistörlerle yükseltme yapmak istedim.Amacım naatığını kavraram çok saolun bilgileriniziçin

Kabil ATICI

ambar7

Elektrik2012

sadogan

Transitoru emiter takipcisi olark çalıştırmıışın.
Emiter takipcisinin kazancı yaklaşık "1" 1 den büyük olmaz.
Akım yükseltmek için uygundur.
Eski tip transistorlu regüle devrelerinde çok kullanılırdı.