Pt100 Sıcaklık Ölçümü Ve Analog Mux

Başlatan fthsev, 16 Temmuz 2014, 19:24:59

fthsev

Arkadaşlar merhaba bir proje için pt100 ile sıcaklık ölçümü yapıyorum. 32 ayrı kanaldan aldığım voltaj değerlerini ayrı ayrı opamp devresi ile yükseltip işlemci analog girişine vereceğim. Ama haliyle kanal sayısı yeterli değil. Bunun için analog mux entegrelerini kullanmayı düşündüm. Sizce uygun mudur? yada başka bir önerisi olan var mı? Buada sıcaklık ölçümü çok hassas olduğu için analog girişlere donanımsal ve yazılama da digital fitre koymayı düşünüyorum mux entegreleri extra pazite veya voltaj değişimine neden olur mu?
Şimdeden teşekkür ederim..

Kabil ATICI

proje kaldırabiliyorsa reed röle kullan.
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: ambar7 - 16 Temmuz 2014, 23:58:38
proje kaldırabiliyorsa reed röle kullan.
Reed röle fiyatları ortalama 1t-2tl gibi iyisini düşünürsek. Proje seri üretim olmayacağı için kullanılabilir. Söylemeyi unuttuğum bir şeyde her 3 sn de bir okuma yapılıp data log tutulacak. Reed rölelerde 10^9 defa anahtarlama yapılabilir diyor bir yerde ama bu kadar sık açma kapama yapmak sorun olur mu?
Bir de daha önce hiç reed röle kullanmadım analog girişe giden voltajda küçükte olsa bir değişmeye veya parazite sebep olur mu?

Erol YILMAZ

PT100 okuma için kullanılacak opamplar genellikle ucuz opamplar değil,
OP07 gibi klasik ve ekonomik olanlar ise - besleme istiyor.

Siz filtre edilmiş kanalları MUX'lamayı düşünüyorsanız, Donanım miktarınız fazla olacak. Ama hızlı ölçümler yapabileceksiniz.
Bu durumda kullanacağınız bol miktarda OP07 ler için bir tane - besleme sağlabilirsiniz.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00687c.pdf
Sayfa 4 teki şema gayet güzel.

En son MCP3201'ye girmeden önce MUX layabilirsiniz.
Ayrıca A2 opampının + girişinin çok çıplak kaldığını düşünüyorum.
Ona seri bağlanacak 22K sanırım problem olmayacaktır.

Kabil ATICI

reed röle analog video sinyalini anahtarlamak için kullanılıyordu.
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Temmuz 2014, 00:25:51
PT100 okuma için kullanılacak opamplar genellikle ucuz opamplar değil,
OP07 gibi klasik ve ekonomik olanlar ise - besleme istiyor.

Siz filtre edilmiş kanalları MUX'lamayı düşünüyorsanız, Donanım miktarınız fazla olacak. Ama hızlı ölçümler yapabileceksiniz.
Bu durumda kullanacağınız bol miktarda OP07 ler için bir tane - besleme sağlabilirsiniz.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00687c.pdf
Sayfa 4 teki şema gayet güzel.

En son MCP3201'ye girmeden önce MUX layabilirsiniz.
Ayrıca A2 opampının + girişinin çok çıplak kaldığını düşünüyorum.
Ona seri bağlanacak 22K sanırım problem olmayacaktır.

Bu şemayı daha önce incelemiştim. Opamp olarak lm358n kullanmayı düşünüyordum.(Sizin bir tavsiyeniz var mı?)Her pt100 için bir opamp toplam 32 tane.Burada rtd direncine 1mA akım sağlayabilmek için L78L05 regülatörü kullanmayı düşünüyorum toplam 32 adet. Opamların beslemesini ortak bir hattan vericem. Sonra bu opamp çıkışlarını işlemcime vermem gerekiyor. İşlemcide 8 adet adc var arm kullanırsam 24 adet bana 32 adet lazım. Mux kullanırsam opamlardan sonra kullanıp işlemciye girerkende analog fitre koymayı düşünmüştüm. Ayrıca adc entegre kullanmak istemiyorum. Burada tavsiyeye ihtiyacım var mux mu başka bir  entegremi?

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Temmuz 2014, 00:44:17
reed röle analog video sinyalini anahtarlamak için kullanılıyordu.

Bu durumda reed röleden 32 adet kullanmam gerekecek. Bu rölelerin anahtarlamasını nasıl yapacağım? her biri için üzerinden akım geçecek şekilde mıknatıs mı kullanmam gerekli?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fthsev - 17 Temmuz 2014, 01:07:53
Bu şemayı daha önce incelemiştim. Opamp olarak lm358n kullanmayı düşünüyordum.(Sizin bir tavsiyeniz var mı?)Her pt100 için bir opamp toplam 32 tane.Burada rtd direncine 1mA akım sağlayabilmek için L78L05 regülatörü kullanmayı düşünüyorum toplam 32 adet. Opamların beslemesini ortak bir hattan vericem. Sonra bu opamp çıkışlarını işlemcime vermem gerekiyor. İşlemcide 8 adet adc var arm kullanırsam 24 adet bana 32 adet lazım. Mux kullanırsam opamlardan sonra kullanıp işlemciye girerkende analog fitre koymayı düşünmüştüm. Ayrıca adc entegre kullanmak istemiyorum. Burada tavsiyeye ihtiyacım var mux mu başka bir  entegremi?

O devre 3 uçlu ölçüm yapar,
3. ucun hedefi hattın direncini iptal edebilmektir. Sanayideki otomasyoncumuz onu önemsemez genelde, cihaz üzerinde kısadevre yapar.
Opamp olarak o noktada LM358N bence en son tercih,
Low input offset bir opamp seçmeniz lazım. MCP607-609  gibi opamplar max 250 uV ile bence kötü değil.
OP07 de bu 70 uV mertebesinde yani daha da iyi.

Güncel opamplar vardır ama bence gerek yok bu noktada.
TI marka SMD OP07 opamp kullanılabilir orada.
Fiyat ucuz, hassasiyet iyi vs.  Sadece - besleme ister...

1mA akım kaynağını 7805 ile nasıl yapacaksınız, anlamadım.

Opampların beslemesini ortak verebilirsiniz.

Filtreyi bence MUX tan önce kullanmanız lazım. Çünkü filtre sinyali yavaşlatacak, siz hızlı bir şekilde kanal değiştirmek isteyeceksiniz.

O devreye 1-1 bağlı kalabilirsiniz.

Akım kaynağı için TEK bir REF gerilimi kullanırsınız. Aynı zamanda ADC ye de verirsiniz onu.

MUX olarak 4051 bence uygundur.

Kabil ATICI

Sanırım sizin baktığınız reed röle. Bu tek başına kullanılmaz. Etrafına bir elektro mıknatıs konularak kullanılır.

bobinli ve kılıflı modelleri olabildiği gibi

içine reed röle konabilen elektromıknatıslarda vardır.

Yani boyut haricinde normal rölelerden tek farkı tepki süreleridir.
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Temmuz 2014, 01:44:26
O devre 3 uçlu ölçüm yapar,
3. ucun hedefi hattın direncini iptal edebilmektir. Sanayideki otomasyoncumuz onu önemsemez genelde, cihaz üzerinde kısadevre yapar.
Opamp olarak o noktada LM358N bence en son tercih,
Low input offset bir opamp seçmeniz lazım. MCP607-609  gibi opamplar max 250 uV ile bence kötü değil.
OP07 de bu 70 uV mertebesinde yani daha da iyi.

Güncel opamplar vardır ama bence gerek yok bu noktada.
TI marka SMD OP07 opamp kullanılabilir orada.
Fiyat ucuz, hassasiyet iyi vs.  Sadece - besleme ister...

1mA akım kaynağını 7805 ile nasıl yapacaksınız, anlamadım.

Opampların beslemesini ortak verebilirsiniz.

Filtreyi bence MUX tan önce kullanmanız lazım. Çünkü filtre sinyali yavaşlatacak, siz hızlı bir şekilde kanal değiştirmek isteyeceksiniz.

O devreye 1-1 bağlı kalabilirsiniz.

Akım kaynağı için TEK bir REF gerilimi kullanırsınız. Aynı zamanda ADC ye de verirsiniz onu.

MUX olarak 4051 bence uygundur.

Opamp ile rtd bağlantısı bu şekilde burada 5 volt yerine her bir rtd için L78L05 transistor kılıfında olan regulatorlerden kullanmayı düşünüyorum.

Kullanacağım rtd iki uçlu. Kartın üzerinde ölçüm yapacağım için mesafe olmayacak.

- besleme gerekir demişsiniz bunu anlayamadım.

4051 entegresini tavsiye ediyorsunuz teşekkür ederim. Bu entegre de seçilen kanala gelen voltaj aynen çıkışta alınır mı yoksa küçükte bir düşme yada yükselme olabilir mi? Çünkü okuyacağım voltaj aralığı her bir derece için 0,0067 volt.

Erol YILMAZ

PT100 ölçümü için fikrinizin old. varsayıyorum...

OP07, 0v çıkış sağlayabilmek için - beslemesine -3.5V civarında gerilim ister.
Buna kısaca -5v diyebiliriz.

4051 yada bir başka AMUX için iç dirençten bahsedebiliriz.
Bence hiç problemsiz kullanılır ve bu tarz cihazlarda kullanıldığını birçok kez gördüm.

• Low ON Resistance, 125Ω(Typ) Over 15VP-PSignal Input Range for VDD-VEE= 18V

• High OFF Resistance, Channel Leakage of±100pA (Typ) at VDD-VEE= 18V

• Matched Switch Characteristics, rON= 5Ω(Typ) for VDD-VEE= 15V

fthsev

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Temmuz 2014, 01:50:56
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Sanırım sizin baktığınız reed röle. Bu tek başına kullanılmaz. Etrafına bir elektro mıknatıs konularak kullanılır.

Evet bu şekilde olduğunu düşünmüştüm. Bir kılıf içerisinde mıknatısı ile beraber bulunabiliyorsa deneyebilirim. Teşekkür ederim..

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2014, 02:18:52

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Temmuz 2014, 02:10:24
PT100 ölçümü için fikrinizin old. varsayıyorum...

OP07, 0v çıkış sağlayabilmek için - beslemesine -3.5V civarında gerilim ister.
Buna kısaca -5v diyebiliriz.

4051 yada bir başka AMUX için iç dirençten bahsedebiliriz.
Bence hiç problemsiz kullanılır ve bu tarz cihazlarda kullanıldığını birçok kez gördüm.

• Low ON Resistance, 125Ω(Typ) Over 15VP-PSignal Input Range for VDD-VEE= 18V

• High OFF Resistance, Channel Leakage of±100pA (Typ) at VDD-VEE= 18V

• Matched Switch Characteristics, rON= 5Ω(Typ) for VDD-VEE= 15V

- besleme offset ayarı için mi gerekli? benim okuyacağım sıcaklık değerleri oda sıcaklığı ile max 150 derece arası. Şu an kurduğum opamplı devrede 100 ohm için 1,69 volt 200 ohm için 3,41 volt alabiliyorum yani lineer. op07 de de böyle bir kullanım için genede - beslemeye gerek var mı?