Davulun gitara eşlik etmesi

Başlatan z, 19 Temmuz 2014, 00:52:08

z

Asagida bahsedecegim turde bir yapi varmi?

Gitar calarken davul (yazilim) sizin gitar tellerine vuruslariniza gore size eslik ediyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aspcibertan

Mümkün mü acaba? Davul notaları ile gitar notaları gayet farklı diye biliyorum; diğer enstrümanlardan oldukça farklı davul.

z

Tabi suc bende. Tam aciklayamadim.

Davul vuruslari yazilimda mevcut. Sadece davul gitara senkron olacak. Ben gitara vurmakta gecikirsem davul da gecikecek.

Daha dogrusu amac su aslinda;

Tek basina enstrumani calmaya ugrasirken insan diger enstrumanlari ariyor. Youtube da video yayinlayanlar enstruman calarken genellikle bilgisayarda vs calan bir enstrumana eslik ediyorlar.
Benim bunu bu asamada yapmam cok zor cunku daha cok acemiyim. Hatta aceminin de acemisiyim.

Ne bileyim bana eslik edecek bir seyler arayisindayim.

aspcibertan

Ben hala tam anlamadım fakat yorumladığım kadarı ile gitar vuruşu yanlış olursa veya gecikirse davul da ona göre tepki versin diyorsunuz; hemfikir miyiz?

z

Yazilim davulda neye vuracagini biliyor. Sadece ne zaman vuracagini gitarin sesinden anlasin.

Bateristin gozunu baglayalim hic bir sey gormesin. Benim gibi acemi birisi gitari tingirdatirken o dogru vuruslari yapsin. O dogrusunu calsin ama benim tempoma uysun. Ben yavaslarsam o da yavaslasin ben hizlanirsam o da hizlansin.

Gitarin her bir notasina karsilik davul vurmaz o belli bir ritim calar. Fakat senkronizasyon olmazsa ortaya garip bir muzik cikar. Bu senkron nasil yapilir ona kafa yoruyorum.

aspcibertan

O şekilde hazır yazılım var mı bilmiyorum ama şöyle bir düşünce oluştu; her darbe ile bir sonraki darbe arasındaki farka bakıp o farkla senkron edilebilir gibi düşünüyorum. Fakat davul notaları nerde onu bilemediğim için masaüstü yazılım/patch yazılarak böyle bir yol uygulanabilir diye düşünüyorum. Tabi bu durumda z dönüşümü vs, baya iyi bir matematiksel fonksiyon gerekli olacak gibi.

mehmet

http://tr.playstation.com/singstarguitar/
Böyle bir oyun var ama ayrıntılarını bilmiyorum...
Kendi gitarınızla çalıp söyleyebiliyorsunuz, hatta
grup, orkestra , vs de var..
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

metaltrrocker

Z hocam yanlis yoldasin. Ritm duygunun olusmasi ya da gelismesi  icin ne olursa olsun olcu boyunca sabit ritm (atiyorum 90 bpm) ile calman gerekir.
Olaya bilimsel yaklasalim dersen davul gecislerde herhangi bir atak yapmayacaksa, bodoslama devam edecekse iki kick arasi zaman ,davul ritmine gore gitarin vuruslarini tanimlayarak hesaplanir ve aradaki davul zilleri ve trampetleri ile doldurulur vs vs.
Ben yine uyarimi yapayim.
Bunun pratik uygulamasi sakincalidir.
Muzikteki referans noktamiz ritmlerdir.
Nasil ki senkron haberlesmede clock kaynagi kullaniyoruz ve clock a , kardesim sen bana takil hatini yasa demiyoruz.
Muzik de ayni hikaye.

Gökhan BEKEN

Solo bir müzik için gerçek zamanlı eşlik edemez bence. Solo'da 1lik 2lik 4lük 8lik 16lık 32lik notaları rastgele çalarsınız, program bunu farkedemez. Başarıyla farketse bile ritimin hızlanıp yavaşlaması, eğer dinleyici varsa çok hoş olmaz.
Gitar sadece belli bir kalıpta akor atacaksa, yapılabilir.
Senkron olması için en iyisi, metronom kullanmak veya hızların önceden ayarlanması. Mesela notanın şurasına gelince hızı şu kadar artır gibi...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

Boyle bir duzenegi dedigim gibi tek basima calisirken yalniz kalmamak adina istiyorum.

atomx

Guitar pro kullanin hocam davul tablarini bass tablarini bulabilirsiniz size eslik eder.
Hüseyin TECER

metaltrrocker

atomx' in dedigi gibi guitar pro 5( ya da 6) yazilimini kurekli bir sekilde temin edin.
Rse ses bankalarini yukleyin(tercihe bagli,ses gercege biraz daha yaklasiyor.)
Ultimateguitar.com ve benzeri sitelerden istediginiz sarkilarin gp3,gp4 veya gp5 dosyaalrini indirin.
Bu dosyayi cift tiklayip acin.
Guitar pro programiyla egzersiz dosyalari da geliyor, onlara da bakin.
Ben hamdim, pistim, yandim diyorsaniz youtube a;
"sarki adi" backing track
Seklinde yazarsaniz yabanci sarkilar icin zilyon cesit altyapi bulabilirsiniz.
Kendi gitar sesinize odaklanin, arkaplandaki sarki ya da melodinin gercekligine aldiris etmeyin.

trgtylcnky

Ben de böyle bir şeyi önermiyorum ama yine de şöyle yapılabilir: Öncelikle davul ritmini gitar notalarıyla bölüyorsunuz. Sanki gitarın her notası sizin clk sinyalinizin değişmesi oluyor. Bu sinyalleri sayabilecek bir düzenek oluşturuyorsunuz (nasıl olacak bilemiyorum, ya ses işlemeyle ya da gitarın teline sensör takarak.) Daha sonra şarkı boyunca davul vuruşlarını yerleştiriyorsunuz. Mesela 1. 2. 5. 14. 16. clk atmalarında dıp, 2. 6. 14. 32. atmalarında tıss çalacak diye giriyorsunuz. Tabii burada sessizliği de yerleştirmiş oluyorsunuz, bazı sinyallerde davul çalmayacak. Bu şekilde kolayca halledebilirsiniz.

Sistemin sorunlarından birisi bir gitar vuruşunda birden fazla davul vuruşunun olması. Böyle bir şey varsa ilk vuruştan sonrakileri bir önceki gitar sesinin ne kadar önce geldiğine göre belirleyebilirsiniz. Ama sonuçta amacınız sadece size eşlik etmesiyse o vuruşları atabilirsiniz.

Şöyle bir yaklaşım da mümkün: eğer davul ritmi döngüsel olarak kendini tekrarlıyorsa bir ölçü çalınır, sonra gitarın sesi gelene kadar susulur, bir ölçü daha aynı hızda çalınır. Bir ölçüyü de kaçırmadan çalabilirsiniz sanırım. Tabii ölçü başlarında gitar vuruşu olduğunu var sayıyoruz ki bence vardır sonuçta ölçü bu!