HC-05 Mi HC-06 Mı ?

Başlatan baran123, 24 Temmuz 2014, 00:40:45

baran123

Merhaba pic ile bir uygulama yapacağım sizce hangi modul daha iyi farkları nedir hc-05 hem master hemde slave olarak calısıyormus bu nedır ? Birde yapmak ıstedıgım normal pc ıcın bır cıhaz alıcam bluetooth cıhazı hc-05 e bılgı gonderıcem pıc de bunu ısleyecek boyle yapılabilir mi ?

Bayramsumbul

Merhabalar, iyi geceler ve iyi çalışmalar. Master olarak çalışması bağlı olduğu aygıtları yönetebildiği anlamına gelir. Yani sen veriyi al şuna gönder vs.Slave ise dinleyen taraftır.Yani yönetici-köle gibi.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

sfiber

Hc 06 ile bilgi de gönderebilirsin ama konusma baslatamazsin

baran123

sağ olun ustalar o zaman bir hc-05 şart :)

quarko

HC05 şart değil. Bağlantıyı illa senin başlatmana gerek yok ki. PC bağlantıyı başlatsın. Sen slave durumunda kalsan, hiçbir sıkıntı olmaz. UART üzerinden veriyi gönderiyormuş gibi data alışverişi yaparsın sıkıntısız bir şekilde... HC06 işini görecektir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

baran123

Doğru, hangisini bulabilirsem onu alayım o zaman nasıl olsa ikisi de işimi görüyor.Tabi alır almaz başınızı ağrıtacağım yine :)) bir sorum daha olacak :) pc ye bluetooth cihazı alsam hc değil normal usb olandan hc ye data gondermek ıcın seri porttan mı gondermem gerekır bunu nasıl halledebiliriz ?

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2014, 15:59:15

bildiğim kadarıyla hc tx rx ile haberleşiyordu

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2014, 02:01:05

Bir soru daha diyelim bir led yaktım 06 ile veya role kontrol ettım role acık mı degılmı bunu da kontrol etmek ıstıyoruz o zaman 06 ıs gormez dımı ?

quarko

Görür görür... Bağlantıyı başlatmıyor diye karşı tarafa data gönderemez diye bir kaide mi var. Bağlantıyı pc başlatmış olabilir. Data akışı çift yönlü olabilir. Ben bluetooth üzerinden modbus haberleşme yapmıştım mesela :)  PC nde usb - bluetooth cihazını taktığında, oluşacak sana seri port üzerinden haberleşeceksin. C# veya basic kullanabilirsin. Hangisini biliyorsan artık...
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

baran123

c# biliyorum biraz serial,usb falan öğreniyorum şuan tamam o zaman modulu alayım bır an once ayrılma bır yerlere rahatsız edicem gene kusurabakma :))))

cuneytatay

Hc05 master olabildiğinden dolayı bağlantıyı başlatabiliyor. Yani çevredeki bluetooth cihazları arayabiliyor ve bağlanabiliyor.
Hc06 ise slave olduğundan gelen bağlantı olursa kabul ediyor ve iletişime başlıyor. Bağlantı kurulduktan sonra her ikiside çift yönlü iletişim kurabiliyor.