FPGA ile İşlemciye ek donanım

Başlatan ArifAhmet, 29 Temmuz 2014, 18:58:53

ArifAhmet

Merhabalar, aklıma ufak bir soru takıldı;
Mesela elimizde herhangi bir PIC işlemci olsun. Örneğin bu pic işlemcinin 2 tane UART birimi var.
Biz FPGA kullanarak registerlarına kadar bir uart modül tasarlayarak, bu modülü o mikrodenetleyicinin bir donanımı olarak kullanabilirmiyiz? Mesela UART'ın P1 pininde olduğunu yarsayarsak. Jumper kablolarla tasarladığımız bu uart'ı o pine bağlayıp, fpga üzerinde işlemciye göre ayarlardığımız registerdan yazılım kısmında onu seçebilirmiyiz?

İyi günler.
Yaşasın Open Source!

MC_Skywalker

örnek 6 tane uart arabirim gerekli PIC üzerinde 1 tane olsun SPI arabirlimli ile CPLD/FPGA çok lu uart tasarlayıp kullanabilirsi.

İşlemciye ek donanım CPLD ile şöyle birşey yapmıştım. 2 adet 8 bit shift register gerekliyidi ben MAX3000 CPLD kullanrak yapmıştım.

Firzen

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 29 Temmuz 2014, 19:04:01
örnek 6 tane uart arabirim gerekli PIC üzerinde 1 tane olsun SPI arabirlimli ile CPLD/FPGA çok lu uart tasarlayıp kullanabilirsi.

İşlemciye ek donanım CPLD ile şöyle birşey yapmıştım. 2 adet 8 bit shift register gerekliyidi ben MAX3000 CPLD kullanrak yapmıştım.

Hocam güzek bir yaklaşım yapmışsınız bende CPLD nasıl kullanılır bilmiyorum. Biraz daha açıklarmısınız DE0-Nano FPGA yi Verilog ile kullanıyorum. Ama CPLD nedir nasıl kullanılır hiç bakmamıştım.
Kararsız...

ArifAhmet

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 29 Temmuz 2014, 19:04:01

Yani hocam hiçbir ek kütüphaneye ihtiyaç duymadan bunu yapabiliriz? standart kendi içindeki uart'a erişir gibi?
Yaşasın Open Source!

Firzen

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 29 Temmuz 2014, 21:56:35
Yani hocam hiçbir ek kütüphaneye ihtiyaç duymadan bunu yapabiliriz? standart kendi içindeki uart'a erişir gibi?

Hocanın ne demek istediğinin örneği burada var ama CPLD ile değil verilogla anlatmış.

http://www.fpga4fun.com/SerialInterface.html
Kararsız...

MC_Skywalker

CPLD bir çok PAL'in bir IC içine toplanması ve bunların Switchler aracılığı ile bağlanmasıyla oluşur. bu swithcleri network switch lerine bezetebiliriz.

PLA: Programmable Logic Array; AND,OR ve NOT kapılarından oluşur.
PAL: OR seviyesi azaltılmış (demorgan kuralına göre) XOR, Latch ve FF içerir.