16f887 sorunu yaşanlar için çözüm önerileri

Başlatan ozdemir15, 04 Ağustos 2014, 20:53:15

ozdemir15

Ekleme: sorun çözüldü arkadaşlar. benzeri sorun yaşayanlar için birkaç tavsiyem olacak.
1- asla 887 entegreyi 877 ile karıştırmayın. çok uzun süredir yaptığım bu hata yüzünden 887 entegremin bozuk olduğunu düşünüyordum.
2-portb ile çalışıyorsanız 189h adresinde bulunan ADSELH, porta ile çalışıyorsanız 188h adresinde bulunan ANSEL registerlerini, dijital giriş/çıkış olarak kullanacaksanız sınıflayın.

not:yaklaşık 1 senedir 887 diye 877 datasheetine bakmıyor olsaydım, analog/dijital seçimini nasıl yapacağımı daha çabuk öğrenirdim. ayrıca isiste simülasyon yaparken bile 877 kullanmışım, bu hatalara düşmeyin.

merhaba arkadaşlar, pic16f887 entegresi ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. aşağıda belirteceğim birkaç konu hakkında tavsiyelerinizi rica ediyorum. kullandığım program devresi multi pic programmer 5v2 jdm programlayıcı.

1- entegre ic-prog ile programlanamıyor. işlem sonuna geldiğinde "0000h" adresi ile ilgili hata veriyor. bu sorunu PICpgm programmer programı ile çözüm. ancak yinede tecrübeli arkadaşlardan nerede yanlış yapmış olabileceğimle ilgili fikirlere ihtiyacım var.

2- entegreyi picpgm ile programlayabiliyorum. b portu ile ilgili denemeler yaparken farkettim ki sadece "movlw h'ff' movwf portb" gibi komutlar çalışıyor. yani bu komutlarla işlem yapabiliyorum ancak iş "swapf, incf veya decf vb" bayt işlem komutlarına gelince saçma sonuçlar alıyorum. örneğin, 0 dan 255 e kadar sayıları portb de gösteren basit bir program yazıyorum ancak sadece b0 pini yanıyor, kısaca kodla ilgisiz bir sonuç alıyorum. bu konuda da yine yanlışın nerede olabileceği ile ilgili fikirlerinizi rica ediyorum.