Ynt: Led'e sönme efekti verme ve PWM

Başlatan baran123, 09 Ağustos 2014, 21:20:53

baran123

Merhabalar, daha önceden basit bir kara şimşek devresi yapmıştım 8 led'li ama filminde görmüşsüzünüzdür böyle lamba sönerken 1 den pat diye 0 olmuyor pwm'li sönüyor tam adı varmı bilmiyorum ama şey gibi makinayı kapatırlar falan filmlerde lambaları bizzzz diye söner yavaşça öyle :D bunu nasıl yaparım 8 tane ledi pwm ile süremem kondansatörle yapılır diye düşünüyorum ama fikiriniz nedir :)

Bir diğer sorum ise pwm, bildiğiniz gibi PIC16F877A da 2 tane var bunu çoklamanın yolu var mı ? HC595 ile port çoğullanabiliyor peki pwm için bu tarz entegre var mı ? İyi çalışmalar

mesaj birleştirme:: 09 Ağustos 2014, 21:24:27

Bir şeyi daha merak ediyorum butonlarda atlama problemi varya onu zener diyot ile çözebilirmiyiz bir faydası olurmu ?

Kabil ATICI

8 tane pwm yazılımsal olarak oluşturabilirsin. 2-3 tanesinin parlaklığını bu  yazılımsal pwm ile halledebilirsen, istediğin yapabilirsin.

Süresini iyi ayarlaman gerekir.
8 tane sayaç ve 8 tanede değer saklamak için değişken kullanacaksın. 1 tanede genel salyıcı
timerı kurup çalıştırıyorsun, her timer kesmesinde 8 tane sayaç ve genel sayıcı geriye sayıyor. Sıfır olan sayaçların led'i sönüyor genel sayaç 0 olduğunda genel sayaç 255 yükleniyor, diger sayaçlar kendileri için ayrılmış değeler yükleniyor ve led'ler yanıyor..
timer kesmesini bekliyor,,

tuş sıçramaları pik şeklinde 0 ile Vcc aralığına kadar uzanır, o nedenle, zaman üzerinde beli bir süre tuşu okutmayarak ve donanımsal olarak işi çözen kondansatör ile ancak çözülebilir.
ambar7

Veli B.

74HC595 ile istediğin kanal sayısında PWM kontrol yapabilirsin.