Açı Sensörü

Başlatan baran123, 10 Ağustos 2014, 00:10:09

baran123

Bildiğiniz, kullandığınız açı sensörü var mı ? PIC ile ölçüm yapacağım.

LukeSkywalker

Lis302dl mesela.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

baran123

Teşekkürler, ADXL345 STM'de olan galiba ?

Mucit23

Hayır lis302dl discovery'de var.

Gökhan BEKEN

Hangi protokolde haberleşeceğini belirledin mi?
Lis302dl(Accelerometer ) => SPI / I2C
ADXL345(Accelerometer )  => SPI / I2C
ADXL335(Accelerometer )  => ADC (anolog çıkış verir)
MPU6050(Gyro + Accelerometer) => I2C
MPU9150(Gyro + Accelerometer + Compass) => I2C
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

engerex

Alıntı yapılan: meftun - 10 Ağustos 2014, 03:50:54
Hangi protokolde haberleşeceğini belirledin mi?
Lis302dl(Accelerometer ) => SPI / I2C
ADXL345(Accelerometer )  => SPI / I2C
ADXL335(Accelerometer )  => ADC (anolog çıkış verir)
MPU6050(Gyro + Accelerometer) => I2C
MPU9150(Gyro + Accelerometer + Compass) => I2C
MPU6000 i2c/spi
MPU6050 i2c
MPU6500 i2c/spi
MPU9150 i2c
MPU9250 i2c/spi

cann

bunlar açıyı gerçekten ölçüyormu. örneğın pergel gibi bir mekanizmanın ön bacağına bunu monte etsem, pergel açıldıkca açısını yazdırabilirmiyim.
etraftan, sallantıdan etkileniyorlar mı?
teşekkürler

Gökhan BEKEN

Yukarıda bahsedilen chipler direkt açı ölçmez. Açıyı; İvme ölçer(accelerometer), jiroskop(Gyro) verilerinden elde edebilirsiniz.
Sallantıdan etkilenmesi, o cihazın hassaslığını gösterir. Bu titremeleri yazılım ile yokedebilirsiniz. Örneğin: kalman filtresi.

Bir pergelin açısını ölçmek için pergele monte edilmiş potansiyometre benzeri bir çözüm daha iyi olabilir.

cann

potansiyometre kullanıyorum, ama çok pahalı. ithalatcının keyfine göre 55-75 euro.

gumush

Titresim yada tilt compansated chipler 80-100$ gibidir. Yer kureye gore aciyi verir. Iki kol arasindakini olcmek icin iki unite gerekir. Iki unite arasindaki icin hassasiyet belirleyici olabilir. Linear pot'lara bakabilirsiniz belki o sekilde bir cozum olabilir.
Hikmet Gumus  izmir

baran123

hocam daha karar vermedim hangi iletişim ile yapacağıma araştırıyorum sadece sensör çeşitlerini ona göre bir şeyler yapacağım sonradan :)

Gökhan BEKEN

Bahsettiğim 3 yöntemden birisini bilmelisin. ADC en basit olanı.
Açıyı hangi şartlarda ölçeceğin de önemli. Sabit duran bir cihazdan açı ölçmek için ivme sensörü yeterli. Ama hareketli bir ordamda olacaksa (örn:uçak,araba,multicopter vs) tek başına ivme sensörü yetmez, gyro verileri ile birlikte hesaplamalar yapmak gerekiyor.

baran123

Hocam ben sadece matığını anlamak için öğrenmek istiyorum yani bu sensörü ev de masaüstünde deneyerek basit bir çalışma yapmayı düşündüm.