Ynt: Seri iletişim hakkında

Başlatan baran123, 10 Ağustos 2014, 03:19:06

baran123

Merhaba arkadaşlar bu seri iletişim ile ilgili anlamadığım kavramlar falan var çoğunu da kullandım farkında değilim ama öğrenmekte fayda var tabi, bir arkadaşımla HC-05 alıp hayırlısı ile bir led yakacağız da biraz bir kaç küçük sorum olacak.

Uart, rs232 nedir bunlar aynı şey mi ?
Seri iletişim kesmesi nedir ?
#use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8,stop=1) hc05 e telefondan veri göndereceğiz bu komut satırı çalışır mı,baud ayarı neye göre olmalı ? bu komut satırındaki her komut ne işe yarar

Ben bu seri iletişimi boşladım aslında direk heveslenip usb ye başladım tabi şimdi lazım oldu kaldım öyle kafa darma duman, Bildikleriniz var ise cevaplarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2014, 17:21:19

Ekleme : rda kesmesi gördüm tam ad bumu bilmiyorum ama onu kulandığımız zaman

"#use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8,stop=1) " satırına gerek kalmıyor galıba ?

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2014, 03:22:49

Ekleme 2 : sip ve psp ne dir ? bide Vref ? çok soru sordum çok özür diliyorum meraktan  :-[

Gökhan BEKEN

Seri iletişim bir çok protokolü kapsıyor. Örneğin: usb, spi, i2c, uart
uart = Universal Asenkron Reciever Transmitter
rs232 bilgisayarlardaki "seri port" dediğimiz şeyin adıdır. Artık fazla kullanılmıyor. RS232 portu +12V ve - 12V aralığında çalışır.
Artık TTL seviyesinde haberleşiyoruz. 0-5V aralığındaki haberleşme standardına sanırım EIA232F deniyor.
Önce seri iletişimi kavrayıp sonra bluetooth'a geçseydin daha iyi olurdu.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.