MPLAB X store path as konusu

Başlatan hasankara, 11 Ağustos 2014, 03:26:01

hasankara

Uzun süredir geçici olarak yöntemler ile idare ettiğim bir problemi nihayet deneme yanılmalarım ile çözebilmiş durumdayım ve sizinle paylaşıyorum.

nbproject/Makefile-default.mk:75: recipe for target '.build-conf' failed

nbproject/Makefile-impl.mk:39: recipe for target '.build-impl' failed

mplab x derleme esnasında yukarıdaki şekilde hata alıyor isek, bunun sebebi derlenmesini istediğimiz dosyaların derleyici tarafından erişilemediğinden kaynaklanmakta. Peki nasıl oluyor da dosyalar erişilemez hale geliyor?

Genelde ana pencerenin sol tarafına yapışan project penceresinde projemizin üzerine sağ tıklayıp "Add Existing Item..." seçeneğine tıkladığımızda açılan,  dosya ekleme işlemi yapacağımız pencerenin sağında "Store path as:" kısmında 3 seçenek görülüyor.

"Auto", "Relative" ve "Absolute" seçeneklerinden Auto seçili iken ekleyeceğimiz dosyaların c,h,asm gibi dosyalar ise bunları otomatik relative kabul edip derleme işlemine tabi tutulmasını sağlıyor, eğer auto seçeneği altında derleyicimizin anlayamayacağı dosya türünü projemize eklemiş isek bu dosyaları da Absolute kabul edip derleyiciden bağımsız olarak projemizde dahil olmasını sağlıyor.

Relative şeklinde eklenen dosyalar türüne bakılmaksızın derleme işlemine tabi tutulur. Yani bir resim dosyasını Relative şeklinde ekler iseniz derleme esnasında hata görmeniz muhtemel.

Absolute şeklinde eklenen dosyalar türüne bakılmaksızın derleme işlemi dışında tutulur. Yani main dosyanızı Absolute şeklinde ekler iseniz derlemeyecektir ve yukarıda gördüğünüz gibi hata verecektir.

Bir başka durum ise; daha önce projenize sağ tıklayıp  "Add Existing Item..." seçeneğine tıklayarak Absolute olarak bir resim dosyası eklemiş olun. Daha sonra  "Add Existing Items from folders..." diyerek projenize, içerisinde c dosyalarınızın bulunduğu bir klasörü eklemek istediğinizde açılan pencerede, "Auto", "Relative" ve "Absolute" şeklinde seçeneklerin bulunmadığını göreceksiniz. Devamında c dosyalarınızı barındıran klasörü eklediğinizde projects klasörü içerisinde klasörün eklendiğini ve içerisinde c dosyalarının bulunduğunu göreceksiniz. Ancak derleme işlemi yapmak istediğiniz zaman yukarıdaki hatayı göreceksiniz. Çünkü daha öncesinde Absolute olarak dosya eklediğiniz için bu seçenek sabitlenmiş oluyor ve klasör ekleme seçeneğinde ekleyeceğiniz dosyalar da artık Absolute olarak projeye dahil edilmiş oluyor.

Çözümü ise; tekrar  "Add Existing Item..."  seçeneğine tıklayarak açılan pencerede Auto veya Relative seçeneklerinden birisini seçerek pencereyi kapatmak, devamında "Add Existing Items from folders..." seçeneği ile c dosyalarımızı barındıran klasörü baştan eklemek olacaktır.

Yabancı forumlarda dahil araştırmama rağmen çözümü görememiştim, faydalı olması dileğiyle.

Tagli

Denemediğim için kesin konuşamayacağım ama absolute ve relative kavramlarının anlattığın şeyle doğrudan ilgisi yok. Adresin proje klasörüne göre mi yoksa sürücüye göre mutlak adres mi olduğunu belirtir bunlar. Elbette hangisini seçiyorsan adresi ona göre yazmalısın. Yoksa derlenmemesi normal. Yoksa absolute yazınca derlenmiyor gibi bir durum olamaz. Bir işe yaramayacak olsa oraya seçeneği neden koysunlar ki zaten?
Gökçe Tağlıoğlu

Gökhan BEKEN

Ben her zaman relative kullanıyorum. Zamanında çok uğraştırmıştı beni. Projenin içindeki kütüphanelerimi bir türlü tanımıyordu. Bir yerlerde dile getirmiştim forumda diye hatırlıyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.