AC şebekeden gelen gürültü ve harmonikleri nasıl filtre ederim ?

Başlatan abstruse, 13 Ağustos 2014, 10:43:28

abstruse

Elektronik kartımı 220v ac ==> 24v dc bir güç kaynağıyla çalıştırırken lab.taki herhangi bir endüktif cihazı açıp kapatma esnasında hatalar alıyorum aynı devreyi şebeke ile alakası olmayan 24v  bir akü den besledim problemim kalmadı yani sorun 220v ac şebeke ile ilgili smps,lineer ve farklı farklı güç kaynakları ile çalıştırdım soruna bir çözüm bulamadım. toprak hattı vs. uygun şekilde çalışıyor. iyi çalışmalar.

camby

SBTECH

hocam benzer bir problemi bir triac uygulamamda bende hissediyorum. Ama bende ufak tefek önlemler olduğu için cihazım sorunsuz çalışıyor ,güç girişinde LC filter ve smps olması kurtarıyor sanırım  , Bu konunun çözümü Common Mode ve Differential Mode EMI filter konusunu araştırmaktan geçiyor sanırım. Tabi sizin durumda güç kaynağı ile ilgili bir şeyler var sanırım. Ben pcb cihaz bazında bir problem ile uğraşıyorum. Bu konularda tavsiyeler varsa alabilirim. onlarca sayfa döküman okudum emı filter nasıl hesaplanır işin içinden çıkamadım.
Elektronik ilimdir..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: aliemremen - 13 Ağustos 2014, 10:43:28
Elektronik kartımı 220v ac ==> 24v dc bir güç kaynağıyla çalıştırırken lab.taki herhangi bir endüktif cihazı açıp kapatma esnasında hatalar alıyorum aynı devreyi şebeke ile alakası olmayan 24v  bir akü den besledim problemim kalmadı yani sorun 220v ac şebeke ile ilgili smps,lineer ve farklı farklı güç kaynakları ile çalıştırdım soruna bir çözüm bulamadım. toprak hattı vs. uygun şekilde çalışıyor. iyi çalışmalar.
Sorun öncelikle şebeke topraklamasından başlayıp devre topraklamasına kadar gider.
Topraklama deyimi burada sadece devrenin toprak hattına bağlanması olarak değil, sistem sıfır potansiyelinin iyi tespit edilip edilmediği konusudur.
1 Devre tasarımında GROUNDING kurallarına riayet edilmemesi,
2 Güç kaynağı tasarımında GROUNDING kurallarına uyulmaması.
3 Şebeke topraklaması (GROUNDING) ve özellikle NOTR hattı direncinin yüksek olması.
Bu tür aksaklıklara sebebiyet verebilmektedir.

EMI filtreleri ani darbelere karşı etkisizdir. Her ne kadar gürültü bastırma özellikleri olsa da genellikle istenmeyen frekansların elimine edilmesinde geçerlidir.

mustafaelektro