Ses kontrollü bir makina

Başlatan omertalustan2011, 13 Ağustos 2014, 21:08:05

omertalustan2011

Arkadaşlar ben konu başlığında da görüldüğü üzere :) sesle makina kontrolü yapmak istiyom.Ben bu işte yeniyim çoğu yerde DSP hakkında yazı okudum ama nasıl kullanılacağı hakkında pek birşey bilmiyom.
   Bide bu iş nasıl olabilir yani sesi makina duydu diyelim mikrafondan ses geçti, o ses ne gibi devre/cihaz lardan geçip bilgisayarın onu anlayıp motora şu yöne doğru oku döndür diyebilir.
   Bu arada benim yapmaya çalıştığım sey bir robot kol olacak .Mesela o kola kolunu bük ya da uzat tarzı birşey dendiğinde nasıl onu yapabilir. Bağayaa karmaşık bir iş evet ama bana sırasıyla anlatacak biri varsa eğer anlatabilir mi :) anlatabilen varsada mikrafondan ses girmesiyle başlayıp aşama aşama sırayla anlatabilir mi :) bu arada tüm makinanın nasıl çalışacağını anlatmaniza gerek yok sadece sesi anlayıp makinayi su yönde çalışmasını sağlamak istiyorum simdiden teşekkür ederim.

t2

Bunu anlatacak kimse burada yoktur. Sanırım profesör gibi biridir. Forumlarda takilmaz veya paraları balya yapıyor olsa gerek.
Ses tanıma,memleketimizde altın yumurtlayan tavuk veya simya ilmi gibidir.

Karamel

hocam yeni uyelere neden boyle kotu davraniyorsunuz? omertalustan2011 in aradigi seyi mikroelektronika hali hazirda yapmis durumda. linki http://www.mikroe.com/click/speakup/  ilk uye oldugum zamanlarda banada ses kayitlari pazarlamaya calismistiniz. bu davranislariniz hic hos değil. lutfen kendinize ceki duzen verin. ben lise ogrencisiyim ve yasitlarimin davranislarindan hosnut değilim. buyuklerim nede duzgun insanlar diyorum hep. yasiniz kactir bilmiyorum ama benden buyuk oldugunuz kesin. sizde boyle davranirsaniz insanlara ne olacak bizim halimiz?

t2

Dediklerinde haklısın hemen çeki düzen vereyim.

şu kartla ilgili merak ettiğim konu, kimin sesini kaydettiysek onu mu tanıyor yoksa google gibi başkasinin cümlesi de oluyor mu?

omertalustan2011

Saol karamel bende lise öğrencisiyim ve ayni şekilde yasitlarimin davranışları da beni pek memnun etmiyor ama yenede böyle insanların olmasida güzel tekrar teşekkür ederim size.

ayhani

Hocam ben değişik bir fikir vereyim. Android telefonlarda sesle not almayı denedinizmi bilmiyorum, harika çalışıyor. Ben olsam android üzerinde bir program yazarak analiz eden bu sesler ile komutları yerine getirmeye çalışırdım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2

internet kapalıyken çalışan offline Türkçe dil paketi yok. Türk mafyası olaya el atmış.balya üstüne balya...

bocek

Ses kontrollü makinayı yapmadan önce Türkçe'yi (ya da hangi dille kontrol edilecekse o dili) güzel kullanmak, konuşmak, yazmak gerekli sanırım. Ancak ondan sonra makinalara ne istediğimizi anlatabilir ve onların komutlarımızı yerine getirmesini bekleyebiliriz.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Kabil ATICI

Bilgisayar üzerinde "GVZ komut anlar" diye program vardı. İlk başta bir cümleyi okuyup sesinizi kaydediyordunuz. Belirttiklerine göre bu cümle tüm Türkçe'deki tüm ses bileşenlerini içeriyormuş. Belki bunun üzerinden gidilebilir.

Komutu verirken ses girişi kontrolunu anahtar ile yapmak veya ses girdisini belirlemek için bir anahtar sözcük kullanmak. Ortam gürültüsü komut sesin ortama göre değişmesi veya kişinin sağlık durumuna göre değişmesi gibi konuların da göz önünde tutulması gerekir.
ambar7

erpay

@omertalustan2011 Dediğini yapabilmen için biraz speech process çalışman lazım. Kısaca ben bahsedeyim sana ama şu an konulara yakın olmadığın için anlamsız gelebilir.

Her komut için karşılık gelen sesleri kaydedip onların öznitelik vektörlerini çıkarman gerekecek yani iki komut arasındaki farkları belli eden değer vektörleri.
Bunları çıkarırken kullanılan en yaygın Melcepst (MFCC) algoritmasıdır, sesleri frekans bileşenleriyle inceler.

Sonrasında çıkardığın bu öznitelik vektörlerini (feature vector) sinir ağlarıyla ya da başka bir şekilde sınıflandırman gerekecek yani her ses komutu geldiğinde hangisi geldiğini diğerlerinden ayırma işlemini yapacak.

Bunu da belirledikten sonra çıkan sonuca göre donanımsal işlemini yapabilirsin.

Bunları yapmak için arm ya da 16 ya da 32 bitlik bir pic işini görebilir.

LukeSkywalker

Android uzerinden yapabilirsiniz. Internet sart tabi. Gunumuzde artik internet paketleri ucuz. Pttcell sinirsiz internet aylik 14.99 tl.

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2014, 11:22:49

https://www.picproje.org/index.php/topic,48390.0.html

omertalustan2011

Alıntı yapılan: erpay - 14 Ağustos 2014, 11:02:05
@omertalustan2011 Dediğini yapabilmen için biraz speech process çalışman lazım. Kısaca ben bahsedeyim sana ama şu an konulara yakın olmadığın için anlamsız gelebilir.

Her komut için karşılık gelen sesleri kaydedip onların öznitelik vektörlerini çıkarman gerekecek yani iki komut arasındaki farkları belli eden değer vektörleri.
Bunları çıkarırken kullanılan en yaygın Melcepst (MFCC) algoritmasıdır, sesleri frekans bileşenleriyle inceler.

Sonrasında çıkardığın bu öznitelik vektörlerini (feature vector) sinir ağlarıyla ya da başka bir şekilde sınıflandırman gerekecek yani her ses komutu geldiğinde hangisi geldiğini diğerlerinden ayırma işlemini yapacak.

Bunu da belirledikten sonra çıkan sonuca göre donanımsal işlemini yapabilirsin.

Bunları yapmak için arm ya da 16 ya da 32 bitlik bir pic işini görebilir.
Yorumunuz için sağolun. Peki bahsettiğiniz speech process kullanmayı ve öznitelik vektörlerini çıkarmayı internet üzerinden öğrenebilir miyim? Öğrenilebilir ise bildiğiniz bir link varmı?

MT

erpay

@omertalustan2011 singleiron'un verdiği link işinize yarar bahsettiğim algoritmayı da kullanmış zaten. Bu yeterli gelmezse speech process ya da melcepst şeklinde aratırsanız baya kaynak görürsünüz. Yalnız kaynaklar ingilizce ağırlıklı olduğundan dil ile sorun varsa uğraştırıcı olabilir, kolay gelsin.

omertalustan2011

Yardımlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim.