Beko tüplü 55 ekran tv(12.1) (Güç katı TDA16846) hakkında

Başlatan ziyaretci, 16 Ağustos 2014, 23:09:32

ziyaretci

Merhaba picproje.org ailesi:

2 gündür televizyonu tamir etmek için uğraşıyorum, arızası; standby ledi yanıp sönerken, cik cik sesi. Araştırmalarıma göre bu ses güç katındaki trafodan geliyormuş. Bunun nedeni yine güç katında yer alan TDA16846 entegresinden tetiklenen mosfetin tam iletime geçememesi. TDA 'dan gate ucuna giden gerilim 0.3 VDC ile 0 VDC arasında sürekli oynuyor. Yani yeterli bir gate potansiyeli yok. Mosfette tetiklensem mi tetiklenmesem mi gibi sürekli aç kapa yapıyor. Mosfetin Drain source uçları arasında 200VDC küsür gerilim var.

TDA16846 beslemesi 14VDC gibi, yani entegre beslemesi normal gözüküyor(Datasheet 'e baktım besleme gerilimini net göremedim, sanki yazmıyor.). Bütün dikkatimi bu entegre üzerine yoğunlaştırdım. Diyorum ki entegre beslemesinde oynama olsa tamam çıkışlarda da sallanma görülebilir fakat oynama yok. Bu durumda sorun entegrede gibi gözüküyor.

Bu konuda ilgili arkadaşların bilgilerindende yararlanabilmek beni mutlu eder. Şimdiden teşekkür ederekten, iyi çalışmalar diliyorum.

M_B

Merhaba;
standby ledi yanıp sonerken cık-cık sesi geliyor demişsiniz. Bu ses FBT trafosunu suren Horizantal transistorun kısa devre olmasından olmasın.
Bunu anlamak icin Horizantal transistorunu sokup beslemenin cıkış voltajlarını kontrol etmek gerekiyor. Bu konularda bilgi ve tecrubeniz yoksa
bu işe hiç bulaşmayın derim. Kaş yapayım derken göz cıkarırsınız.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ziyaretci

Bütün transistörleri test ederek değiştirdim, tekrar çıkartıp gerilimleri ölçerim yarın paylaşırım, ben güç katındaki tdanın çıkışlarındaki gözlemlerimlerimi sizlere söyledim ve bununla beraber tahminlerimide.

Televizyon tamirini A 'dan Z'ye öğrenmek istemedim hiç, yani televizyonlardaki tecrübem tabikide az olacaktır. Bir elektrik elektronikçi için "bulaşma" denilmesi ayıptır. Sonuçta önümüzde bir kart var ve biz onu anlamak ve çözmek zorundayız. Bulaşmadan bilgi ve tecrübe edinilmez. En azından benim politikam bu şekilde. Son cümlelerinizi "Yüksek gerilimlere karşı dikkat ediniz" olarak anlıyorum. Ve uyarınız için  sizlere teşekkür ediyorum.

t2

Ben böyle arızayı tamir etmiştim. Beko marka tv idi. Yanlış hatırlamıyorsam,standby için gerekli az bir besleme sağlamak için,entegre nin kendisini beslemek üzere direnç ve kond. oluyor. Bunlarda sorun vardı. Veya aşırı akım -gerilim koruması hatalı çalışıyordu.

Soru: standby da iken horizontal katı çalışır mı ki? görüntü yokken Çalışıp ne yapar? bilmediğinden soruyorum.

ziyaretci

@t2 entegre beslemesine bağlı kondansatörleri değiştirdim. Fakat sonuç yok, şunu belirtmek isterim; aşağıdaki sarı çerçeve içerisindeki soket tüpdeki bobine gidiyor. Bu soketi çıkardığımda standby geliyor, kart düzgün çalışıyor. Bu adımda sorun ne olabilir?

M_B

sarı cerceve icine aldıgınız soket saptırma bobinine gidiyordur. Bu da senin yuksek voltaj katında hata oldugunu gosteriyor.
olası secenekler:
1-horizantal transistoru saglam sa FBT  bozulmuş olabilir.
2-Horizantal katında bulunan nf tipinde olan kondansatorler arızalanmış deger değiştirmiş olabilir.
3-Osves devresi mevcutsa onu suren mosfeti arızalı olabilir.
secenekler devam eder gider. 

Oncelik Trafoda olması lazım.( Kesin diyemiyorum ıncelemek gerek ) Bunu anlamak icin
h.out transistorunu yerinden cıkar ve bak bakalım besleme normal mi ?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ziyaretci

Besleme 330 VDC, horizantal katı dediğiniz eht trafosunun bulunduğu kat  mı oluyor?

X-Fi

Güç transistörünü değiştiridiniz mi? Geçenlerde bizim evdeki arçelik 55 ekran tv de aynı arızayı vermişti (belkide kartı aynı karttır buna benziyordu) değiştirince çalıştı.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ipek

o soketi çıkardığınızda besleme aşağı yukarı mormalleşiyor ise,horizntal trafoyu süren (FBT) transistör yanık yada trafo yanık,neden der iseniz sokette bulunan jumper teli trafoyu besliyen 130....160 volt taşıyan jumper bunu çıkarınca rahatlıyorsa bunlar olma ihtimali %60'tır.gerisi uzar gider
not eğer kondansatör arızalı ise ne çıkartı isen aynı tip aynı voltaj ile değiştirmen gerekir.burada kullanılan mkt ,mkp,polifolyo tipi nazlı kapasitelerdir yerine bir şey uymaz.

ziyaretci

Bilgiler için teşekkür ederim. Güç katındaki entegreyi besleyen zener diyot üzerindeki gerilimi ölçtükten sonra ne ses çıkmaya başladı TV 'den ne de standby çalışıyor. Televizyonun yapılıp yapılmamasının önemi yok deney olarak kullanıyorum şuanda.

Şuanda güç katı çıkışı 330VDC var başka hiçbir tık yok. Elimde güç transistörü olmadığından değiştirme yapamıyorum.

M_B

Alıntı yapılan: erkantr67 - 17 Ağustos 2014, 21:45:51
Şuanda güç katı çıkışı 330VDC var başka hiçbir tık yok. Elimde güç transistörü olmadığından değiştirme yapamıyorum.
olctugun kısım guc cıkıs katı degil.
ac voltajın emi filtresinden gecip kopru diyotla dogrultulduktan sonraki voltajdır.
cıkıs katı dedıgın zaman beslemedeki trafonun diğer uclarına baglı olan diyotlar kısmıdır.
orada 33V , 25V , 12V ,5v ve horizantal icin 120 ile 145 arası voltaj olur cıhaza gore degişir. Gibi voltajlar olur.
Bence bu cihazın servis manuelini bulup incele bir takım bilgiler daha iyi oturur mantıgını anlamıs olursunuz.
Burdan  Tup lu TV nin calısmasının anlatılması zor.

ziyaretci

Alıntı yapılan: M_B - 17 Ağustos 2014, 23:18:01
olctugun kısım guc cıkıs katı değil.
ac voltajın emi filtresinden gecip kopru diyotla dogrultulduktan sonraki voltajdır.
cıkıs katı dedıgın zaman beslemedeki trafonun diğer uclarına baglı olan diyotlar kısmıdır.
orada 33V , 25V , 12V ,5v ve horizantal icin 120 ile 145 arası voltaj olur cıhaza gore degişir. Gibi voltajlar olur.
Bence bu cihazın servis manuelini bulup incele bir takım bilgiler daha iyi oturur mantıgını anlamıs olursunuz.
Burdan  Tup lu TV nin calısmasının anlatılması zor.

Peki bulmaya çalışacağım teşekkür ederim size ve herkese..

JOKERAS

Selam,
Beslemenin primer tarafından değildir o,o sorun genelde besleme seconder çıkışlarındaki bir kısadevreden kaynaklanır.
Cık cık ötmesi SMPS entegresinin beslemeyi korumaya alması.
Cihazı fişe taktığınızda +b110v görmelisin.
Muhtemelen göremiyorsunuz!
1).H-out (Horizantal out) transistörü arızalıdır.
2).RGB sürücü devresi entegreliyse o entegre kısadevredir.
3).Yüksek voltaj trafosu (FBT) arızalıdır.
4).Elektronikçi adamsın "faz nötr al götür" klasik bir kısa devre arayacaksın.