Garantisi biten cihazın tamiri hakkında (Orman kanunları)

Başlatan t2, 18 Ağustos 2014, 16:40:57

t2

Garantisi bitmiş bir cihaz vardı. Adam telefon etti. 100 liraya tamir ederiz dedim. Önce bir baksaydınız dedi. fark etmez negerekirse yaparız gerekirse komple değiştiririz sabit fiyat 100TL dedim. tamam düşüneyim dedi.

Sonra baktım cihazı göndermiş. güzelce tamir ettim. içine de bir yazı yazdım. adam 100TLyi kabul ettim dememişti çünkü. sadece göndermiş. herhalde kabul etmiş de göndermiş olsa gerek.

yine de yazı yazdım paketin içine ekledim. yazıda şöyle diyor. 
gereğini yaptık, tamir ettik. "uygun göreceğiniz" tamir üretini şu hesaba gönderebilirsiniz. iban bu hesap bu.

Bunun anlamı nedir? sana iyilik yaptık , garantisi bitmiş cihazını  tamir ettik demektir. 1TL dahi olsa lutfedip havale yapabilirsiniz. demektir.

adamdan tık yok. cihazı almış kargodan öyle görünüyor. demek ki orman kanunları geçerli. iyilik yapma niyetimiz varsa bedava tamir ederiz denecek. Yoksa, hemen tamir edilmeyecek, bekletilecek. adam defalarca arayacak. para bildirilecek. para gelirse tamir yapılacak. önemli bir şey yapılıyormuş izlenimi vermek için günlerce bekletilecek.

diot

Ha şunu bileydin. Millete iyilik yaranmıyor. Ne kadar çok sokarsan okadar iyi usta oluyorsun.

fahri-

Hocam piyasada güven üzerine ticaret artık bitmiştir maalesef. Güvenilir müşteriniz de olsa "şirket prensibi gereği para almadan servis veremeyiz"  artık bir kuralınız olmalı.

t2

Ben ilk defa böyle bir şey yaptım. normalde, para gelmeden garanti dışı cihazı tamir yapmam.

Denemiş olduk. Müşteri hızlı ve mükemmel hizmet karşılığında bol keseden ödeme yapabilir mi? bunu anlamış olduk.  öyle bir şey yokmuş .

vedo35

Turkiyedeki teknik servis ve tamir islerinin nasil ve ne sekilde asagi yukari yasamis biriyim. Eskiden bir musteri tv si yada muzik seti bozuldugunda etekleri tutusa tutusa gelir cihazi tamir edilince kendince pahaliya mal olmus bu tamiri ucuza kapatmak icin turlu turlu indirim yontenmleri uygularlardi.

- Yapma ya gozum komsuyuz, arakadasiz. Hicmi hatirimiz yok.
- Bendendemi para alacaksin yada bendende bukadar para alinirimi?
- Su an elim sikisik gelecek hafta yada ay maasi alince veririm masali.
vesaire vesaire sahtekar musterilerden illallah gelmisti. Ama simdi hollandadayim buradaki teknik firmalari gorunce imrenmedim degil. Firmaya arizali cihazinizi verdiginizde once cihazin nesi arizali ne kadara patlar diye once bir on arastirma yapilir size telefonla haber verilir isinize gelir ise kabul edersiniz degilse red edersiniz. Cihazinizi gider alirsiniz. Posta ile gonderdi iseniz cihaz geri gelir. Ariza giderildi ise sizi ararlar gider parayi yatirip yada onlarin hesabina servis ucretini yatirdiginizda cihaziniz adresinizi gonderilir. Olay budur.  Ben turk tamircilerle gorustugumde en kotu musterilerin turk ve arap musteriler oldugunu ozellikle araplarin isi bedavaya kapatmak icin her turlu hile ve yalanlara bas vurdugunu cok duydum. Yani anlattiginiz olay artik memleketimizde olagan olmus. O halde teknik servislerin aman musteri kacmasin mantigi ile esnek olunca gozunuzu dahi cikartirlar.  ;)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

t2

Az önce bir cihaz daha geldi. 4 seneden daha eski. Yanmış bu. hemen aramayıp biraz bekleyeyim. Kendisi arasın. böylece tamir etmek için hevesli olmadığımız mesajını vereyim. telefonda ağır ağır konuşayım.

diot

Ben senelerdir servis hizmeti vermekteyim. Öyle müşteriler gördümki bu kadarda olmaz dedirtiyor. Bir iki örnek vereyim. Biri geldi laptobunu verdi bunun geçen ay hdd sini değiştirmiştiniz gene hdd arıza yaptı şikayeti var. Kayıtlara baktım alakası yok 6 ay önce format atılmış. Şimdi bozuk hdd yi bana sokmaya çalışıyor. Başka bir müşteri hp renkli kartuş aldı , 1 saat kadar sonra geldi elinde kartuş ve bir çıktı , abi bu kartuş renkleri karıştırıyor dedi. baktım hakikatende karıştırmış. Şirket ortağı olan arkadaş hemen bir adet yeni verip o kartuşu kutusuyla aldı. Az bir zaman sonra yine geldi ve mazeret gene aynı. Diğer arkadaş gene yeni bir kartuş verdi. Bu sefer ben hemen kartuşu açıp ön yüzüne imza attım. Baktım gelen giden yok.  Elimizdeki bozuk kartuşları Hp ye yolladık gelen cevap kartuşlar dolum yapılış ve kutu ile kartuş seri noları tutmuyor. Yani müşterilerde böyle bir çok saçma sapan hilelere başvurduklarından artık herkese süpheyle yaklaşıyorum doğrusu.

t2

Müşteri dükkana geldiğinde yerde 50 tl görse bunu alıp cebe atar mı?  aslında yapılan iş aynı. atar demek ki. Bir kamera koyup bakmak lazım. hatta 50 TLyi ucundan yere yapıştırmalı. Sonra kayıttan bakıp eğlenmeli.

gumush

Hmm servis olaylari dertlidir biraz. Yillar once ilk inkjet printerimi aldim. ( 96 felan heralde ) 690c gibi hatirliyorum. Cokda kullanamadan arizalandi. Isiklari stabil duruma gelmedigi icin islem yapilamiyor.

HP'ye goturdum. O zaman printer 400$ , dedikleri ariza tespiti 40$  sonra masraf bildirecegiz. Tamam dedim.
360$ malzeme masrafi cikardilar.
Nasil olur dedim. 3 kisim oldugunu elektronik aksam , mekanik aksam , dis plastik aksam. Sonucta uc parcanin bir butun oldugunu hollandadan osekilde siparis edeceklerini soylediler. Elektronik aksam 300$ mekanik aksam 360$ plastik kisimlar 200$.
Bu sekilde printerdan pahalli oldugunu soyledigimde hakli oldugumu sonucta parca parca alinca orjinalinden pahalli olmasinin normal olacagini soylediler.
40$ verdim printeri eve getirdim.
Sokeyim bari nasil yapilir belgeseli tadinda bakarim diye dusundum. O sirada fise takili.
Plastik aksam ve bir iki parca sonra dikkatimi cekti isiklar sonmus. Dikkatlice bilgisayar'a bagladim sorun yok basiyor.
Dikkatlice kapagi kapattim , sonrasinda yillarca kullandim o printeri.

Demem oki servis deyince sanki insanlari kaziklamasi icin tekel olan , yetki verilmis bir kurum imaji vardir kafamda. Aksinide yasadim philips servisinde bu kadar sakin , bu kadar iyi bir calisan ekibi gormedim.

Anladimki biz servislerden serviste bizlerden sikayetci. Nerede kotu insana yada sisteme denk gelirseniz gelin durum ayni. Ister seviste ister hastanede :)
Hikmet Gumus  izmir

LukeSkywalker

cevat1

Alıntı yapılan: diot - 18 Ağustos 2014, 17:44:35
Ben senelerdir servis hizmeti vermekteyim. Öyle müşteriler gördümki bu kadarda olmaz dedirtiyor. Bir iki örnek vereyim. Biri geldi laptobunu verdi bunun geçen ay hdd sini değiştirmiştiniz gene hdd arıza yaptı şikayeti var. Kayıtlara baktım alakası yok 6 ay önce format atılmış. Şimdi bozuk hdd yi bana sokmaya çalışıyor. Başka bir müşteri hp renkli kartuş aldı , 1 saat kadar sonra geldi elinde kartuş ve bir çıktı , abi bu kartuş renkleri karıştırıyor dedi. baktım hakikatende karıştırmış. Şirket ortağı olan arkadaş hemen bir adet yeni verip o kartuşu kutusuyla aldı. Az bir zaman sonra yine geldi ve mazeret gene aynı. Diğer arkadaş gene yeni bir kartuş verdi. Bu sefer ben hemen kartuşu açıp ön yüzüne imza attım. Baktım gelen giden yok.  Elimizdeki bozuk kartuşları Hp ye yolladık gelen cevap kartuşlar dolum yapılış ve kutu ile kartuş seri noları tutmuyor. Yani müşterilerde böyle bir çok saçma sapan hilelere başvurduklarından artık herkese süpheyle yaklaşıyorum doğrusu.

Arkadaş olayı okuyunca üzüldüm. Geçmiş olsun...

Haram işlem bu... Allah bu tipleri ıslah etsin. Nasıl böyle şeyleri kendilerine yakıştırıyorlar.

engerex

Alıntı yapılan: gumush - 18 Ağustos 2014, 19:02:15
Hmm servis olaylari dertlidir biraz. Yillar once ilk inkjet printerimi aldim. ( 96 felan heralde ) 690c gibi hatirliyorum. Cokda kullanamadan arizalandi. Isiklari stabil duruma gelmedigi icin islem yapilamiyor.

HP'ye goturdum. O zaman printer 400$ , dedikleri ariza tespiti 40$  sonra masraf bildirecegiz. Tamam dedim.
360$ malzeme masrafi cikardilar.
Nasil olur dedim. 3 kisim oldugunu elektronik aksam , mekanik aksam , dis plastik aksam. Sonucta uc parcanin bir butun oldugunu hollandadan osekilde siparis edeceklerini soylediler. Elektronik aksam 300$ mekanik aksam 360$ plastik kisimlar 200$.
Bu sekilde printerdan pahalli oldugunu soyledigimde hakli oldugumu sonucta parca parca alinca orjinalinden pahalli olmasinin normal olacagini soylediler.
40$ verdim printeri eve getirdim.
Sokeyim bari nasil yapilir belgeseli tadinda bakarim diye dusundum. O sirada fise takili.
Plastik aksam ve bir iki parca sonra dikkatimi cekti isiklar sonmus. Dikkatlice bilgisayar'a bagladim sorun yok basiyor.
Dikkatlice kapagi kapattim , sonrasinda yillarca kullandim o printeri.

Demem oki servis deyince sanki insanlari kaziklamasi icin tekel olan , yetki verilmis bir kurum imaji vardir kafamda. Aksinide yasadim philips servisinde bu kadar sakin , bu kadar iyi bir calisan ekibi gormedim.

Anladimki biz servislerden serviste bizlerden sikayetci. Nerede kotu insana yada sisteme denk gelirseniz gelin durum ayni. Ister seviste ister hastanede :)

Aynen öyle.
Biz müşteri tarafından da servise güvenilmez. Yeni parça parası alıp eski parça takabilir. Sağlam parçayı söküp eski bir parçayla değiştirebilir. Yapmadığı değiştirmediği parçanın işlemin parasını alabilir. İşin servis tarafı da bir çok şey sayabilir ki yukarıda da bu işi yapan arkadaşlar saydı. Bu işler sadece karşılıklı güvene mi bakıyor?
Bende bir örnek vereyim. Zamanında bir telefon almıştım. Zamanında popüler kurcuklanası bir telefon. Ancak telefonda kronik sorunlar vardı. Defalarca servise gitti, parça değişimi, anakart değişimi oldu, hatta sıfır kutulu bir ürün daha aldım. Hep aynı servise götürüyorum. O kadar olaydan sonra ne hikmetse tüketici hakem heyetine başvurdum. Başvuru esnasında 24 ay garanti süresinin geçtiği ve kabul edilemeyeceği söylendi. Gitti servise ve serviste geçen günlerin garantiye eklenmesini bunu için bana bir belge verilmesini istedim. İlgili arkadaş böyle bir belge veremeyeceklerini söyledi. Bende durumu açıkça anlattım ve bunun için bu belgeye ihtiyacım olduğunu söyledim. Sonra arkadaş bir iki telefon görüşmesi yaptı, içeri gitti geldi, aldı eline takvimi tek tek günleri hesapladı. Şu kadar gün garantiniz uzuyor dedi. Sonra bir konudan emin olamayıp tekrar içeri gidip geldi. Servise teslim edilen günlerde garantiye ekleniyor ve garanti sürenize şu kadar gün daha ekleniyor dedi.

İnanır mısınız ben belki 1 saate yakın işlemlerin yapılmasını bekledim. Oradaki arkadaşta işin usulüne göre yapılması için elinden geleni yaptı. Emin olamadığı konularda gitti danıştı. Mümkün olduğunca işini doğru şekilde yapmaya çalıştı.

Servis konusunda da memnundum. Böyle olunca işi servise düşene burayı tavsiye ettim. Etmez olaydım. Servisi kime tavsiye ettiysem bir şekilde problem yaşadılar. Aynı telefona sahip olan bir arkadaş şurayı bozuk diye verdi. Alakasız şekilde sıvı teması deyip garantiye sokmadılar. Üstelik kart okuma yuvası geldiğinde arızalıyı. Bir başkasının cihazı yetkisiz servis tarafından müdahale edilmiş diye geri verdiler.

Bende servisi kimseye tavsiye etmeden işimi görmeye karar verdim.

ipek

bir arkadaşım yetkili servis istasyonu açmış ,eğitimini almış iyide biri idi.Lab'ına baktım yok yok ,test cihazları ulraviyole sökme takma cihazları kıymış paraya.derdi olanı yolladım arkadaşıma herkez memnun herkez takdir ediyor,bu arada bende memnunum etrafıma faydalı oluyorum diye.arkadaşım işi iyice büyüttü merkez ve ek şubeler sayısı artıp duruyor.çok saygı duyduğum bir abimizi ona yolladım suratı asık geldi,abi hayırdır yapamadılarmı dedim,hayırv yaptılar fakat verdikleri telefonun içini değiştirmişler dedi.bende bunu anlayamazsın hepsi bir birinin aynısıdır dedim,fakat ban netten öğrendiği bir trick ile test ettiğini (*#06#) ile ekrandaki numaranın faturadaki IMEI nosunda farklı olduğunu gösterdi,şok oldum ne desem boş demekki bizim dostun balans ayarı bozulmuş,rezil oldum.aradım arkadaşımı elemanların bir hatası olduğunu hemen düzelteceğini söyledi,ve öylede oldu.banamı ne oldu ?.bir dost bir abi kaybettim,siz siz olun kimseyi kimseye tavsiye etmeyin.

muhittin_kaplan

benim elektroniği öğrenmemdeki sebep bu teknik servislerdir. Sizde Sütten Çıkmış Ak Kaşık Değilsiniz Yani.
(Siz Derken Kavga Çıkmasın Hafif Bıyık Altından Gülerek Söylüyorum. )

diot

Bu servis işlerinde herşey karşılıklı güvene dayanması lazım. Servislerin yaptıkları her ne kadar yanlış isede , müşterilerinde işi beleşe getirme davranışı o kadar yanlış. Bu tür davranışlar bir müddet sonra her iki tarafında bir birlerini kazıklama eğilimine girmelerine neden olmakta.