nokia 5110 dan pic ile sms gondermek

Başlatan mmavis, 18 Nisan 2005, 11:29:29

mmavis

Merhaba arkadaslar.

nokia 5110 ile pic den at komutlari gondererek sms gondermeyi beceren var mi? telefonu bilgisayarin seri portuna bagladim nokia data suid programindan arama,sms gonderme, sms okuma yaptirip bir baska bilgisayardan rx tx bilgilerini okudum. ama hicbiride AT komutlarina benzemiyor. sadece ascii codlar geliyor.

Yardimci olursaniz sevinirim arkadaslar.

simdiden teşekkürler.

SpeedyX

önceden 5ytl ye hurda bir erricsson alıp tüm tuşlarına transistör bağlayıp, pic ile mesaj yazdırıp yollatmıştım. acemilik günleriydi, araştırmadan yoksun zamanlarda böyle şeyler yapılabiliyor ama sonradan bu cihazların rs232 yi desteklediklerini öğrendim. :)

kardeşim sana nokia 5110/6110/3210/3310.... için aşağıdaki prosedürü öneririm. bunun yaptığı işi pic e çevir. tamamdır.
Private Sub Command1_Click()
   MSComm1.CommPort = 1
   MSComm1.Settings = "9600,O,8,1"
   MSComm1.PortOpen = True
   MSComm1.Output = "AT" & Chr$(13) & Chr(10)
   MSComm1.Output = "AT+CMGF=1" & Chr$(13) & Chr(10)
   MSComm1.Output = "AT+CSCA=" & Chr(34) & "+90543640417x" & Chr(34) & Chr$(13) & Chr(10)
   MSComm1.Output = "AT+CMGS=" & Chr(34) & "+905365551234" & Chr(34) & Chr$(13) & Chr(10)
   MSComm1.Output = "bu bir deneme mesajıdır." & Chr$(13) & Chr(26) &  Chr$(13) & Chr(10)
   Text1.Text = MSComm1.Input
   MSComm1.PortOpen = False
End Sub

burada da özel komutlarla, bağlantılarla ilgili bilgiler mevcut;
http://gsm.net.ua/busik.html

Başarılar.

ego

sana tavsiyem AT destekli telefon kullanman,ericsson ve siemens bu iş için uygun.
nokia ise AT desteklemez,kendine özel FBUS diye dandirik bi protokolü vardır.

mustafacan

Alıntı yapılan: "ego"sana tavsiyem AT destekli telefon kullanman,ericsson ve siemens bu iş için uygun.

Nokia çift haberleşme protokolu kullanır.
Fbus   3 kablo üzerinden haberleşir
Mbus 2 kablo üzerinden.
 birde nokia logomanager programını kullanarak. gerek kızılötesinden gerekse serialden fbus mbus ile bağlanarak sms hatta flash sms bile gönderilebiliyor. bunu eskilerden hemen hemen her modelle(3110   5110 3210   3310 vs.)  yaptım diyebilirim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

birde ericssonun chatboardını bulursan onuda incele fikir olabilir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mbk

Ben de benzeri birşey yapmal istiyordum, aşağıdaki forum baya faydalı oldu.

http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=219

SpeedyX

Alıntı yapılan: "ego"sana tavsiyem AT destekli telefon kullanman,ericsson ve siemens bu iş için uygun.
Bu tarz yazılara forumda başka yerlerde de rastlamaya başladım,
Arkadaşlar Nokia telefonlar AT komutlarını destekler, kanıtlaması çok basit birşey hakkında neden yanlış bilgi veriyorsunuz bilmiyorum.
Kanıt mı? Buyurun;
http://rapidshare.de/files/2118914/AT_instructions_NOKIA.pdf.html
inşallah başkalarıda çamur atma girişiminde bulunmaz.
Örnek yazıp hazır kod veriyorum, hala "kendine özel FBUS diye dandirik bi protokolü vardır." deniyor :evil:

ego

:evil:  :evil:  :evil:
nokia 5110'da software AT vardır yani araya nokia data suite koyman gerekiyor.Bu program AT komutları FBUS protokolüne çeviriyor. Ben bunu denedim ve pic için nokia 5110 kullanmak uygun değil. gidin bir tane ercisson T10 alın 10-15YTL adam gibi AT desteğiniz olsun ucuza.

Petek

Buraya daha önce bir mesaj yazmıştım. Neden kayboldu bilemiyorum.

Nokia FBUS protokolu diye bir şey olamaz. FBUS ve MBUS haberleşme ara devresine verilen addır. Ben Siemens için FBUS, BOSCH için mbus devrelerini yapmıştım. FBUS asynchronous, MBUS ise synchronous haberleşme içindir. Gönderilen yada alınan veriye en ufak bir değişiklik yapmaz. Her ikisinde de max232 kullanılır. MBUS ta TX ve RX ucu arada bir diyot, direnç eklenerek aynı birleştirilir. Telefon tek hat üzerinden veri göndermeyi ve almayı yapar. Bunun aynısını 12F675 kullanarak bir data logger yapmıştım.

Telefonlarda genelde 2 çeşit protokol vardır. Biri Ascii(bunun tam ismini hatırlayamadım) diğeri MTU. MTU gerçekten bir protokoldür ve çözmek için baya bi göbek atmak gerekir. Ben PC ile haberleştirip MTU'yu çözen bir program yazmıştım ama hala eksik kısımları vardı. Oldukça zahmetli bir iş olduğu için bıraktım (3 yıl önce). Standartların olduğu katalogu alacak param olmadığı için eksik bilgilerle fazla ilerleyemedim. Satndartlar da 2 yılda bir revizyon geçiriyordu. MTU protokolünü çözebiliyorsun (internette bu protokol ile ilgili bilgiler var) ama telefon size süpriz şeyler de gönderebiliyor.

Aynı devreleri nokia için kullandım ama AT komutlarını almadı. GNOKII diye açık kaynak kodlu bir program var. Onu incelediğimde haberleşmeyi at komutları ile değil bazı hex sayılar göndererek yapıyor. Nokia ile çok uğraşmadığım için o programın mantığını çözmeye de çalışmadım.

GNOKII yi aratırsanız bulabilirsiniz. Windows versiyonu da vardı. Ben windows versiyonu ile mesaj gönderip alabilmiştim.

Kolay gelsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

skylink_ktef

herkese merhaba.
Benim de bu konuda merakım vardı. PIC ile SMS göndermek almak gibi. Foruma biraz baktım ama ben bu işte daha çok yeniyim. Cep telefonuna baktığımda sadece 3 - 5 pinli bi bölge gördüm . Sanırım bağlantı oradan kuruluyor.
Şimdi ben ilk önce PC ile iletişim kurmak istiyorum. Daha sonra PIC ile haberleşme kurmak amacım. Bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum.
Bu konuda bana yardımcı olacak döküman gönderebilirseniz sevinirim. Mesela ilk önce telefonun neresine nasıl kabloyu bağlayacağımı öğrenmek istiyorum.
Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler...... :idea: