Android işletim sistemi tablette ne kadar yer kaplar?

Başlatan Andromeda, 20 Ağustos 2014, 21:22:08

Andromeda

İşletim sistemi 4.2 jelly ne kadar bir yeri kaplar hafızada..
8 GB dahili hafızadan kullanıcıya 4 GB a yakın yer kalması normal mi?
yoksa 4 GB hafıza   8 GB diye mi satılıyor..
8 GB hafızalı tabletin belleğini bilgisayar kaç olarak görür?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MC_Skywalker

unutuğunuz bir nokta swap alnını hesaba katmıyorsunuz.  Andorid kurlurken sabit bellekten belli bir orada kendine swap bölümü oluşturur. windowsta ki page.sys dosyası gibi duşunün.

Andromeda

Peki bu alan hafızanın yarısını götürür mü , yaklaşık 4 GB lık bir alandan bahsediyoruz..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

kimlenbu

Galaxy S4 kullanıyorum, 16GB diye satıyorlar, 8GB'ını telefon(Android ve gereksiz samsung programları) yiyor.

mehmet

Ram ile Flash hafızayı karıştırmayalım.  Disk cache
bir kısmı ram üzerinde bir kısmı flash üzerinde olabilir.
Flash üzerinde yaklaşık 4,6 GB yer kaplayabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Andromeda

Alıntı yapılan: kimlenbu - 21 Ağustos 2014, 08:35:45
Galaxy S4 kullanıyorum, 16GB diye satıyorlar, 8GB'ını telefon(Android ve gereksiz samsung programları) yiyor.
Önemli olan android ne kadar yer kaplıyor..programlar silinebilir.., eğer işletim sistemi yarısını götürüyor ise kullanıcılar yanıltılıyor..

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2014, 09:33:36

Gerçekten 8 GB lık hafıza olduğunu nasıl anlayabiliriz..yani tableti bilgisayara takınca 8 GB görünmüyor, yaklaşık 4 GB görünüyor ve bu
4 GB ın ne kadarının dolu, ne kadarının  boş olduğu görülüyor.
Bunu anlamak için tabletin içine mi bakmak lazım..belki içine 6 GB lık bir hafıza taktı..

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2014, 11:02:29

Samsung 8GB tablete baktım,sanırım programları kasdediyor 1.1 GB ...
kullanılabilir alan 4 GB civarında ..
demek bu işin raconu böyleymiş..3 tane almıştım moralim bozuktu aldatıldım diye ..neyse 2 tanesi oyun için, onlarda içinde var..
diğerini ben zaten parçalarım yakında :)

kimlenbu

Ayarlarda "Kayıt yeri" gibi bir seçenek olması lazım, oradan görebilirsin ne kadar yer kapladığını. Misal bende 7GB yiyormuş (Ayrıca samsung'un ıvır zıvır programları cihazı rootlamadan silinemiyor)

http://i61.tinypic.com/24exqad.jpg