Lehim Sökme Havyaları (Pompalı havyalar)

Başlatan TA7R, 27 Ağustos 2014, 20:27:10

TA7R

Merhaba, çift taraflı pcb lerden transistör vs sökerken epeyce güçlük çekiyorum ,pcb yi bozuyorum. Lehim kaplamalı deliğin içine doluyor bir daha çıkaramıyorum . El pompası işe yaramıyor. Biraz araştırdım da vacumlu istasyonlar var ki bunlar oldukça pahalı , bir de bir sitede 30w pompalı kalem havya gördüm , bunlardan kullanan var mı ? Verim alabilirmiyiz ?

Kabil ATICI

kendim kullanmadım, kullananlar bazı modellerin vakumunun yüksek olduğunu lehimi sökerken, delik içi kaplamayı da sökebildiğini söylemişlerdi.

Kullandığınız havyanın gücü yeterli gelmeyebilir. Özellikle geniş GND bakırlı alanlara sahip kartlarda bu sorun yaşanıyor. (örneğin bilgisayar ana kartlarında eleman değiştirmek ciddi anlamda sıkıntı olabiliyor).Bunu için yüksek güçlü havya kullanmak gerekebiliyor. Elemanı söktükten sonra kartın bir tarafından ısıtırken pompa ile diğer taraftan dayayıp çektirmek baya bir kolaylık sağlıyor. Ama geniş bakırlı alanlarla ilişkisi varsa güçlü bir havya gerekiyor. (Ne yazık ki istemeye istemeye de olsa kurşunsuz lehime kurşunlu lehimle müdahale etmek zorunda kalıyorum, lehimin erime sıcaklığını düşürüyor).
ambar7

POWER

vakumlu havya kullanmak büyük kolaylık.iş yerinde kullandığım kaliteli bir marka dolayısıyla pahalı.evde kullanmak için aşağıdaki seti aldım.parasına göre iyi.pc anakartında denemedim.anakartta işler biraz daha zorlaşıyor.fakat diğer uygulamalarda sorunsuz kullanıyorum.
http://www.kartalotomasyon.com.tr/index.php?do=catalog/start
TB6BKG

MrDarK

Power hocam link hatalı düzeltebilir misin
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

polleme

Ben şu ürünü aldım ve uzunca bir sure de kullandım. Çok zorlayınca ağzı biraz bozuldu ama iş görmeye devam ediyor.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/lehim-emici-pompali-vakum-havya-40w-teknodepo-67307991

diot

Pollamenin söylediği emiciden bende almıştım ama doğrusunu isterseniz kullanamadım. Normalde delik içi temzilemek için normal pompa (emici uca silikon lastik boru geçirdim) + 100Watt kalem havya +lehim  kullanıyorum.
Nasıl yaptığıma gelince : 
     1. Önce parçayı söküp çıkarıyorum.
     2. Lehim adasını normal lehimle dolduruyorum.
     3. pompayı pcb nin altından lehim adasına bastırıyorum. Pozisyonu lehimi aşağıya doğru emecek şekilde.
     4. Üstten lehim adasını 100watt hayya ile ısıtıyorum. lehim adası yeterli ısıya ulaşınca pompaya basıyorum ve lehim adası tertemiz.
     5. Selülozik tinerle temizliyorum.

polleme

Daha iyi bir ürün isteyenler şunu inceleyebilir. Bunu da kullandım, iyi iş görüyor. Önceki bahsettiğim pompalı havya çok kaliteli olmasa da arada bir kullanım için fiyat-performansı iyi bir ürün.

http://www.antenci.net/ZD-915-Vakumlu-Havya,PR-104.html

TA7R

Amatörce İş gördüğüne göre 30w kalem havya şeklinde bir pompa sipariş ettim tavsiyeler üzerine . Tavsiyede bulunan ve bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim , selam ve saygılarla iyi çalışmalar dilerim.

kaliptra

polleme'nin göstermiş olduğu pompa kalem havyalardan kullandım fakat verim alamadım. Evde yatıyor kuzucuk. Sıcaklık yüksek olunca pad /delik içi kaplama deforme oluyor. Sonradan Quick 201B aldım. Onu kullanıyorum rahat oluyor. Vakum motoru çok güçlü olmasa da devamlı emiş geniş padlerde sıkıntı çıkartmıyor. Isı ayarının olmasıyla da güvenli oluyor. Lakin bağlı olduğu plane çok büyük ise en azından sıcak hava ile karta çok zarar vermeden ısıtmak ya da masaüstü pcb ısıtıcısı kullanmak gerekebilir.

polleme

Onun gücü 30W olduğundan biraz büyük lehim adacıklarında çaresiz kalıyor zaten. En iyi iş gördüğü yer CMOS veya TTL entegre sökümü. Ama ucu çok kaliteli olmadığından çabuk deforme oluyor. Onu alıp her işte kullanırım demek doğru değil zaten. O nedenle ZD915'i kullanmaya başladım. Küçük işlerde pompalı havya, daha büyük ve zor işlerde ZD915 kullanıyorum.

POWER

biraz geç oldu kullandığım ürüne ait link aşağıda
http://www.kartalotomasyon.com.tr/ZD915-Lehim-Sokme-Istasyonu,PR-9752.html
TB6BKG