Zor bir soru: Ses üzerine data bindirmek

Başlatan XX_CİHAN_XX, 03 Eylül 2014, 09:10:38

XX_CİHAN_XX

O da doğru :)
Uç noktalardaki bir frekansı kullansak yine benzer durumlar olmaz mı?
Sesi modüle etmek lazım bir şekilde ses kalitesinin düşmesine razıyım. Örnekleme sayısını düşürüp frekansını düşürsek yani dataya yer açsak.. Çaresizlik işte :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kralsam

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 03 Eylül 2014, 11:28:26
O da doğru :)
Uç noktalardaki bir frekansı kullansak yine benzer durumlar olmaz mı?
Sesi modüle etmek lazım bir şekilde ses kalitesinin düşmesine razıyım. Örnekleme sayısını düşürüp frekansını düşürsek yani dataya yer açsak.. Çaresizlik işte :)
Selamlar,
Uç noktalar seçilip FSK yapılır ise bir sorun olmayacaktır. Ama konuşmada inceden bir gürültü oluşabilir. Bunu önlemek için ise telefonun kulaklık kısmına  BPF (Band Pass Filter - Band geçiren filtre) koyman gerekir.

Edit: http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency-shift_keying

berat23

eğer kanalda taşımak istenilen datayı taşıyacak bw yeterli değilse ne yaparsanız yapın taşıyamazsınız. ya da sıkıştırma kullanılacak. benceönce ihtiyaçları belirleyin, sonra metod bulunur.

XX_CİHAN_XX

O zaman öncelikle sağlıklı gönderim yapabildiğim uç noktaları tespit edeyim.
Ses verisiyle birlikte göndereceğim FSK modülasyonlu veriyi birleştirip göndermeyi deneyim.
Karşı tarafta da bu veriyi FFT dönüşümünden geçirip frekans spektrumunda incelediğimde iki farklı noktada veri görmem gerekir doğru mudur?
Yapmam gereken işlem basamakları çok genel hatlarıyla bu mudur?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mihri

Ses iletimi yapılan hatta kapasitör ile RF transceiver bağlayarak çift taraflı iletişim yapabilirsin. Zamanında microchipin MRF transceiver'ı ile yapmıştım.

Kablosuz kısmını atlamışım.
"Eppur si muove!"

polleme

Veri kritik ise DTMF'te bir CRC türü algoritma ile very doğruluğu kontrolü karşılıklı yapılabilir ve konuşma sırasında hatalı giden bilginin yeniden gönderilmesi sağlanabilir.

kralsam

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 03 Eylül 2014, 11:51:42
O zaman öncelikle sağlıklı gönderim yapabildiğim uç noktaları tespit edeyim.
Ses verisiyle birlikte göndereceğim FSK modülasyonlu veriyi birleştirip göndermeyi deneyim.
Karşı tarafta da bu veriyi FFT dönüşümünden geçirip frekans spektrumunda incelediğimde iki farklı noktada veri görmem gerekir doğru mudur?
Yapmam gereken işlem basamakları çok genel hatlarıyla bu mudur?

Doğrudur hocam,
Frekans olarak alt ve üst noktaları seçersen ve data olarak 0xA yada 0x5 gibi datalar gönderirsen, spektrumda baş taraflarda sinyalleri görmen gerekir. Ama hız düşük olması gerekebilir. (Hız konusunda yorum yapamıyorum.) Manchester kodlama ile göndermen daha sağlam olur.

XX_CİHAN_XX

Peki diyelim ki 3.7k - 4k aralığında ve 200 - 500Hz aralığında FSK modülasyonlu veri taşıyor olayım.
600hz ile 3.6k arasında da ses verisi olsun. (Bu sınır değerleri değişebilir)
Karşı tarafta <600hz de çalışan bir low pass filter ve >3.6k yı geçiren high pass filter kullanarak verileri alıp,
orta nokta içinde band pass filter ile sesi çeksem pratik bir şekilde sonuca ulaşabilir miyim?

kralsam

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 03 Eylül 2014, 16:48:13
Peki diyelim ki 3.7k - 4k aralığında ve 200 - 500Hz aralığında FSK modülasyonlu veri taşıyor olayım.
600hz ile 3.6k arasında da ses verisi olsun. (Bu sınır değerleri değişebilir)
Karşı tarafta <600hz de çalışan bir low pass filter ve >3.6k yı geçiren high pass filter kullanarak verileri alıp,
orta nokta içinde band pass filter ile sesi çeksem pratik bir şekilde sonuca ulaşabilir miyim?

Hocam FSK için teoride iki frekans değerine ihtiyaç var. Aralığa gerek yok. Yani tam sinüs yapabilmiş olsan başlarda iki frekans bile işini görüyor. Filtreleri de önce high pass sonra ardına low pass kurarak bağlarsan olması gerekiyor.  Burada dikkat edilecek kısım gönderilecek data sıklığı çok olursa data bozulup, frekans bandında genişlemeye yol açabilir. Bu da ses bant genişliğini daraltır.
Daha önce denemedim ama çalışmalı diye düşünüyorum. Kurulu sistemim olsa bende denemek isterdim.

XX_CİHAN_XX

Anladim hocam tesekkur ederim firsatim olursa mutlaka deneyecegim. Denersem sonucu da buraya yazarim.

kralsam

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 03 Eylül 2014, 20:21:32
Anladim hocam tesekkur ederim firsatim olursa mutlaka deneyecegim. Denersem sonucu da buraya yazarim.
Sonuçları paylaşırsan çok memnun olurum hocam. Ama her durumda da iş yerinde fırsat bulduğumda deneyeceğim.

XX_CİHAN_XX

İnşallah hocam bende deneme fırsatı bulursam mutlaka paylaşırım.

sadogan

Telefon kanalında bant genişliği 300 3400 hz  deyilmiydi ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Eylül 2014, 22:12:03
Telefon kanalında bant genişliği 300 3400 hz  deyilmiydi ?

O Analog telefonlar icin kullanilan(izin verilen) kanal genisligi.(tabii orda bile hook status/trunk seizure) icin kullanilan ozel frekanslar var, ama o baska bir konu.

Arkadas aslinda mobil telefon kullanacagi icin GSM-EFR (ve arada belki baska kodlamalardan g.729 gibi) gececek. Bildigim kadariyla hepside lossy. bunlarin hepside insan sesinin ozelliklerini dusunerek kodlanmis. Bir yerlerde bahsedilen spetrumda sesin nasil iletildigini incelemis birinin tezi vardir ama yapilacak denemelerin sonucunu gormek enteresan olacaktir.

Ben olsam GPRS (Kayipsiz) uzerinden low-rate(dusuk hizli) bir kodlama kendim yapip sesi gonderirdim. Data zaten data :-)

Tabii bunu yapan babayigit bir telefon vede birde dahada babayigit bir programci gerekecek. Yinede mobil telefonlarda GPRS uzerinden bas konus tipi zannederim java ile yazilmis uygulamalar vardi cook onceleri. buda bir fikir olabilirmi acaba?
Neyse buda benim 2 kurusluk dusuncem.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

XX_CİHAN_XX

Müfit hocam GPRS üzerinden haberleşmenin çok daha güvenli olduğu konusunda katılıyorum ve öneriyi çok mantıklı buluyorum. Ancak bahsi geçen babayiğitin ben olduğumu düşünmediğim için şuan o yöntemden uzak durmak zorundayım :) bu nedenle bu işi analog olarak halledebilirsem daha güzel olacak. Kayıplar ne kadar olur denemeden kestiremiyorum. Alt ve üst sınırdan gönderdiğim verilerin biri data biri CRC verisi olabilir yada ikisi de aynı data olur basitçe karşılaştırıp check edebilirim. Kayıp varsa datayı tekrar gönderirim gibi şeyler düşünüyorum şuan birde çok yüksek hızlara ihtiyacım yok o nedenle fırsat bulduğum taktirde yukarıda bahsi geçen metodu denemeyi düşünüyorum şimdilik.