Zor bir soru: Ses üzerine data bindirmek

Başlatan XX_CİHAN_XX, 03 Eylül 2014, 09:10:38

mufitsozen

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 04 Eylül 2014, 09:45:14
Müfit hocam GPRS üzerinden haberleşmenin çok daha güvenli olduğu konusunda katılıyorum ve öneriyi çok mantıklı buluyorum. Ancak bahsi geçen babayiğitin ben olduğumu düşünmediğim için şuan o yöntemden uzak durmak zorundayım :) bu nedenle bu işi analog olarak halledebilirsem daha güzel olacak. Kayıplar ne kadar olur denemeden kestiremiyorum. Alt ve üst sınırdan gönderdiğim verilerin biri data biri CRC verisi olabilir yada ikisi de aynı data olur basitçe karşılaştırıp check edebilirim. Kayıp varsa datayı tekrar gönderirim gibi şeyler düşünüyorum şuan birde çok yüksek hızlara ihtiyacım yok o nedenle fırsat bulduğum taktirde yukarıda bahsi geçen metodu denemeyi düşünüyorum şimdilik.

resimdeki butun oklarda bir kodifikasyon/dekodifikasyon var. ustelik her cagri ayni yoldan gitmeyebilir, yani bazen bazi kodifikasyonlar olabilirde olmayabilirde! yani bir denemede calisabilir oburunde calismayabilir.

ama proje senin, zaman senin, para senin.

kolay gelsin.. :D

bu arada usteki cok ama cook basit bir cizim anlasilsin diye. Gercek networklerde durum cok daha karisiktir (konsantratorler, fiber optik baglantilar, mikrodalga .. vs)

Hepside yaklasik 0-8khz insan sesinin tasindigi varsayimi ile calisir. Hatta bir cok protokollerde ozel sinyal frekanslari varsa bunlar senyalizasyon uzerinden gonderir son adimda butun bunlari birlestirip analoga cevirir vs filan

yani is biraz degil oldukca karisik

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

XX_CİHAN_XX

Teşekkürler hocam bu konuyu da inceleyeceğim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.