Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Open GL ve Direct X

Başlatan bunalmis, 20 Nisan 2005, 13:10:47

z

Open GL ve Direct X hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Link istemiyorum, zaman ayırıp bir iki söz ederseniz daha makbule geçecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sgokhan1

Selamlar,
Ben geçen yaza kadar opengl ile mi yoksa directx ile mi uğraşayım diye epeyce araştırmıştım. İki arayüz içinde pekçok elektronik kitap nette mevcut. DirectX ile tasarım yapmak için ileri seviyede C++ bilgisi gerekiyor sanırım. En basitten bir işlem için bile birkaç sayfalık kod oluşturmak gerekiyor. OpenGL ise grafik programlamaya yeni başlayanlar daha kolay bir adımdır herhalde. Delphi, Basic, C/C++, Java ve pek çok dilde uygulama geliştirilebiliyor. Fakat yaygın olarak kullanılan C/C++. (Özellikle oyunlar ve tasarım programları için). Hem GL ile ilgili kitapların pekçoğundaki kodlar C dili ile yazılmış. Ayrıca GL ile diğer işletim sistemlerinde de uygulama geliştirmek mümkün. Her iki arayüz içinde malesef Türkçe bir kitap mevcut değil. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

z

Elbette yardımcı oldunuz, aslında ben bir kaç soru ile konuyu uzatmak istiyorum.

Peki şu soruma nasıl cevap verirsiniz?

Herhangi bir programlama dili ile ekranda 3D grafik çiziyor olalım.

Mesela bir küp çizeceğiz, ekrana istediğimiz açıdan bakabileceğiz, küp yüzeylerinde gölgeleme olayları olacak, yüzeyler dokuya sahip olacak. (Ancak grafikler sabit yani küp masa üstünde duruyor hareket etmiyor)

Bu işlemi doğrudan kullandığımız dilin komutları ile uzun uğraşlarla yapmak mümkün.

Hangi aşamadan sonra yok bu iş dilin komutları ile olmamalı OPEN GL yada Direct-X kulanmalıyım deriz?

Bize ne gibi kolaylıklar getiriyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

bunların hazır bileşenleri var. oyun programı yapanlar için . Hatta ben bir iki demosunu izledim. arazide giden jip, balonla gezinti gibi tamamen 3 boyutlu olaylar. gölgesi filan herşeyi kendinden. emulede full olarak bulabilirsin. şuan ismi aklımda değil componentin. sonra söylerim.

sgokhan1

Bunu tasarımın en başında karar veriyoruz. Böyle bir uygulama gerçekleştirirken ilk iş olarak grafiksel nesneleri koyacağımız düzlemi, hacmini ve bunun bazı özelliklerini belirliyoruz. Daha sonra hangi nesneyi çizeceğiz, ortam koşulları nasıl olacak, kamera hareket edecek mi, dışarıdan etkileşim olacak mı vs.. diye belirliyoruz.  Mesela;

glColor3f (RED, GREEN, BLUE)           ; Çizilecek şeklin rengini belirler.

bu fonksiyon OpenGL komutları içerisinde çok kullanılanlardan bir tanesi. Komut yapısı C ile ama R, G, B değerlerinin ekranda nasıl gösterileceği GL'in işi. GL'in görevi işletim sistemi ve donanım arasındaki grafik arabirimini kurmak. Herhangi bir arabirim kullanmadan grafik programlama yapmak bunların hepsini yeniden tanımlamak gerektirir. Ki bu da pratik olarak pek mümkün değildir.
Tabi bir de GL pencere uygulamaları ve dışarıdan etkileşim için herhangi bir komut bulundurmuyor. (DirectX'te bunlar vardı -ne de olsa Microsoft'un uygulaması) Bunun için GL'e ek yardımcı kütüphaneler var. Hiç Win32 API olaylarına bulaşmadan 5-6 satır ile penceremiz kullanıma hazır keza klavye ya da fare etkileşimleri de kolayca hallediliyor bu sayede.

cozturk

Little3D - OpenGL 3d graphics engine library - french
http://little3d.free.fr

Alıntı yapılan: "cozturk"bunların hazır bileşenleri var. oyun programı yapanlar için . Hatta ben bir iki demosunu izledim. arazide giden jip, balonla gezinti gibi tamamen 3 boyutlu olaylar. gölgesi filan herşeyi kendinden. emulede full olarak bulabilirsin. şuan ismi aklımda değil componentin. sonra söylerim.
[align=center][program info]
Integrate 3D content in your application within a few hours' time
or develop a top-level arcade game from scratch. A rich sample library,
including also the source code of some of the samples on the Demos Page
From our experience, it takes about 2 hours for an average programmer
to start writing his own samples.

Commercial License
You may utilize the Morfit 3D Engine to create and sell your title
(without advertisements).
Commercial License cost: $25,000

Light Version Commercial License
You may use the Morfit 3D Engine Light version to add 3D content