Op27 patates mi yoksa eksi besleme mi istiyor?

Başlatan fthsev, 03 Eylül 2014, 21:56:16

fthsev

Arkadaşlar merhaba

Op27 ile kurduğum bir devrede + beslemeye 12V -(eksi) beslemeye GND bağlıyorum çıkışta 1.68V olması gerekiyor ama 11 V civarı çıkış alıyorum. Aynı yere lm358N takınca 1.68V okuyorum.  Proteus simülasyonda aynı şekilde bağlayınca iki opamp da 1.68 V çıkış veriyor. Anlayamadığım OP27 eksi besleme istiyor da simülasyon yok sayıyor olabilir mi yada Op27 patates diyebilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Kabil ATICI

eksi besleme istiyor olabilir.
Birde ofset hikayesi var. Buna baktınız mı?

LM358 ile aynı kulvarda değiller...
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Eylül 2014, 22:07:29

Peki simülasyon bunu dikkate almıyor olabilir mi?

Birde ofset hikayesi var. Buna baktınız mı?

LM358 ile aynı kulvarda değiller...

baktım 1. ve 8. bacaklarında Vos trım diye bir ayar var datasheetten benim anladığım bu ayardan ortam sıcaklığı arttığında ne kadar offset voltajı olacağı ayarlanıyor hatta datashette şöyle bir yer var:

For example, the change in TCVOS is 0.33 μV/°C if VOS is adjusted to 100 μV. The offset voltage adjustment range with a 10 kΩ potentiometer is ±4 mV

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2014, 22:23:50

Buraya bir sey daha eklemek istiyorum OP07 eksi besleme isteyen bir opamp. Bunu simulasyonda denediğimde eksi besleme olmadan yanlış sonuclar veriyor. Ama OP27 simülasyonda eksi besleme yapmadan da doğru sonuclar veriyor. Açıkçası buna güvenerek deneme yapmadan bir kart bastırmıştım.   

Kabil ATICI

isis çok kişiyi ters köşeye yatırıyor dikkatli olun
ambar7

certy

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Eylül 2014, 22:48:18
isis çok kişiyi ters köşeye yatırıyor dikkatli olun

Katılıyorum. Mantıken çalışması gereken devrelerimden bazıları düzgün çalışmıyor. Basit bir flip-flop devresinin çalışmadığı oluyor.
TA1USS

fthsev

Evet simülasyon yanılttı muhtemelen. Ama hala sorun simetrik beslemeden mi emin değilim. Kart üzerinde deneyemiyorun. Ama bread board üzerinde tek bir güç kaynağından nasıl simetrik besleme yapabilirm. Bunu araştırdım ama bir sey bulamadım hep iki güç kaynapı kullanılmış.

mehmet

Eğer grafik display kullanıyorsanız Vee bacağından, yer probleminiz
yoksa max232 6.bacak, vs...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: mehmet - 03 Eylül 2014, 23:19:01
Eğer grafik display kullanıyorsanız Vee bacağından, yer probleminiz
yoksa max232 6.bacak, vs...

Grafik display kullanmıyorum ama max232 elimde vardı yarın denerim  ve sonucu paylaşırım ins..

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Eylül 2014, 23:36:09
icl7660 5V simetrik -5V yapar

Bu entegre de işime yarayabilir teşekür ederim. Bulabilirsem bunu da deneyeceğim..

Kabil ATICI

tek güç kaynağından simetrik besleme için

Vcc=12V----------+------------------------ +6V
                             |
                             |
                             |
Güç kaynağı            +-7806-------------------0V    Devre tarafı
                                    |
                                    |
                                    |
  GND-------------------+------------------ - 6V

gibi basit bir çözüm ilede devre sanki simetrik besleme ile besleniyormuş gibi en azından deneme için kullanılabilir. Burada devrenizin  geri kalanı için 0V noktası gözden kaçırmayın.
ambar7

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Alıntı yapılan: fthsev - 03 Eylül 2014, 23:45:04
OP27 simülasyonda eksi besleme yapmadan da doğru sonuclar veriyor. Açıkçası buna güvenerek deneme yapmadan bir kart bastırmıştım.   

Deneme yapmadan kart bastırmak çok cesurca.

Buna benzer birşeyi bende yaptım,
kart bastıracak kadar ileri gidemedim ama
yav bırak dedim ben bu işi biliyorum, ne denemesi
çizdim baskı devreyi daha breadboarda devre kurma
iki satır program yazma vs. yok ortada,
öylede güzel çizdimki pcbyi
sonra yazık oldu o çizime,
hiiiç çalışmadı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sfiber

Devrenin o kismini paylasirsan analiz edebilirim.analog devrelerde isis e guvenmeyin.hatta dijitalde bile yaniltici olabiliyor.ben orcad kullaniuorum.

fthsev

Alıntı yapılan: sfiber - 04 Eylül 2014, 09:42:34
Devrenin o kismini paylasirsan analiz edebilirim.analog devrelerde isis e guvenmeyin.hatta dijitalde bile yaniltici olabiliyor.ben orcad kullaniuorum.

Bu simülasyondaki devre

Bu da PCB deki kısım

fthsev

Arkadaşlar ilgilenen herkese teşekkür ediyorum bread board da simetrik besleme ile aynı devreyi kurdum ve doğru sonuçları aldım. Ama hala op27 nin simetrik besleme istediğinden emin değilim. Aldığım op27 ler patates baskı olup op07 nin üzerine baskı yapıldığından şüpheleniyorum. Kimseyi suçlamamak adına başka bir yerden tekar alıp deneyeceğim. Sonuçları da tekrar paylaşırım belki aynı durumla karşılaşan birileri olur.