STM32F407VG arm işlemcinin pinlerinden en fazla kaç mA akım çekilebilir?

Başlatan fthsev, 04 Eylül 2014, 23:26:36

fthsev

Alıntı yapılan: sadogan - 11 Eylül 2014, 10:44:17
R7, C1 i 10k ve 1uF ile değiştirip C1 e 3V3 tranzorp (3v3 zenerde olabilir) paralel bağlayıp test edebilir misin.

Şu an deneyemiyorum elimde pic işlemcilerden kalmadı. Her bir deneme bir işlemcinin arızalanması demek:)

Pic işlemci temin ettiğimde deneyeceğim. 3.3 volt zenerin hızı bir anlık pic voltajının hızına yetişemeyebilir, tranzorp un hızını bilmiyorum hiç kullanmadım

Ayrıca sebebine dair bir fikriniz var mı? Orada nasıl böyle bir pic voltajı oluşabilir ve oluşsa bile işlemcinin pin yapısında olan

korumaları nasıl geçebilir.(girişi input moduna alıyorum ki high empedans olsun) veya pin yapısında ki bir component(içeride pin girişinde bir kaç diyot ve shift

trigger vardı adını yanlış hatırlamıyorsam) de buna neden oluyor olabilir. Bunlar benim düşüncelerim ama destekleyecek bir test yapamıyorum.

RaMu

Sorun şöyle birşey olabilir;
opamp çıkışından 1k ile 10uF kondansatör dolup boşalıyor,
diğer taraftan direk stm32f4 ün pinA1 pinine kondansatör direk bağlı,
stm32f4 pinA1 çok kısa bir süreliğine dahi çıkış olup high olursa
ve 10uF bu esnada boş ise
pinA1 tarafından doldurulmaya çalışılır,
ve boş olduğu için çok fazla akım çeker
daha doğrusu boş bir kondansatöre
bir bacağı GNDye bağlı iken
diğer bacağına md. (mikrodenetleyici) ile
direk (arada buradaki gibi bir direnç olmadan) high verirsek
kondansatör en başta düz bir tel gibi davranır
yani md. pinini toprağa kısa devre etmiş gibi oluruz.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 11 Eylül 2014, 15:27:30
Sorun şöyle birşey olabilir;
opamp çıkışından 1k ile 10uF kondansatör dolup boşalıyor,
diğer taraftan direk stm32f4 ün pinA1 pinine kondansatör direk bağlı,
stm32f4 pinA1 çok kısa bir süreliğine dahi çıkış olup high olursa
ve 10uF bu esnada boş ise
pinA1 tarafından doldurulmaya çalışılır,
ve boş olduğu için çok fazla akım çeker
daha doğrusu boş bir kondansatöre
bir bacağı GNDye bağlı iken
diğer bacağına md. (mikrodenetleyici) ile
direk (arada buradaki gibi bir direnç olmadan) high verirsek
kondansatör en başta düz bir tel gibi davranır
yani md. pinini toprağa kısa devre etmiş gibi oluruz.

Bu anlattığınızı da test ettim. 1k lık direncin ucunu 10uF olmadan direk toprağa bağlayarak kısa devre yaptım ve ne kadar akım çektiğina baktım.

1.86 mA akım çekiyor.

RaMu

Anlattığım ile yaptığın testin ilgisi yok.
Anlattığımı test etmek için;
10uF kondansatörü +5V GND ye bağlayıp,
ne kadar akım çektiğini gözlemlemelisin,
tabiki hafızalı bir osiloskop lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 11 Eylül 2014, 16:30:05
Anlattığım ile yaptığın testin ilgisi yok.
Anlattığımı test etmek için;
10uF kondansatörü +5V GND ye bağlayıp,
ne kadar akım çektiğini gözlemlemelisin,
tabiki hafızalı bir osiloskop lazım.

Dediğinizi anladım ama bir önceki mesajınızı tekrar okuyunca, pinin kısa süreli de olsa çıkış olması durumunun olması için her iki devreye de

aynı anda enerji vermem gerekir. Ben önce işlemciyi çalıştırıp pin ayarını input yapıyorum sonra diğer devreye güç veriyorum. Arada bir röle var.

RaMu

Diğer devreye sonra enerji vermenin bir etkisi yok bence
çünkü 10uF kondansatör herhalükarda stm32f4 ün pinA1 e bağlı.

Neyse, sen kondansatörü çıkarıp bir deneme yap
ondan sonra yine bu duruma bakarız.

Denemeler için md. kullanma direk pinA1 yerine
sanki pinA1 den geliyormuş gibi +5V GND ve input (yüksek bir dirençle GND ye bağla)
kendin yaparak deneyebilirsin,
bu sırada gerilim akım ölç, osiloskop varsa detaylı bak.

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 11 Eylül 2014, 18:34:35
Diğer devreye sonra enerji vermenin bir etkisi yok bence
çünkü 10uF kondansatör herhalükarda stm32f4 ün pinA1 e bağlı.

Neyse, sen kondansatörü çıkarıp bir deneme yap
ondan sonra yine bu duruma bakarız.

Denemeler için md. kullanma direk pinA1 yerine
sanki pinA1 den geliyormuş gibi +5V GND ve input (yüksek bir dirençle GND ye bağla)
kendin yaparak deneyebilirsin,
bu sırada gerilim akım ölç, osiloskop varsa detaylı bak.

Kondansatörü çıkarıp deneme yapmıştım. Kapasitör olmadığında hiç bir problem yok. 100Mhz lik osiloskop
ile de ölçümler yapmıştım. Anormal hiçbir durum yakalayamıyorum voltaj en fazla 1.6 volta yükseliyor. İşlemcinin çektiği akım
40 mA civarında iken güç verilince birden 150-200 mA e fırlıyor. İnput pininde böyle bir pik voltajının  oluşmasını oluşsada işlemciye zarar vermesini
bir profesör hocamlada konuştum o da anlamlandıramıyor. İşlemcilerin pin yapısından olabileceği üzerinde duruyoruz. Bir sonuç bulunca burada sizlerle
paylaşacağım ins. 

minicihazlar

Alıntı yapılan: fthsev - 04 Eylül 2014, 23:26:36
Datasheet te elektriksel karakteristik bölümünde 8mA ve 20mA(with a relaxed VOL/VOH) den bahsediyor. Burada parantez içindeki şart nedir ve bu pinlerden 8mA üzerinde çıkış alabiliyor muyuz?

Burda bahsettiği "relaxed VOL/VOH", 20mA çekilirken pin'e verilen gerilim değerinde biraz düşme olacak demektir (VOH). Yine aynı şekilde pine 20mA akım girerken pinde biraz fazla bir gerilim seviyesi oluşacaktır (VOL). Bunun sebebi de pin yapısını oluşturan ve duruma göre besleme veya gnd'yi pine bağlayan transistörlerin hız için yapılmış olmalarından dolayı iletimdeki gerilim düşümlerinin çok olması. Kısacası demek istediği 20mA çekersin ama artık 3.3V değilde çıkışta 2.9V görebilirsin diyor. Aynı şekilde gnd yerine 0.8V görebilirsin demeye çalışıyor.