İş yerinin rezilliği ve avukatlık durum

Başlatan Saruman, 05 Eylül 2014, 13:56:32

Saruman

Selamlar,

Yaklaşık 1.5 yıldır bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan arkadaşım , iş yeri müdürünün keyfine göre mesailere bırakılmıştır, bu mesai saatleri haftalık 15 saati geçmektedir, 23 nisan vb ulusal bayramlar, tatillerde de maaş kesintileri yaşamış ve en son canına tak ettiği için mesaiye kalmayı reddetmiştir.

Bunun üzerine iş yeri müdürü kendisiyle çalışmak istemiyoruz şeklinde bir açıklamayı başkası aracılığıyla arkadaşıma iletmiştir.

Arkadaşım 10 günden beri işe gitmiyor, iş yeri müdür yine başkası aracılığıyla arkadaşımı farklı bir birime aktarmayı teklif etmiş ama bu da mantıklı değildi kabul etmedi zaten.

Bugün iş yerinden tebliğ gelmiş kendisine , işe gitmediğinden dolayı sözleşmesi fesh edilecekmiş, ama ortada sözleşme de yok. Yani tazminat hakkınız yokturun kibarcası diyelim.

İş hukukuna göre yukarıda yazdıklarımın tamamı ofsayt, imzalı bir sözleşme de yok. Tebliğe dönüş yapması gerekiyor.
Tavsiye bekliyoruz arkadaşlar, iş yeri 1500-2000 TL tazminat vermeye yanaşmıyor ,  arkadaşlarca toplanıp iş yerini basmayı düşünüyoruz, daha önce başkalarına tazminat ödemiş bu zat.

diot

Arkadaşım çalışan kafasına göre işi bırakamaz. Bu durumda Arkadaşınız haksız görünüyor. fazla mesai vs. kesintilerini alamadığında noterden tebligat yapıp iş akdinin feshini bildirmesi lazımdı. Aynı şekilde iş vereninde iş akdinin sonlandığını tebligat ile bildirmesi gerekir. Bu işler sözle olmaz çalışan en azından işten çıkarken çıkış belgesi alması lazım.  Şu an isterse işveren çalışandan tazminat alabilir.

Saruman

Hocam iş veren demiş işe gelmesin diye, kendisiyle çalışmayı düşünmüyoruz demiş. O günden beri de çocuk işe gitmiyor. Bugün tebliğ geçmiş eline.

diot

Mahkemede demiş ile olmuyor. Resmi belge lazım. Arkadaşınız işten atıldığını ispatlayabileceki ? - Haber getiren kişi benim haberim yok ben bir şey demedim derse ne yapacak.

t2

Arkadaş başka iş baksın. enerjisini tuketmesin.

Orayı basacak arkadaşlar, 2000TL toplayıp kendisine takdim etsin. Avukat zaten selam verirken 2000 TL alır. Bedavadan yol göstermez. Yolar da yolar..

Saruman

Alıntı yapılan: diot - 05 Eylül 2014, 14:07:17
Mahkemede demiş ile olmuyor. Resmi belge lazım. Arkadaşınız işten atıldığını ispatlayabileceki ? - Haber getiren kişi benim haberim yok ben bir şey demedim derse ne yapacak.

Çıkarılma meselesini bilen 1 kişi değil, bir ahali, ama duyan bilen kimse şahit olmak istemezse bu sorun yaratabilir, 10 gün eksik olarak bugün maaşı yatmış.

diot

Kanun nediyor:

- İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü işe gelmemesi, (4857 / 25/II-g)

- İşçinin bir ayda üç iş günü işine gelmemesi,  (4857 / 25/II-g)

İş verenin kendisini işten çıkardığını ispatlayamaz . sonuç  mazeretsiz 10 gün ardı ardına işe gitmeme sebeni istinaden Haklı olarak işten çıkarma sözkonusu.

mesaj birleştirme:: 05 Eylül 2014, 14:14:43

Eğer ispatlarsa :

İşverenin iş sözleşmesi olan işçiyi çıkarmadan önce uyması gereken ihbar süreleri:

6 aydan az çalışan işçilerde, bildirim tarihinden itibaren 2 hafta sonra,
    6 ay ile 1,5 sene arasında çalışmış işçilerde bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,
    1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışanlar için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,
    3 yıldan fazla zamandır çalışanlar için bildirimin yapıldığı tarihten 8 hafta sonra iş sözleşmesi feshedilebilir.

Kanunda belirtilen ihbar sürelerine göre, bildirim şartına uymayan taraflar bildirim süresine ilişkin ücret tutarını tazminat olarak vermek zorunda kalır.

Bununla beraber işveren, bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini hemen feshedebilir.

trinity

Ülkemizde yasalar iş verenin tarafında, işçide zaten paraya ihtiyacı olan zayıf taraf olduğu için hakkını arayamıyor, benzer olayları bizde her gün yaşıyoruz.

t2

10gün eksik yatmışsa sorun kalmadı. Zaten işe 10gün gelmemiş. Hesap tamam.

Fazla mesailerin lafı olmaz. 1ay sonunda durumu görüp fazla mesaiyi reddetmesi gerekirdi. Patron fazla mesaiyi 1sene sonra verecem dediyse kelek yapmıştır. inanilmaz.

Hemen iş bırakılır. Maaşı veriyorsa fazla mesaiyi de ay sonunda vermeli.

ek not: mühendislerde fazla mesai olmuyor.olursa bedava oluyor.

diot

Ne yazıkki ülkemizde kanunlar parası olanı koruyor. Fakir herzaman haksız.  Benim Baldız 7-8 senedir çalıştığı firma kapanınca işine son verildi ve 3 seneye yakındır hala tazminatını alamadı.

Saruman

Zorla adamı katil edecekler ,

@diot hocam iş hukukuna göre durum böyle, ayrıca az evel öğrendiğime göre iş veren direk kendisiyle görüşmüş ve çıkardığını söylemiş ama her şey söz üzerinde, çıkarıldığı gün  hiç bir evrak almamış ya da iş verene tebligat göndermemiş, adam da bu yüzden rahatça at oynatıyor.

@t2 hocam mesai kaldığı zamanlarda parası yatıyordu ama her akşam her akşam da mesai olmaz değil mi. Şu an için sadece maaşı yanına kâr gibi görünüyor fakat bu gidişata bir dur demek lazım.

Kanunen yapılabilecek bir şeyler olmalı...

yilmaz_kk

Firmayla konuşun belki anlaşmaya yanaşır. Siz işi kafanıza göre bırakamazsınız, firma da mesai ücretlerini kafasına göre kesemez. Zaten haftada 15 saat fazla mesai iş kanununa aykırıdır.
  Tazminatı vermezse SGK ya şikayet edeceğinizi bildirin. Müfettiş gelme telaşı işe yarayabilir.

Saruman

Hocam  bildiğim kadarıyla kaçak işçiler ve bir de sigortası yatmayan emekliler de çalışıyor orada.

diot

Bence hiç işverenle muhattab olmayın. Ayrıca tehtit ile  kanunen kötü duruma düşmeyin. Madem kazık attı ssk ya direkt sigortassız işci çalıştırıyor diye şikayet edin hatta isimlerini biliyorsanız isimlerinide bildirin. Milletin hakkını yemenin cezasını çeksin.

demircan

bu işverenler hep böyle namussuz sahtekar oluyor zaten zamanında bende o kadar çalıştım ne doğru düzgün paramı aldım nede sigortamı yaptı şerefsizler hep ezilen biz olduk yerinizde olsam 3-5 kişi toplanıp o işyerini basarım o herifi bir güzel benzetirim nasılsa doğru düzgün ceza veren yok ...
Direnç kızarsa kondansatörün tepesi atarmiş..