Devreye elimi dokundurduğumda devre düzgün çalışıyor çekince kararsız çalışıyor!

Başlatan musti463, 06 Eylül 2014, 16:59:55

Tagli

Ben de MCLR'den şüpheleniyorum. Multimetre ile bakarak hem devre kapalıyken bağlantı kontrolü yap, hem de devre çalışırken 5 V gelip gelmediğini kontrol et. Orası sanki 0'mış da elini yaklaştırınca 1 oluyormuş gibi geldi bana.
Gökçe Tağlıoğlu

musti463

ama hocam kronometre ile tuttum. 2,5 saniye çalışıyor 2,5 saniye duruyor. MCLR de sıkıntı olsa düzensiz olması gerekmez mi

mesaj birleştirme:: 06 Eylül 2014, 20:36:15

Sorun çözüldü gibi görünüyor. Kullanılmayan pinleri çıkış yaptım ve low'a çektim. Şuan için sıkıntı yok
Mustafa Emir SADE

sadogan

11 ile 32 yi 12 ile 31 nolu pinleri direk bağla
32 ve 31 nolu pinlerin hemen dibine 100nf ve 10uF
+5v girdiğin pinlere paralel 100uF ve 100 nf mclr ile gnd arasına 100nf

Gökhan BEKEN

Aynı sorunu geçen yıl yaşamıştım, sorun osilatör ayarlarındaydı.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Bünyamin Tamar

Ben bu sene PIC'li bir proje yaptım. Bende de aynı sorun vardı. Sıkıntı lojik 1 ve lojik 0 için uygun bağlantıları yapmamam imiş. Yani PIC'in programında bir yeri lojik 0 olarak tanımlayıp donanımsal olarak toprağa bağlamaz isem sıkıntı veriyordu. 

baran123

Geçen bendede oldu 2 gün aradım sorunu, lcd de parazit sandığım bir şey yapıyordu dokununca tepki veridğini gördüm kristaldenmiş

Ali_54

devrende muhtemelen topraklama sorunu var. bu olaya dikkat et. Ve bütün lehimleri tazele. temas ettiğinden emin ol bağlantıların.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

mihri

"Eppur si muove!"

patasana

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2014, 20:24:06
Sorun çözüldü gibi görünüyor. Kullanılmayan pinleri çıkış yaptım ve low'a çektim. Şuan için sıkıntı yok

Biraz önce denk geldi. Bir çok mc datasheetinde bu uyarı standart gibi..

Unused I/Os
Unused I/O pins should not be allowed to float as inputs.
They can be configured as outputs and driven to a logic-low state.
Alternatively, inputs can be reserved by connecting the pin to VSS through a 1k to 10k resistor and configuring the pin as an input.