Aliexpress izinsiz çekim

Başlatan trinity, 08 Eylül 2014, 15:35:24

trinity

Aliexpressden ufak miktarlı bir kaç ürün almıştım, geçen hafta kartımda yüksek miktar çekmeyi denemişler, neyseki limitimin üstünde olunca banka kartımı kapatmış. Yurtdışından alışverişlerde dikkatli olmakta fayda var.

t2

Aliexpress kendisi bunu yapmaz inanmıyorum. zaten kart bilgisi oraya gitmiyor. banka üzerinden odeme oluyor.

Belki de kart bilgilerinizi ele geciren biri, alışveriş yapmaya çalışıyor.

trinity

Artık yurtdışı alışverişlere güvenim kalmadı, bundan sonra sanal kartla alışveriş yapmayı düşünüyorum.

t2

durumu aliexprese sorsaniz?. Öyle birşeyi kendileri yapamaz. Kim yaptıysa anlayalım. Belki de sizin bilgisayarda virüs, logger vardır?

diot

Aliexpresin böyle bir şey yapacağını, duyulursa adamların sonu olur. Böyle bir şeye yeltenmezler. Bilgisayarınızı kontrol ediniz. keylogger , trojan falan olabilir. Birde bunu nasıl anladığınızı anlatırmısınız, bizde öğrenelim.

polleme

Aynı durum değil ama ben de Futurlec firmasından alışveriş yaparken şöyle bir şey yaşadım: Bir alışveriş yapıp işlemi tamamladım. Bir sonraki alışverişte benden kart bilgisi istemeden tüm bedeli karttan çektiler. Kredi kart numarasını sitelerinde tutmamaları gerektiği konusunda onları defalarca uyarıp sonuç alamayınca kredi kartını değiştirdim. Bir sonraki alışverişte iptal olan karttan otomatik çekemediler tabii, bana döndüler, ben de kredi kartı ile ödemeyip kendilerine Paypal üzerinden para gönderip işi hallettim. Kredi kart bilgilerinin saklanması da sakıncalı.

MrDarK

Sanal kart en güvenli ödeme metodu bence,

Sonuç olarak limitini anlık olarak siz girip güncelliyorsunuz. İstedikleri kadar otomatik çekmeyi denesinler..
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

trinity

Para yatırmak için bankaya gittiğimde kartımın güvenlik nedeniyle kapatıldığını öğrendim, bank kimin para çekmeye çalıştığına dair detaylı bilgi vermiyor.

Aliexpress hiç bir kart bilgisini kayıt etmediklerini söylüyor, ama bir yerde bir sızıntı var. Güncel bir virüs programı kullanıyorum. Son ihtimal DNS ve VPN den şüpheleniyorum. Malum ülkemizde direk internete çıkış yapmıyoruz.

Saruman

Alıntı yapılan: trinity - 08 Eylül 2014, 17:48:39
Para yatırmak için bankaya gittiğimde kartımın güvenlik nedeniyle kapatıldığını öğrendim, bank kimin para çekmeye çalıştığına dair detaylı bilgi vermiyor.

Aliexpress hiç bir kart bilgisini kayıt etmediklerini söylüyor, ama bir yerde bir sızıntı var. Güncel bir virüs programı kullanıyorum. Son ihtimal DNS ve VPN den şüpheleniyorum. Malum ülkemizde direk internete çıkış yapmıyoruz.
Hesap özetini kontrol ettiniz mi ?

sfiber

sanal kart kullanın ve kullandırın.ama aliexpress in öyle bir şeyi bilinçli yapacağını sanmam.başvuru yapıp anlatın sizden çok özür dileyip güzel de bir kupon verirler.

tekosis

aynen sanal kartı tavsiye ederim. sadece satın alma sırasında gerekli limiti açıyorum kafam rahat ediyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Recep METE

Alıntı yapılan: trinity - 08 Eylül 2014, 15:58:06
Artık yurtdışı alışverişlere güvenim kalmadı, bundan sonra sanal kartla alışveriş yapmayı düşünüyorum.

Yahu bu zamana kadar sanal kart kullanmaman, yurt dışından gerçek kredi kartı ile alışveriş  yapman gerçekten çok tuhaf.Bizim insanımız gökgürlemeden selavat getirmiyor.Yani önce illaki bir darbe yiyeceğiz sonra aklımız başına gelecek.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

learner

Alıntı yapılan: trinity - 08 Eylül 2014, 17:48:39

Banka size Aliexpress den çekilmeye çalışıldığını söyledi mi?

t2

Ben Aliexpress'de banka kartını tanıttım. kredi kartı  değil yani. Yurtiçi alışverişlerde  3d onay kodu vs uygulanıyor sms geliyor. fakat Aliexpress de böyle olmuyor. şak diye para düşüyor. Hangi para? satın aldığınız ürüne ait para. Bunun dışında para çekildiğini görmedim. böyle bir şey olsa vadesiz hesaptaki tüm parayı günlük işlem limiti dahilinde çekebilirdi. Aliexpress  öyle şey yapmaz. olsa olsa bunu yapan kötü niyetli, biridir. kart bilgilerini ele geçirmiştir. para çekmek yerine alışveriş yapıyor olabilir. para çekmek için kart şifresi gerekli iken alışveriş için sadece kartın üstündeki bilgiler numarası, tarihi vs .. yeterli