STM32F4 ile Iphone 5'in pinlerinden veri almak

Başlatan ArifAhmet, 10 Eylül 2014, 12:42:07

ArifAhmet

Merhaba,
bununla ilgili bir önek varmı, internette bulamadım. Ya da Iphone'nin pinlerini UART'a falan çeviren bir devre varmıdır? Bu konu hakkında pek bilgim yok.
İyi çalışmalar.
Yaşasın Open Source!

Mucit23

http://namedfork.net/iphone/serial

Burada bahsettiğine benzer birşey yapmışlar. Aslında yapmak istediğini biraz daha açıklarsan daha net yönlendirme yapabiliriz.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Eylül 2014, 13:07:55
http://namedfork.net/iphone/serial

Burada bahsettiğine benzer birşey yapmışlar. Aslında yapmak istediğini biraz daha açıklarsan daha net yönlendirme yapabiliriz.
Iphone 5 üzerinden bana gelen veriye göre motor sürmem gerekiyor. Iphone ile hiç uğraşmaığım için gelen verinin hangi protokol üzerinden geliğini bilmiyorum.
Yaşasın Open Source!

Mucit23

Hazır programımı var bunun? Yoksa app'yi sen mi yazacan?

ArifAhmet

Telefon tarafındaki yazılım hazır. Ben sadece pindeki veriyi alıp mesela eğer "l" ise sola "r" ise sağa süreceğim. Veriler şu şarja takılan pinden gelecek.
Yaşasın Open Source!

Mucit23

Programın üreticisi bu bilgileri vermesi lazım. Bu konuda araştırma yaptın mı? Programın adı nedir?

ArifAhmet

Veri ses ile ilgili olan pinlerden gelcekmiş yanlış anlamadıysam. Benim amacımda gelen bu veriyi uart'a çevirmek.
Yaşasın Open Source!

speak48

bu ne ya basit iki data göndermek için iphone mu kullanılır.
iphonu bozunda görün

ArifAhmet

Alıntı yapılan: speak48 - 10 Eylül 2014, 14:40:40
bu ne ya basit iki data göndermek için iphone mu kullanılır.
iphonu bozunda görün

Hocam konu kullanıp kullanmamam değil, nasıl kullancağım.
Yaşasın Open Source!

muhendisbey

illa pin mi kullanman gerekiyor?
Örneğin bir wifi modül ile haberleşsen yada bluetooth ile haberleşsen yada internet üzerinden?
Neden bunu diyorum, çünkü dediğin iphone açısından aşırı kullanışsız ve zahmetli.
iphone ile kontrol edilen cihazlara baktığında kablosuz olarak kontrol edildiğini görebilirsin. Örnekleri var, en ilgi çekeni quadrocopter.
Yapmaya çalıştığını Androidli bir telefonla yapmak daha kolay. LG G2 kullanıyorum, doğrudan arduino bile programlayabiliyorum. (Arduino UART üzerinden programlanır içerisinde USB seri dönüştürücüsü barındırır) Çin malı androidli bir telefonla dediğini yaptığında bütçen de sarsılmaz. İlla telefon da olması gerekmez androidli bir tabletle de yapabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ArifAhmet

Maalesef efendim. Aslında bu benim seçtiğim bişey değil. Arduino ile yapılmış benzer bir proje var fakat ben detaylarını bilmediğim için soruyorum. Nasıl haberleştirebilirim diye.
Yaşasın Open Source!

birkan

İphone'un ses çıkışını (yani bildiğimiz kulaklık çıkışını) kullanarak yapılmış uygulamalar var. Sizin kullanmanız gereken çıkış ta orasıdır belki. Yanlış anlamış olabilir misiniz acaba? Kulaklık çıkışından ses datasını alırsınız. İşlemci ile çözer gereken hareketi yaptırırsınız, bu iş için uğraşmayın alttaki pinlerle bence.

engerex

muhendisbey

Alttaki pinlere ulaşsa bile muhtemelen kernel derlemesi gerekir. Apple gibi katı kuralları olan bir şirketin UART'ı açık bırakacağına ihtimal vermiyorum. Bu durumda telefonun brick olma ihtimali de var.
Kaldı ki işlemcisi bilinen datasheeti olan bir işlemci olduğunu da düşünmüyorum. Genelde apple logolu ARM mimarili bir işlemcisi oluyor. Yani işlemcisi qualcom yada mediatek diyemiyorsunuz.
Ses jackından yazılımsal seri iletişim yazılabilir belki, yada yüksek hız gerekmiyorsa ekrana renk/ışık okuma tarzı bir şeyle gene yazılımsal bir seri iletişim yapılabilir. Sağ elle sol kulağı tutmak gibi birşey.
Aşağıdaki linkteki ürünü almayı düşünebilirsin.
https://serialio.com/products/SerialMagic/use/Multimeter_BT_AAA.php
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ArifAhmet

Alttaki ses pinlerini kullanmam gerekiyor yukarıdakiler çirkin gösteriyor. Evet UART pinlerine erişim izni yok. Bu yüzden IOS tarafındaki yazılımla veriyi ses sinyaline dönüştürüp yolluyoruz işlemci tarafında bu veriyi nasıl alacağım. Bütün problem bu.
Yaşasın Open Source!