Fpga da komponent oluşturma

Başlatan ea, 13 Eylül 2014, 14:44:45

ea

Herkese kolay gelsin
Fpga da yeniyim. Altera geliştirme kiti ile denemeler yapıyorum fakat denemelerim şuan için sadece şematik kısım ile oluyor. Board Üzerindede devrelerin çalıştıklarını görüyorum fakat ben bu lojik kapılar ile çizdiğim devreleri daha sonra başka projede yada aynı projede çok kez kullanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim. örnek olarak 10 bit binary counter çizdim ve bir kaç yerde bunu aynı sekilde kullanmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim. Altera Quartus 2 versiyon 13.1.0 kullanıyorum.
www.gstelektronik.com.tr  |  www.inohom.com

ArifAhmet

Birkaç yerde kullanmaktan kastın ne? Farklı kitlermi? Eğer öyle ise yapman gereken tek şey pin ataması yapmaktır, tasarım aynen kalsın
Yaşasın Open Source!

ea

cevabınız için teşekkür ederim.sorumun cevabını buldum kolay bir işmiş..
yapmak istediğim sey klasik programlama da olan fonksiyonları fpga da oluşturmak diye ifade edebilirim
yani ben kendime özgü bir devre oluşturdum. bu devreyi proje içinde bi cok kez kullanmak istiyorum. tekrar tekrar aynı devreyi çizmek yada kopyala yapıştır yapmamak için bir kez library olarak kadedip daha sonra istenen yerde kullanmaktan bahsetmiştim. Fpga konusunda yeni olduğum için nasıl yapılacagını bilmiyordum ama ögrendim..Benim gibi yeniler için kısaca anlatayım..
eğer vhdl veya verilog ile devre tasarlanıyorsa oncelikle blok diyagram dosyası oluştulmalı. eğer sematik kısımda çiziliyorsa direk olarak File>Create/Update>Create Symbol Files for current files ile bir nevi kutuphane olarak kaydediliyor. daha sonra projelere eklenerek istenildiği gibi kullanılabilir.. teşekkürler
www.gstelektronik.com.tr  |  www.inohom.com

Ersin

Cevabı kendin bulmuşsun.Top/Main page i şematik olarak yapıyorum daha sonra kullanılacak modülleri verilog/vhdl symbol olarak şematiğe ekliyorum.Boylece bir nevi de blok diagram gibi bir yapi ortaya çıkıyor.