Ynt: hangi pini kullanmam mantikli olur?

Başlatan Karamel, 14 Eylül 2014, 15:43:38

justice_for_all

şimi biraz açıklamaya calışayım (senin önceki yaptığın koda göre) sen configden internal osilatör seçince OSCCON ve OSCTUNE registerleri aktif olur ve bunların default değerleri vardır.OSCCON registerinde default frekans değeri 1 mhzdir.senin yaptığın kodda ilk önce frekans seçmek yerine PLL aktif etmişsin ama bi sorun var PLL aktif etmen için frekansın 4mhz veya 8 mhz olması gerekiyor.Bu yüzden ilk önce OSCCON.IRCF den 8 mhzye ayarlayıp daha sonra PLL aktif ettik ve çalıştı.

ben dahili osilatör ile bilgisayar haberleşmesi yapmıştım çok sorun olacağını sanmıyorum.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

hocam surada https://www.picproje.org/index.php/topic,55045.0.html eepromun icersini beslemeye parazitler yaptirarak bozmaya calistim vede ne kadar guvenilir oldugunu anlamaya calistim. simdi int osc nin ne kadar kararli oldugunu denemek istiyorum. onu nasil kararsizlastirabilirim? isitsam? yada sogutsam? yada daha farkli ne olabilir?

justice_for_all

datasheetin 344. sayfasında buna bağlı bilgiler verilmiş hangi şartlarda nekadar hata verir gibi bilgiler.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

hocam sayfa 344 te

+25 derece +-%2 sapma
+85, -10 arasinda +-%5 sapma
+85, -40 arasinda +-%10 sapma diye gozukuyor.

surada crystal osc var. https://www.sparkfun.com/products/535 +/- 50ppm yaziyor. bu nedemek? % olarak kac a denk gelir?

justice_for_all

32 Mhz * 2 /100 = 640 Khz (internal osilatör)

10 mhz yani saniyede 10 M puls demek dakikada ise 10 M * 60 = 600 M puls -50 =550 M puls -> 550 M / 60 = 9999999,16 Mhz

umarım yalnış hesaplamamışımdır.

Karamel

hocam yanlis hesaplamadiysaniz 200 kat fark var. bu deger korkuttu suan beni....

justice_for_all

yalnışda olabilir bi kaynak arıyorum ama bulamadım.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2014, 16:46:40

Aslında elinde gerçek devre var bunu ölçerek daha iyi bulabilirsin.suan tam kaç mhz olduğunu

Karamel

hocam oscilloscope um yok ne yazik ki....

justice_for_all

Karamel

Oda yok hocam malesef... onumuzdeki yaz alacagim ama ondan. bu sene okul sezonunu bir atlatayim.

justice_for_all

anladım hocam frekansı hesaplayıp ortalama hesap yaparak baud degerini girerseniz bi sıkıntı cıkmaz.

RaMu

2 tane 16f628 ikiside int_osc ile çalışırken
9600 baudrate ile ikiside 433 MHz RF alıcı vericisi olan
devre yapmıştım, sorunsuz çalıştılar,
int_osc lerde çok fazla bir problem olacağını sanmıyorum,
yalnız ben rf iletişimde gerekli önlemleri almıştım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html