Ynt: hangi pini kullanmam mantikli olur?

Başlatan Karamel, 14 Eylül 2014, 15:43:38

Karamel

merhaba. semalari olustururken mantiksizca bir hareket yapmisim. aslinda o in icin mantikli oldugunu sanmisim ama aslinda degilmis.

kullandigim mcu nun I-O pinleri yetmedigi icin bende nasil olsa rs-485 ile RF modulunu ayni anda kullanmayacagim dusuncesi ile hareket edip ve rf modulunun data geldiginde kesme olusturdugu cikisi external interrup ile alirim dusuncesi ile IRQ ucunu PB0 a baglamisim. yanliz simdi isin boyutu degisti. haberlesmenin rf yada rs485 oldugunu alet uzerinden secim yapilmasini istiyorum. PB0 rs485 icin cikis RF icinde giris olmali. Modul takili iken bu ucu cikis yaparsam ya mcu yu bozarim yada rf modulu. IRQ ucunu degistirmem lazim ama hangi pine baglamaliyim bir turlu akil edemedim....

mesaj birleştirme:: 14 Eylül 2014, 15:47:21

rf modul kismida bu.

mesaj birleştirme:: 14 Eylül 2014, 17:36:45

soyle birsey yapsam ise yararmi ki?

Karamel

bu sorunu nasil cozebilirim? rf modulun IRQ cikisina direnc baglasam pini inmput yaptigimda degisimi okuyabilir. output yaptigimda ise istedigim gibi 1-0 yaparak rf module zarar vermeden kullanabilirmiyim ki?

anon

rf interrupt bacagina giden yola bi tane diyot atsaniz?

justice_for_all

Kristalin degeri ne ?

Bence en mantıklısı dahili osilator kullanıp kristal uçlarını giriş çıkış olarak kullanabilirsin o zaman daha rahat edersin.4 veya 8 mhzde 4 PLL kullanıp 32 Mhz e kadar cıkarabilirsin osilatorunu.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

10 mhz. micocontroller icersinde 4 e katlaniyor hocam

justice_for_all

bence em mantıklısı yukarıda soylediğim gibi 40 mhz yerine 32 mhz kullanmak işine yararsa tabi
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Mucit23

CE pininide MCLR pininden başka bir yere taşıyın. MCLR çıkış olmaz sadece giriş olarak kullanılır. Oraya buton felan bağlayın

Karamel

hocam bu cok kotu oldu iste. gozumden kacmis. ben onu cikis olarakta kullanabilirim saniyordum....

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2014, 10:49:52

hocam crystal osc olmadan internal osc ile bu microcontroller lar ne derece kararli calisabiliyorlar?

Mucit23

Neden daha fazla pinli bir mcu kullanmıyorsun?

justice_for_all

internel osc ler kristallerden herzaman daha kararlıdırlar ve daha az hatayla calısırlar hocam

Karamel

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Eylül 2014, 10:55:49
Neden daha fazla pinli bir mcu kullanmıyorsun?

hocam yaptim bir hata iste....

Alıntı yapılan: justice_for_all - 15 Eylül 2014, 11:06:50
internel osc ler kristallerden herzaman daha kararlıdırlar ve daha az hatayla calısırlar hocam

hocam mikroc nin configration ayarlarinda internal oscyi 8 mhz secip bunu pll kismina sokup 32mhz elde etmeyi beceremedim.

justice_for_all

datasheet te sayfa 27 ile 30 uncu sayfada nasıl yapılacagı ile ilgili registerler var onlara göre yap.configden sadece internal osilatör yapacaksın.

Karamel

hocam mcu yu 8 mhz de calistirmayi basardim. ama bunu 32mhz e katlayamadim. tablodaki gibi yapmak istiyorum ama mikro c de INTOSCPLL osc secenegi yok. yada ben bulamadim.

justice_for_all

OSCTUNE registerinden yapman gerek.Bu registerin 6. bitini 1 yaptığın zaman PLL yapmış olursun.

Karamel

hocam yaptim ama 8mhz gidiyor iceri.
            OSCTUNE.PLLEN = 1;

OSCCON.IRCF2 = 1;
            OSCCON.IRCF1 = 1;
            OSCCON.IRCF0 = 1;

hocam mikroc nin edit project kismindan su secimileri yaptim. osc bacaklari IO olsun. ama ocb kaynagini pll secmiyor o zamanda.