FPGA'de ram ve flash seçimi

Başlatan Mnemonic, 16 Eylül 2014, 10:36:21

Mnemonic

Merhaba arkadaşlar;
FPGA bir donanım tasarlarken ram ve flash kullanmamız gerektiğini düşünün.
ancak bu konuda ço fazla seçenek var sramler bile kendi içerisinde nor ve nand olarak bölünüyor paralel flash var serial flash var seçmekte ve yol izlemekte zorlandım.
daha önce bu konuda proje geliştirmiş olan varsa ram ve flash için ne kullandıklarını belirtebilirlermi ?
teşekkür ederim

Goo

Bu daha çok projenizde ne yapmak istediğinizle, seçtiğiniz FPGA'in özellikleriyle alakalı. Veri depolama ihtiyacınız ve istediğiniz veri erişim hızı ne olacak? bunu belirleyin. Bunun dışında NOR flashlar Nand'lara göre biraz daha pahalı. Ram için de Sram'ler, Sdram lere göre inanılmaz pahalı fakat kullanımı çok daha kolay. Eğer kullandığınız FPGA'in dahili Memory Controller blog'u yoksa Sdram ve türevleri için kontrol IP Core'unu yazmak daha zor olacak. Basit Flash ihtiyaçlarınız için spi flashların kullanımı daha kolay.

Mnemonic

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
altera cyclone 4 kullanmayı düşünüyorum görüntü işleme üzerine bir proje olacak ram ihtiyacım burada kameradan aldığım görüntüyü koyacağım boyutta olacak(yüksek ihtimalle 640X480) o yüzden fazla rame ihtiyacım yok flash ise karşılaştırma tablosu için verileri saklıyor olacak ve karşılaştırılacak ürün hangisi ise kameradan aldığı görüntü ile flashdak ilgili görüntüyü rame aktaracak ve karşılaştıracak
flash için 512mb ram için ise 4mb yeterli olacaktır diye düşünüyorum. flash hızı çok önemli olmasada karşılaştırma hızının yüksek olması için ramin hızlı olması gerekli
cyclone 4 datasheetine hızlıca baktığım zaman ddr türevleri ve sramler için external desteği olduğu gözüküyor
sizin önerebileceğiniz nokta atış modeller varmıdır ?

Goo

Ram'in boyutunu yüksek tutmakta fayda var, lazım olur. Genelde FPGA aileleri için genel özelliklere baktığınızda o seri için bütün özellikler yazılır fakat bu özelliklerin hepsini bütün kılıflara koymazlar. O yüzden kullanacağınız kılıfta, memory controller birimi var mı yok mu kontrol edin. Genelde BGA dışındaki kılıflarda olmuyor.

Ben xilinx'in FPGA lerini kullanıyorum, Altera ile çalışmam olmadı. Fiyat/performans olarak Xilinx sanki biraz daha önde gibi geliyor bana. Xilinx kullanırsanız Spartan6 serisinin BGA kılıflarının hepsinde bu birim mevcut. Önerebileceklerim:

-XC6SLX9 
-XC6SLX16
-XC6SLX25
-XC6SLX45

Bunların sonu "T" ile biten modellerinde PCIe core da mevcut. Belki donanımınızı doğrudan pc'ye de bağlayıp, görüntüyü orada da işleyebilirsiniz.

Mnemonic

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
ancak tasarladığım ürün endüstriyel bir ürün ve bağımsız çalışacak. pc bağlantısına ihtiyacım
alterada product selecktor gibi birşey varsa inceler ona göre davranırım