Sim900a gsm gprs yasal engel varmı?

Başlatan F493, 16 Eylül 2014, 22:39:01

F493

Selam,

http://www.aliexpress.com/item/Sim900a-gsm-gprs-module-development-board-usb-to-serial-aerial-tc35i/1839837675.html

Arkadaşlar bu gsm modülü bir projede sms atmak amaçlı kullanmak istesek yasal engeller varmı acaba?

Esen kalın.

aspcibertan

BTK'ya kaydettirmen gerekiyor IMEI numarasını.

F493

Selam,

Yaptıgımız ürünü satmadan önce BTK' ya kayıt ettirmek mi gerekiyor.  Yani bunun maliyetini müsteri mi yoksa üretici mi üstlenecek?  Birde bu ücret nekadar?

Esen kalın.

aspcibertan

Evet, çünkü yurtdışından kayıtsız gelen IMEI'li cihazlar yurtiçinde kullanılamıyor. İthalatçı/alıcı olarak normal koşullarda size ait. Veya yurtiçinden resmi ithalatçıdan bu ürünü almayı tercih edebilirsiniz. Kayıt ücreti en son telefon ithalatçıları için 44 kuruş idi ürün başına, bu ücret değişebilir. Mesela ithalatçı değil de, yolcu yanında gelen telefon diye tabir edilen ürünlerde 115 lira vergi ödüyorsunuz bireysel olarak; eğer yurtdışından telefon (IMEI'li cihaz) aldıysanız.

demircan

Direnç kızarsa kondansatörün tepesi atarmiş..

polleme

Alıntı yapılan: demircan - 16 Eylül 2014, 23:56:23
bu ürün ne işe yarıyor acaba ???

Bu modül, takılan SIM kartla GSM operatörü üzerinden IP bağlantı kuruyor. GPS ile de koordinat bilgisini alabiliyor. Yapılacak uygulama ile GPS bilgisi IP üzerinden istenilen noktaya gönderilebilir ve takip amaçlı projeler yapılabilir.

patasana

Yurtiçinden kayıtlı modul almanız daha sorunsuz olur.

vale9

Dostum yurtiçinde Simcom ve Telit modülleri rahatlıkla bulabilirsin. Buradan alırsan kayıtlı olarak almış olursun. Yurtdışından getirdiğinde çok başın ağrır!
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

kimlenbu

Ben yurtiçinden aldım, reklam olmasın ama elektrovadi'den aldım. Yurtdışında 15-20$ aralığında, burada 45$+kdv'ye satılıyor. Çok fazla fiyat farkı var, eğer adetli alacaksanız ithalatçı firma ile görüşüp doğru düzgün bir fiyat almaya çalışabilirsiniz.

Yurtiçinden alınan cihazın imei'sini kontrol ettim acaba fake imei çakıp geçmişler mi diye, adamlar gerçekten sim908 olarak kaydettirmişler.

Alacaksan telit al bence, sim908 ile ftp,tcp/ip kullanacaksan daha zahmetli. Ben baştan sim908 seçtiğim ve programı bunun üstüne yazdığım için değiştiremiyorum şu saatten sonra.

polleme

Telit modül üzerine Python ile kod yazılıp bir MCU olmadan kullanılabiliyor. SIM900 serisinde böyle bir özellik yok diye biliyorum, doğru mudur? SIM908 kullanacaksak bir MCU kullanmak zorundayız değil mi?

demircan

Alıntı yapılan: polleme - 17 Eylül 2014, 00:56:18
Bu modül, takılan SIM kartla GSM operatörü üzerinden IP bağlantı kuruyor. GPS ile de koordinat bilgisini alabiliyor. Yapılacak uygulama ile GPS bilgisi IP üzerinden istenilen noktaya gönderilebilir ve takip amaçlı projeler yapılabilir.

yani bu sistemi bir arabaya kursak bilgisayardan nokta atışı yerini tespit edebilirmiyiz ????

Kabil ATICI

GPS (küresel konumlama sistemi) ile 3 metrelik hatayla evet.
ambar7

polleme

Alıntı yapılan: demircan - 17 Eylül 2014, 10:36:09

yani bu sistemi bir arabaya kursak bilgisayardan nokta atışı yerini tespit edebilirmiyiz ????

Belli bir hata payı olsa da kesinlikle evet. Araç takip cihazlarının temel mantığı bu zaten.

demircan

Alıntı yapılan: polleme - 17 Eylül 2014, 11:30:10
Belli bir hata payı olsa da kesinlikle evet. Araç takip cihazlarının temel mantığı bu zaten.

vay anasını be aslında bir tane alıp denemek lazım .... ;)

mesaj birleştirme:: 17 Eylül 2014, 11:59:41

bu cihazlar ne olarak geçiyor adı alacak olsak ne diyip alacaz ??